"Čau ľudia, tak ja idem dnes na to. Je to veľký deň pre celú Českú republiku a určite aj pre mňa," napísal český premiér Andrej Babiš na svojom facebooku, keď sa vo štvrtok vyberal na návštevu Washingtonu. Netajil, že je nervózny, veď takmer po ôsmich rokoch dostal český premiér šancu hovoriť s americkým prezidentom v Bielom dome. "Chcem reštartovať česko-americké vzťahy, ktoré sa v poslednej dobe zlepšujú," plánoval.

Po jeho boku nechýbala atraktívna manželka Monika, ktorá rozhodne neurobila Českej republike hanbu.  Naopak, vďaka blond vlasom, bielym šatám a ružovému kabátu, zatienila aj prvú dámu USA, Melaniu Trumpovú. Tá si ani nedala v Oválnej pracovni dole zelený kabát.

Ešte pred vstupom do Bieleho domu sa stal na červenom koberci menší trapas. Politici sa mali spolu s manželkami otočiť k fotografom a zapózovať, namiesto toho sa hneď pobrali dovnútra. Manželky ostali bezradne stáť a pozerali sa na ich vzďaľujúce sa chrbáty. Po chvíli sa teda pobrali za nimi. 

VIDEO: Varovanie známeho lekára. Do mesiaca začnú ľudia masívne zomierať

Páni zabudli na spoločnú forografiu, otočili sa dámam chrbtom a odkráčali dnu. Monika a Melania sa teda pobrali za nimi.
Páni zabudli na spoločnú forografiu, otočili sa dámam chrbtom a odkráčali dnu. Monika a Melania sa teda pobrali za nimi.
Zdroj: Profimedia.sk

Uvoľnená atmosféra

Na fotografiách, ktoré vznikli počas asi 70 minútovej návštevy v Bielom dome, pôsobili Melania aj Monika ako dve výborné kamarátky. Andrej Babiš a Donald Trump boli takisto uvoľnení. Český premiér bol nakoniec s rozhovormi o obchode, zbrojení, terorizme, clách, ale aj o deťoch spokojný.  Vyjadril sa, že nadviazal s Trumpom osobnejší vzťah.

„Ja aj moja žena máme veľkú radosť. Je veľmi symbolické, že sa stretávame práve dnes, pretože oslavujeme narodeniny nášho prvého prezidenta, Tomáša Garrigua Masaryka. Ten bol šťastne ženatý s Američankou,“ citoval Blesk Andreja Babiša, ktorý poslednou vetou Trumpa rozosmial.

Oslava v Buckinghamskom paláci: Meghan ako hollywoodska hviezda, Kate ako vychudnutá mníška

Páry prebrali rôzne témy.
Páry prebrali rôzne témy.
Zdroj: facebook/Andrej Babiš

Je ich iba stovka

Babišovci priniesli do Bieleho domu aj osobné dary. Pre Melaniu Trumpovú boli určené náušnice z českého granátu, ktoré nechala navrhnúť Monika Babišová.

Myslelo sa aj na deväť vnúčat Donalda Trumpa. Každé dostalo ceruzky. "Ale nie hocijaké. Je to limitovaná edícia Koh-i-noor Hardmunth. Naša tradičná česká značka urobila luxusné balenie pre každé dievča a chlapca zvlášť. Každý má na svojom drevenom boxe svoje meno... A pridali sme s Monikou aj venovanie," napísal Babiš na svojom facebooku.

Donald Trump dostal prištoľ s názvom CZ 75 Republika. Je z limitovanej edície k 100. výročí založenia Československa. "Existuje len sto exemplárov na celom svete a táto má výrobné číslo 1946. Rovnako ako rok narodenia amerického prezidenta. Je uložený v kazete z troch druhov dreva a s portrétom Tomáša Garrigua Masaryka Pripomína, že sme si našu slobodu vybojovali, a tiež, akých šikovných máme ľudí," upresnil premiér.  Rám pištole je pozlátený na boku má nápis „Pravda víťazí." 

Do daru dostal Donald Trump aj zbraň limitovanej edície - jej výrobné číslo 1946 - rok narodenia prezidenta USA.
Do daru dostal Donald Trump aj zbraň limitovanej edície - jej výrobné číslo 1946 - rok narodenia prezidenta USA.
Zdroj: facebook/Andrej Babiš

FOTOGRAFIE DAROV, Z BIELEHO DOMU, Z NÁVŠTEVY BASKETBALOVÉHO ZÁPASU ČI OVÁLNEJ PRACOVNE NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.