Miestami pôsobí, akoby zastavila čas, je vždy pozitívne naladená a energiu by jej mohli závidieť aj o pár dekád mladšie kolegyne. Helena Vondráčková (71) je prírodný úkaz, ktorý sa na hudobnej scéne pohybuje už neuveriteľných päťdesiatpäť rokov. Ešte nenastal deň, kedy by chcela so spevom skoncovať a užívať si dôchodok niekde v teple alebo na milovanej záhradke svojho rodinného domu. „Spev je moja láska a veľmi rada koncertujem pred akýmkoľvek publikom,“ hovorí speváčka, ktorá už teraz chystá veľký koncert v amfiteátri v Nitre v polovici júna. Dlhý relax v jej prípade nehrozí a v zime už plánuje prácu na leto.

Helena Vondráčková o dramatickom rozvode svojej netere: Slová, ktoré tnú do živého

ROZHOVOR: Soňa Müllerová a Emma Tekelyová o vzťahoch: Zbabelý muž sa vždy prejaví 

Dôchodok nezvažuje

Nie je toho na ňu niekedy veľa? „Viete, niektoré moje kolegyne chceli definitívne skončiť so speváckou kariérou, no o chvíľu zistili, že im to chýba a ohlásili comeback. Takže ja radšej nič také nehovorím, pretože sa cítim pri sile a chuti koncertovať ďalej. Slabú chvíľku som ešte nemala a dúfam, že mi to ešte istý čas vydrží,“ smeje sa. Drží krok Na speváčke je obdivuhodné, že dokáže zaujať mladšie a aj staršie publikum. Jednoducho, že aj dnešný tínedžer vie, kto je Helena Vondráčková. Ako je to možné, že dokáže držať krok s viacerými generáciami naraz? „Je to aj výberom repertoáru, nespím na vavrínoch. Sledujem trendy a mám jednoducho šťastie.“

Nezávidia jej možno iné kolegyne, ktorým sa to až tak nedarí ako práve jej? „Závisť sa objavuje vo všetkých povolaniach, ale ja to nejako extra necítim. Mám, naopak, veľa kolegýň, s ktorými sa stretávam aj v súkromí. Problém je u nás len čas, toho máme mimo práce pomerne málo,“ priznáva. Zároveň dodáva, že ak má čas, rada zájde na koncert svojej speváckej konkurencie. Naposledy si vychutnala koncert kapely Elán.

 

Stal sa Luke Perry obeťou satanistov? Jeho smrť vraj majú na svedomí temné sily

Nahota na pódiu

Helena Vondráčková je v dobrom slova zmysle stará škola, ktorá svet hudby dobyla vďaka svojmu talentu. Ako však vníma mladšie kolegyne, ktoré prerazili nahotou, vulgárnosťou či škandálmi? Stačí sa pozrieť na Miley Cyrus či Courtney Love... „Prezentácia je dôležitá, rovnako ako aj imidž. No podľa mňa by to mal byť skôr vedľajší produkt popri speve,“ dodáva diplomaticky.

Nezaháľa

Nie je tajomstvom, že česká diva má po sedemdesiatke, no pravdou zostáva, že na to rozhodne nevyzerá. Paradoxom je však to, že väčšina jej rovesníčok už na svoj zovňajšok kašle a s kapituláciou sa poddajú starnutiu. „A v tom je problém. Pretože hádzať flintu do žita v tomto prípade nie je vôbec na mieste. Každá žena by sa mala o seba starať hlavne kvôli sebe, ale aj kvôli partnerovi či práci. Každá z nás je svojím spôsobom pekná a mala by to v sebe podporovať,“ hovorí jednoznačne.

Kto maže, ten jede!

No ak si myslíte, že Helena patrí k ženám, ktoré sa hneď po zobudení ocitnú pred zrkadlom s líčidlami a mejkapom v ruke, ste na omyle. K jej domácej pohode patria tepláky a nenalíčená tvár. Speváčka vie, čo jej telo potrebuje, aby bola v kondícii: „Po teplej sprche si napríklad vždy dám studenú. Nasleduje dôkladné nakrémovanie tela, pretože ako sa hovorí: Kto maže, ten jede,“ hovorí s úsmevom. „Potom si ošetrím pleť, nakrémujem tvár. Keď je teplo, každé ráno plávam a cvičenie patrí tiež k mojim denným rituálom. Samozrejme, aj mňa občas niečo pichne a zabolí a k tomu mám svojich overených fyzioterapeutov, ktorí mi s tým pomáhajú.“

K pravidelnému pohybu ju donúti aj jej pes, ktorému venuje dlhé prechádzky. No a ako každá žena, aj ona miluje masáže tváre či tela. „Starám sa o seba a myslím si, že je to tak v poriadku!“ Čo sa týka stravy, tak v tej sa speváčka veľmi neobmedzuje, no snaží sa, aby bola vyvážená. Na jej tanieri by sme často našli zeleninu, ryby a hlavne morské plody, ktorých sa na dovolenke nedokáže prejesť. Sladkému príliš neholduje, no keď na ňu príde chuť, nie nepovie marhuľovým guľkám s maslom, cukrom a tvarohom.

 

Kvitne vedľa mladšieho

Nie je tajomstvom, že manžel Heleny Vondráčkovej Martin Michal je od nej mladší o dvanásť rokov. Napriek tomu im to v manželstve klape a vekový rozdiel vníma skôr ako benefit než prekážku. Drží ju v dobrej kondícii a je pre ňu aj hnacím motorom. „Je to dobrý variant a odporúčam to každej žene, pretože mladší partner je dobrý ťahúň. Keby som mala možno polovičku v rovnakom veku, sťažovali by sme sa navzájom, že tu bolí, tam ma pichlo. V tomto prípade to nehrozí,“ priznáva bez predsudkov a zábran. Manželstvo Martina a Heleny utužuje aj to, že sú spolu takmer neustále a obaja to vnímajú len z pozitívneho hľadiska. No keď príde chvíľa, že má svojho manžela a manažéra v jednej osobe plné zuby, tak sa neváha zbaliť a odísť na dovolenku s kamarátkami. „V tomto máme vzájomný rešpekt a tolerantnosť.“

Aj keď sa speváčka so svojím druhým manželom vyslovene našla, rodina k jej výberu životného partnera nebola až taká zhovievavá. „Niektorí s tým majú problém dodnes. Teda konkrétne môj brat s jeho rodinou, no sestra je na tom úplne opačne. Samozrejme, že ma to mrzí, no s jeho postojom už zrejme nič neurobím,“ hovorí. 

Helena Vondráčková o dramatickom rozvode svojej netere: Slová, ktoré tnú do živého
 

Ľutuje deti

Paradoxne, aj keď brat Jiří Vondráček (68) dodnes komentuje sestrin, podľa neho zlý, výber manžela a hľadá na ňom chyby, popravde by si mal skôr upratať pred vlastným prahom. Jeho dcéra Lucie Vondráčková (38) totiž už dlhé mesiace zvádza boj s ešte stále zákonitým manželom Tomášom Plekancom (36), s ktorým má dvoch synov Matyáša a Adama. Svoju špinavú bielizeň si nepekne prepierajú na verejnosti a ani jeden z nich si nedáva servítku pred ústa.

Sleduje speváčka túto manželskú vojnu ako divák z diaľky? Keďže, ako je dobre známe, Lucie s tetou Helenou už dlhé roky nekomunikuje kvôli jej manželovi Martinovi Michalovi. „Samozrejme, áno, mrzí ma to kvôli deťom, ktoré som videla na fotkách. Sú veľmi zlatí. Viem, bohužiaľ, čo takýto rozkol v rodine spôsobuje a viem, že týmto tie deti veľmi trpia. A to ma úprimne bolí,“ priznáva smutne. „Človek nikdy nevie, ako to môže dopadnúť a ja som im dvom naozaj fandila. Ale keďže nie sme v kontakte, ťažko posudzovať, čo sa stalo a kde je pravda. Nechcem nikomu ubližovať a zbytočne to nechcem komentovať,“ uzatvára.