Katarína Grich je odborníčka na metódu Metabolic Balance, ktorá slúži na schudnutie a ozdravenie organizmu. Stravujú sa podľa nej Božidara Turzonovová, Evelyn, Oľga Belešová, Bibiana Ondrejková, Ivana Chýlková… Je to program na úpravu metabolizmu podľa biochémie potravín, ktorý zostaví výživový poradca pre konkrétneho človeka na základe osobnej anamnézy a krvného vyšetrenia, aby jedol potraviny, ktoré mu prospievajú, no zároveň chutia. Určité stravovacie pravidlá však platia i všeobecne. Ak ich budete dodržiavať, posilníte svoj imunitný systém, ktorý chráni telo proti všetkým patogénom. Ktoré potraviny, bylinky či koreniny teda treba teraz  konzumovať?

Kel je jednotka

V kritickom období uprednostnite brokolicu, mrkvu, paradajku, čakanku, kapustu, cesnak, huby a špenát. Zo všetkých druhov kapustovitých je však najvýživnejší kel.  Červená, žltá, oranžová a tmavozelená zelenina má vysoký obsah betakaroténu, predstupeň vitamínu A. Posilňuje imunitný systém tak, že stimuluje tvorbu bielych krviniek. Zeleninu konzumujte surovú alebo len jemne dusenú.

 

Čas pre citrusy a mandle

Na posilnenie imunitného systému sú vhodné citróny, grapefruity, pomaranče a tmavočervené ovocie. Z nášho regiónu sú to hlavne  čučoriedky, čerešne, černice, čierne ríbezle a tmavé hrozno.

Najvhodnejšie súmandle, ktoré znižujú hladinu cholesterolu a majú podobne priaznivé účinky na črevný trakt ako probiotiká. Aj malá hŕstka denne postačí na zdravé črevné prostredie.

Správne premastenie

Dôležité sú aj tuky. Nie však živočíšne, ale kvalitné rastlinné oleje, ako ľanový, konopný, olivový. V minulosti sa často využíval na povzbudenie imunity rybí tuk pre vysoký podiel omega-3 mastných kyselín. Táto mastná kyselina má zásadný vplyv na imunitný systém v súvislosti so zápalmi. Omega-3 nájdeme v tučných rybách, ale aj vo vajíčkach bionosníc z voľného výbehu. Kokosový tuk má zas antivirotické účinky.

Zdravá zálievka

Ak pravidelne okoreníte jedlo zázvorom, škoricou, rascou, oreganom, podporíte  detoxikáciu. Z uvedených  korenín si môžete pripraviť tiež veľmi účinné čaje. Piť je veľmi dôležité. Treba však vedieť, ktoré nápoje podporia a ktoré, naopak, oslabia imunitu. Čistá voda napríklad zbavuje telo toxínov, pomáha rozvážať živiny a podporuje imunitný systém.

Posilniť ho  je potrebné hlavne so zvyšujúcim sa vekom.

Začnite deň pohárom teplej (nie horúcej!) vody, do ktorej pridáte čerstvo vylisovanú citrónovú šťavu, alebo bylinným čajom, ktoré môžu harmonizovať acidobázu vášho tela. O acidifikácii, nazývanej aj prekyslenie, je známe, že vedie k stavu, ktorý podporuje rast baktérií, plesní a iných škodlivých mikroorganizmov, ktorým sa darí v kyslom prostredí.

Po celý deň pite čistú vodu a bylinkové čaje z miestnych byliniek. Môžete tiež siahnuť po africkom čaji rooibos.   
Sýtené nápoje, sladené nápoje, šťavy ponúkané v bežných predajniach, alkoholické nápoje nie sú súčasťou zdravej výživy. Zaťažujú telo, dehydrujú, a tým oslabujú imunitný systém.

Vyskúšajte piť

Nesladený čaj zo šípok, z tymianu, zo šalvie, zázvoru s citrónom
Výluh z cibule s cesnakom
Čistú, ideálne pramenitú (živú) vodu!