Lekári majú pred letnou sezónou alergií, infektov dýchacích ciest či očí hlavu v smútku. Tieto bežné diagnózy, ktoré trápia hlavne deti, nemajú lekári ako lokálne liečiť. Ako je to možné?

„Situácia je viac ako vážna, pretože výroba spoločnosti Unimed Pharma, spol. s r. o, ktorá je zameraná na vývoj a výrobu oftalmologických produktov, bola pozastavená. Keďže boli zdrojom viacerých medikamentov, ktoré predpisovali hlavne oftalomológovia či ORL lekári, teraz jednoducho nemajú predpisovať aké lieky. Náhrady síce existujú, no aj tieto zásoby sa míňajú a pre pacienta je viac ako náročné zohnať v lekárňach lokálne antibiotiká, antivirotiká či kortikosteroidy v kvapkách,“ dozvedeli sme sa od vedúcej lekárne, ktorá si neželá byť menovaná.

A čo na túto situáciu hovorí Ministerstvo zdravotníctva SR? Predsa len univerzálne kvapky ako Uniflox, ktoré pozná zrejme každá mamička, chýbajú nejednému chorému dieťaťu. Liečil sa ním úspešne zápal stredného ucha, zápal očných spojiviek či „zasoplený“ nos.

Nedostatok liekov trápi nejedného pacienta.
Nedostatok liekov trápi nejedného pacienta.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

„Štátny ústav pre kontrolu liečiv nepovolil prepustenie zablokovaných skladových zásob na trh z dôvodu ohrozenia zdravia a bezpečnosti pacienta,“ povedala nám hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Okrem očných prípravkov spoločnosti Unimed Pharma, spol s r. o., sa to týka aj prípravku Uniflox. Dodala ešte, že ministerstvo zverejnilo 14. mája na svojom webe skupinové povolenia na terapeutické použitie neregistrovaných očných liekov, ktoré by mali nahradiť všetky skupiny očných liekov, ktoré spomínaná spoločnosť dodávala. „Na základe týchto povolení môže akýkoľvek držiteľ povolenia na veľkodistribúciu liekov tieto lieky priviezť a tým zabezpečiť ich dostupnosť pre slovenských pacientov,“ vysvetlila. Situácia sa však, zdá sa, nevyriešila.

Lieky z Rakúska?!

V praxi to nevyzerá ružovo a doslova na poplach bijú viacerí lekári, ktorí nerobia nič iné, iba obvolávajú lekárne, či doplnili zásoby alternatívnych liekov. „Je to náročné, pretože dookola musím deťom predpisovať do nosa a ucha dvoje lokálne antibiotiká, ktorým by som sa za iných okolností už vyhla, pretože sú zastarané. Uniflox či Infalin duo do ucha jednoducho chýba a sme nešťastní ako budeme riešiť leto a infekty, ktorých bude neúrekom,“ pohoršuje sa detská lekárka z ušno-nosno-krčnej ambulancie. A rovnako je na tom aj nejedna jej kolegyňa či kolega, ktorým je predovšetkým ľúto pacientov a to, že im nedokážu pomôcť. Sú však bezradní.

„Nie sú aktuálne dostupné lokálne antibiotiká, kortikosteroidy, ktoré používame ako doplnkové liečby pri alergických zápaloch očných spojiviek. Taktiež nie sú lieky po operácii šedého zákalu, hlbšieho zápalu oka či po laserovej operácii,“ neveriacky krúti hlavou oftalmologička Beáta Sovíková.

Oční lekári sú aktuálne bezradní.
Oční lekári sú aktuálne bezradní.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

A ako rieši situáciu, keď pacient naliehavo potrebuje liek a nikde v lekárni ho nevie zohnať? „V danej situácii je jednoduchšie dať pacientovi recept, s ktorým si zájde do zahraničia v rámci EÚ a tam si vyzdvihne adekvátnu alternatívu. Tú si však musí hradiť v plnej výške sám,“ hovorí MUDr. Beáta Sovíková. Ani ona ani jej kolegovia inú radu pre svojich pacientov aktuálne nemajú.

Kocúrkovo

Čiže ak sa vášmu dieťaťu alebo vám vyskytne zdravotný problém, ktorý sa má riešiť lokálnymi antibiotikami, máte jednoducho smolu a sťažovať sa môžete akurát tak na lampárni.

„Problém je aj s niektorými vakcínami, ktoré opakovane vypadávajú, a keď ich pacient naozaj potrebuje, ide si ich zakúpiť napríklad do Rakúska. Zádrh je však v tom, že zatiaľ čo u nás za ňu dopláca 25 eur, v Rakúsku si ju musí plne hradiť vo výške 90 eur. To isté sa týka aj virostatík na herpesový zápal oka. S tým je na Slovensku veľký problém už päť rokov,“ dvíhajú plecia v lekárni. Dúfajme, že patová situácia s potrebnými liekmi sa čoskoro vyrieši a pacienti dostanú to, čo im právom patrí a za čo si platia. Podľa posledných informácií by sa mali na trh dostať v najbližšom čase alternatívne liečivá, ktoré by výpadok pokryli. Kedy to však presne bude, v čase našej uzávierky nevedel uviesť nikto.

V lekárňach chýbajú lieky.
V lekárňach chýbajú lieky.
Zdroj: SHUTTERSTOCK