Zvieratá majú úprimnú a čistú povahu a vedia bezhranične rozdávať svoju lásku. Ich spontánnosť a radosť predstavujú obrovský a nevyčerpateľný energetický náboj, z ktorého sa oplatí čerpať. Kontakt s niektorými druhmi zvierat sa osvedčil ako pomocná psychoterapeutická aj fyzioterapeutická metóda, dokážu liečiť telo aj psychiku. Z prvých pokusov sa koncom dvadsiateho storočia postupne vyvinuli jednotlivé terapeutické metódy, podľa druhu využívaného zvieratka. Nečakané výsledky dosahujú najmä v takzvaných bezvýchodiskových prípadoch, kde u chorého zlyhávajú bežné spôsoby liečby.

MAČKA proti úzkosti

Hovorí sa, že kto chová mačku, je vyrovnanejší a má zdravé srdce. Mačka vycíti vašu ponurú náladu, úzkosť alebo depresiu. Vtedy sa vám uloží do lona. Vibrácie z jej pradenia sa rozširujú do celého tela a upokojujú. Je vedecky dokázané, že pradenie znižuje krvný tlak a pohľad na spiacu mačku odbúrava stres.

Už len prítomnosť mačky v miestnosti vyvoláva pozitívne emócie. Jej prítulnosť, vyžarovanie pokoja a sebavedomia a hebká srsť robia zázraky pri liečbe závislostí, neuróz, rôznych porúch správania a mentálnych porúch. Zvierací miláčik vás však zbaví aj osamelosti, zatrpknutosti, nezdravého puntičkárstva a prehnanej úzkostlivosti. Takto funguje felinoterapia, liečivá metóda v podaní mačky, ktorá funguje u detí rovnako ako u dospelých. Mačka potrebuje len minimálnu starostlivosť, preto je ideálna pre ľudí s obmedzeným pohybom, ktorí by mali problémy zabezpečiť pravidelné prechádzky psíkovi.

PES pre vystresované

Metóda liečenia s pomocou psíkov sa označuje ako kanisterapia. Predstavuje pozorovanie jeho správania, rozprávanie o psom živote, hladenie a česanie srsti či hádzanie predmetov na aportovanie. Jednou z možností je zaobstarať si psíka do domácnosti ako spoločníka a priateľa. Starostlivosť, ktorú si vyžaduje, bohato vyvažuje svojím pôsobením. Tam, kde je psík potrebný, no jeho chov nie je možný, chodieva terapeut so svojím psom podľa potrieb klienta. Nezištnú pomoc tohto zvieratka ocenia najmä vystresovaní, depresívni či osamelí ľudia a seniori. Vyskúšať by ho mali aj rodičia detí s mozgovou obrnou, rodičia autistov a hyperaktívnych detí. Z fyzickej stránke sa určite osvedčí ľuďom s vysokým krvným tlakom, s nadváhou, cukrovkou, rôznymi dlhotrvajúcimi bolesťami, chorobami srdca a obehovej sústavy. Psík proti týmto ochoreniam pôsobí aj preventívne. Kluby venujúce sa kanisterapii nájdete už aj na Slovensku.

Zvierací liečitelia: Pomôžu proti úzkosti aj stuhnutým svalom

foto: profimedia.sk

KOŇ na stuhnuté svalstvo

Využitie koňa pri zlepšovaní telesného a duševného zdravia sa nazýva hipoterapia. Zahŕňa najmä polohovanie chorého na chrbte koňa, nácvik správneho sedenia, jazdu krokom, cvalom aj klusom, hladenie a podľa možností pacienta aj starostlivosť o toto ušľachtilé zviera. Ako rehabilitačnú metódu ju ponúkajú rôzne občianske združenia či kúpeľné a agroturistické zariadenia. Ocenia ju tí, ktorých trápi stuhnuté svalstvo či kĺby, no aj pacienti s vrodeným skrátením či iným postihnutím svalov, nedostatočnou koordináciou pohybu či rovnováhou a oslabeným fungovaním zmyslového vnímania. Hipoterapia pôsobí aj proti obezite, zápche, hypertenzii a chronickej bronchitíde, v gynekológii pomáha pri funkčnej sterilite a dysmenorei. Terapeutické vlastnosti koníkov využívajú aj psychiatrickí pacienti.

Pozor!

Pri indikovaní hipoterapie je potrebná spolupráca s lekárom. Navrhuje rehabilitačný plán, ale nemusí byť prítomný pri samotnej terapii.

DELFÍNY proti mentálnym poruchám

Plávanie v bazéne s týmito krásnymi cicavcami sa uskutočňuje v rámci takzvaného morského parku alebo delfinária. S úspechom sa využíva pri zlepšovaní zdravotného stavu mentálne a telesne hendikepovaných, ľudí po úrazoch, pre nevyliečiteľne chorých, rovnako pre deti aj dospelých. Liečba prináša zlepšenie reči, učenia, má pozitívny vplyv na spracovávanie pocitov aj správanie voči ostatným ľuďom. Delfíny v prirodzenom prostredí žijú v spoločenstvách, preto dokážu spolupracovať a budovať si hlboké vzťahy aj s ľuďmi.

foto: profimedia.sk

RYBIČKY proti lupienke

Rybičky rodu Garra rufa sa používajú pri liečbe rôznych kožných ochorení. Stačí ponoriť postihnuté miesto do nádoby s vodou, v ktorej rybičky plávajú. Začnú veľmi jemne odstraňovať choré časti kože, navyše sa z ich úst vylučuje látka ditranol, ktorá zmierňuje svrbenie a hojí pokožku. Tento spôsob liečby sa nazýva ichtioterapia

Vedeli ste, že...

... pozorovanie akýchkoľvek rybičiek v akváriu znižuje vysoký krvný tlak?

PIJAVICE na žlčník

Hirudoterapia, prikladanie pijavíc, je známa už z dávnej histórie. Moderná medicína sa k tomuto kurióznemu liečeniu vracia a využíva ho pri srdcovo-cievnych ochoreniach, trombóze, embólii, ischemickej chorobe, rôznych opuchoch, poškodeniach ciev a krvácaní, zápale žlčníka, pankreasu aj obličiek, sterilite, kožných chorobách, ochoreniach kĺbov a ďalších diagnózach. Liečivé je samotné prisatie pijavice, ktorá pri tom vypúšťa rôzne bioaktívne látky s protizrážavým, antibakteriálnym, imunostimulačným, protizápalovým či analgetickým účinkom.

Terapia je dostupná aj na Slovensku. Nie je vhodná pre malé deti, pri poruchách zrážavosti krvi, ťažkej anémii a v ďalších prípadoch.

Na liečbu sa vyberajú vždy iba pokojné trpezlivé zvieratá, ktoré ľahko poslúchajú na povely, sú ochotné pracovať, majú radi ľudí, sú čistotné, prispôsobivé a neľakajú sa rôzne podnetov.