Minister zdravotníctva na svojom facebookovom profile zverejnil nový fakt, ktorý nepotešil: "Nový variant kmeňa koronavírusu, šíriaci sa z južných oblastí Anglicka je potvrdený už aj na Slovensku."

Podľa jeho slov ešte medzi sviatkami intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7. "Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce sa podarilo tímu Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikovať tzv. anglický kmeň," oznámil.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení má uvedený kmeň o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož.

Šíri sa medzi deťmi a ľudí do 60

"A čo je dôležité, jeho šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia nového variantu sú v porovnaní s pôvodným vírusom nezmenené," pripomenul Krajčí.

Ako informovala TA3, rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober v pondelok oznámil, že zmutovaný koronavírus odhalili dobrovoľné testy na viedenskom letisku u niekoľkých osôb. Podľa agentúry APA sa nový variant koronavírusu odhalil u piatich ľudí. Dvaja chlapci vo veku 9 a 10 rokov sú zo Slovenska.