Zhodou okolností Eva Varholíková svedčila pred pätnástimi rokmi podnikateľke na svadbe s Braňom Mojsejom (50). Ani jednej vtedy nenapadlo, že budú mať v budúcnosti čosi spoločné – pobyt za mrežami. Nora si síce v chládku posedela oveľa kratšie ako Eva, navyše „len“ vo vyšetrovacej väzbe, no dobre vie, čo prežíva človek, ktorý príde o slobodu.

V porovnaní so šiestimi rokmi, ktoré si za mrežami naostro odsedela Varholíková, je vašich trinásť mesiacov ako nič. No asi aj to poriadne otrasie človekom...

Presne viem, čo Eva prežívala. Tam vám nepomôže nič. Jednoducho si to musíte odtrpieť. Človek však veľmi veľa vydrží. Sú určité veci, ktoré ho držia. Ja som to vydržala kvôli rodine a psom. Možno to je pre niekoho smiešne, ale ja som sa cítila za psy zodpovedná. Povedala som si, že kvôli nim to musím prežiť. A potom, keď človek vyjde von, žije život kvôli tým ľuďom, pre ktorých to vydržal. Pocity, keď ste tam dnu, sa nedajú opísať. Človek prehodnotí všetko, celý život. Veď na to tam aj má dosť času. A nemusí sa to týkať len toho nešťastia, za ktoré sedí. Aspoň u mňa to tak bolo, že som prehodnotila všetko, čo som urobila, čo som mohla spraviť inak. Pritom ja som nikoho nezabila a dodnes mám čistý register trestov, no aj tak som úplne prehodnotila priority.

Vo vyšetrovacej väzbe strávila trinásť mesiacov.
Vo vyšetrovacej väzbe strávila trinásť mesiacov.
Zdroj: archív

Zuzana Vačková spôsobila na letisku poriadny ROZRUCH. To, čo urobila, chcelo odvahu

Niektorí ľudia sa vo väzení uchýlia k viere, k meditáciám, majú svoje rituály alebo talizmany. Bol to aj váš prípad?

Tam nepomôže nič, ani svätená voda, čo si budeme rozprávať... Človek však v úvodzovkách spokornie. Nemám však rada to slovo, lebo to nie je pokora, ale skúsenosť, ktorú si prežil. Zmení ho obrovská trauma, lebo sloboda je v určitom zmysle to najcennejšie, čo máte. Niekedy však mám pocit, že v tomto štáte sa so slobodou veľmi zle zaobchádza, neplatí ani prezumpcia neviny.

Ako to vyzerá v cele?

Mala som kolúznu väzbu, čo je najhoršia a béčko – ovplyvňovanie svedkov. Najprv som bola na vlastnú žiadosť sama. Keď sa to však začalo naťahovať, pridelili mi spoluväzenkyňu. To, že mi ju dali na celu, odôvodnili tak, že to je z psychologického hľadiska, lebo nie je dobré byť tak dlho sama. Nevedeli pochopiť, že mne je samej najlepšie. Vychádzali sme však spolu dobre. Ina je z Ukrajiny a sedela za to isté ako ja. Desať mesiacov sme boli spolu a nemali sme žiaden konflikt. Jedna druhú sme podporovali. Vedeli sme, že to všetko je blud a raz nás musia pustiť. Najdlhšie ma mohli držať devätnásť mesiacov.

Barbora Rakovská skončila s dlahou na nohe: Neuveríte, pri čom sa zranila!

Je niečo, na čo ste si nevedeli zvyknúť? Malá cela, zlé jedlo?

Mala som veľkú celu. Bola pre štyroch, ale boli sme v nej len my dve. Mala som civilné oblečenie, každý týždeň mi ho nosili, len som povedala, čo chcem. Nebuzerovali ma ani dozorcovia, ani spoluväzni. Dokonca som nadobudla pocit, že na Slovensku je poriadok jedine v base. Každý tam vie, čo má robiť. Aj starostlivosť bola parádna. Všetko fungovalo, mali systém, na nič nebolo treba čakať. Mala som aj vlastný televízor, všetky programy.

Nora Kabrheľová
Nora Kabrheľová
Zdroj: archív

Martin Jakubec si berie o 30 rokov staršiu ženu. Svorne tvrdia: Treba pravidelne sexovať!

A čo strava? Rapídne ste vtedy schudli….

Mne tam nechutilo nič. Porcie boli dosť malé, aj som sa čudovala, či to chlapom stačí. Keď bolo kura, tak taká odretá, chudá noha, akoby zabili mesačné. Väčšinou bola tarhoňa, všetci na to nadávali, ale ja som ju mala rada. Napríklad dukátové buchtičky, ktoré som tam jedla, že také ani ja neurobím. S jedlom to bolo v podstate ako doma – niekedy sa ti vydarí a niekedy nie. No je tam bufet, raz do týždňa si môžete ísť nakúpiť a dá sa aj objednať, keď chcete niečo, čo štandardne nemajú.

Čím ste si vypĺňali dni?

Nemohla som pracovať, lebo som mala to béčko, tak som plietla. Napokon som oháčkovala celú basu, robila som dečky, šály, vankúšiky. Keď som odchádzala, všetko som dala Ine a vedúcej, že ak prídu nejaké normálne väzenkyne, nech si to tam spríjemnia. Mala som tam aj živý kvet a starala sa oň.

Každý väzeň sa zrejme teší na prepustenie. No s radosťou idú ruka v ruke aj obavy, aký bude život vonku…

Obavy sú, samozrejme. U Evy asi hlavne o to, ako sa začleniť. U mňa to bol taký šok, tri dni som doma ani nerozprávala. Nevedela som, čo mám povedať. Bola som iba so psami.

Noru za mrežami držala pri živote rodina a psy.
Noru za mrežami držala pri živote rodina a psy.
Zdroj: Facebook

VIEME, kam sa uchýli po návrate z protialkoholického liečenia herečka Petra Vajdová!

Museli ste hneď absolvovať nejaké vybavovačky, prihlásiť sa na úrad práce?

Ja som bola zamestnaná vo svojej firme a teda štát za mňa platil odvody. Keby ma teraz zavreli, mám predčasný dôchodok, tak už robiť nemusím. (Smiech.) K lekárke som odniesla správu, aké lieky som tam brala a dala som sa vypísať. Nemohla som ešte nastúpiť do roboty, čo je logické. To automaticky robia, každého vypíšu, aby sa človek aklimatizoval.

Spomínate lieky. Mali ste počas väzby zdravotné problémy?

Mala som problém so spaním, tak mi to tam lekár predpísal. Bez nich by som vôbec nespala. Dodnes ich užívam. Keď beriete vo vyšetrovačke antidepresíva, nemôžete ich hneď odstaviť. Pokúšala som sa vysadiť ich, ale nešlo to, nevedela som vôbec spať, bola som vyčerpaná. To už asi budem mať doživotne, ale nie je to nič strašné, frontin na večer len nula päťku, to je nič.

Nora sa nám zverila, že bez tabletiek by nezaspala.
Nora sa nám zverila, že bez tabletiek by nezaspala.
Zdroj: Facebook

Žil usporiadaným životom, dnes je z neho opäť zúbožený muž. Herca Lukáša Hoffmana videli spávať na ulici!

Aké to je byť zase voľný?

Nedá sa povedať, že keď človeka pustia, užíva si slobodu. Odvtedy sa vôbec necítim slobodná a následky pobytu v base cítim stále. Napríklad si nič neplánujem a asi to nebude robiť ani Eva. Určite však nebude život taký, ako si myslia tí hlupáci v diskusiách, ktoré som po troch vetách prestala čítať, lebo prajú len zlo. Ja Eve prajem všetko dobré, nech si užije rodinu. To určite spraví. Myslím, že nebude vyhľadávať žiadnu spoločnosť, tým myslím ani mužov, ani takzvané kamarátky. Keď si „tam“, vtedy zistíš, koľko si mal skutočných priateľov. Dúfam, že už na to prišla.

Vy ste sa v najťažších chvíľach rozviedli, ale vaša rodina vám bola oporou.

Aj Eva bola vychovávaná v rodine, kde ju mali radi a určite si to váži. Ja som tiež vyrastala v usporiadanej rodine, moji rodičia boli spolu päťdesiatdeväť rokov do otcovej smrti. Ale to, že som žila v usporiadanej rodine, som si naozaj uvedomila až za mrežami. Aj to, čo vlastne rodina znamená pre človeka. Je to smutné, lebo som mala už vyše päťdesiat rokov. Potvrdilo sa mi, že jedine rodičia mi skutočne pomohli, a preto si myslím, že Eva tiež prehodnotí život. Nikdy to už nebude také, ako bolo. Je to nútená izolácia, to je najhoršie.

Eva Varholíková sa čoskoro dostane na slobodu.
Eva Varholíková sa čoskoro dostane na slobodu.
Zdroj: Archív

FOTO: Exfarmárka Lucia Mokráňová sa stala obeťou bitky!

Vzorná väzenkyňa

Pôvodne si Eva Varholíková z milionárskeho klanu Rezešovcov mala v budapeštianskej base odsedieť deväť rokov. Trest za to, že v auguste 2012 šoférovala po diaľnici pod vplyvom alkoholu a pripravila o život štyroch ľudí. V krvi jej vtedy namerali 1,5 promile alkoholu. Eva už strávila za mrežami šesť rokov. Po odpykaní dvoch tretín trestu však využila právo požiadať o podmienečné prepustenie. S ohľadom na jej dobré správanie jej údajne sudca vyhovel a už tento mesiac by sa opäť mala vrátiť k svojej rodine, hlavne k svojim dvom dcérkam, Alexandre (18) a Elle 10).

Pred pätnástimi rokmi svedčila Eva Varholíková na svadbe Nory s Braňom Mojsejom. Vtedy netušili, že obe skončia za mrežami.
Pred pätnástimi rokmi svedčila Eva Varholíková na svadbe Nory s Braňom Mojsejom. Vtedy netušili, že obe skončia za mrežami.
Zdroj: Archív