Reklama

Zlepšite si pamäť: Pomôžu vám bylinky aj tréning

Pre fungovanie mozgu je dôležité zásobenie kyslíkom, strava bohatá na zložité cukry a odpočinok.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Pamäťové centrá sídlia v mozgu, preto začnite odeň. Pre fungovanie mozgu je dôležité zásobenie kyslíkom, strava bohatá na zložité cukry a odpočinok.

Máte dosť kyslíka?

Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu udržuje krvný obeh v primeranej aktivite a tak sú krvou dobre zásobené aj odľahlejšie časti tela, napríklad hlava a mozog. Ak vám „to nemyslí“, zhlboka sa párkrát nadýchnite pri otvorenom okne a vaše mozgové závity začnú lepšie fungovať. Nezabúdajte vetrať svoj byt aj kanceláriu, minimálne trikrát denne po päť minút.

Výživa pre mozog

Mozog funguje vďaka cukru glukóza. Telo si ju získava premenou zložitých cukrov, obsiahnutých v celozrnných výrobkoch, obilninách, strukovinách, zemiakoch, ryži, kukurici, v čerstvom ovocí a zelenine. Stabilnú hladinu glukózy v krvi na celý deň a tým aj dobré myslenie vám zaistí konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom. Uprednostnite však tie z nich, ktoré okrem toho obsahujú dostatok vlákniny, teda obilniny, celozrnné výrobky, červenú fazuľu, kukuricu, naturálnu ryžu, ovocie a zeleninu.

Umenie „vypnúť“

Pre rozvoj pamäti je síce potrebné neustále ju zamestnávať a trénovať, aby sa udržiavala a rozvíjala, no zákonite potrebuje aj čas na odpočinok. Pamätajte na to aj pri sledovaní televízie či pri surfovaní po internete a z množstva informácií si vyberajte iba tie, ktoré vás obohatia, prípadne tie, ktoré potrebujete pre svoju prácu. Inak vás preťažená pamäť nechá v štichu, práve keď si potrebujete spomenúť na PIN kód k platobnej karte.

Tip Glancu: Striedajte činnosti, ktorými si zaťažujete mozog. Ak v práci pracujete duševne a kreatívne, doma sa venujte skôr športu alebo fyzickej práci.

Bylinky na pamäť

Pamäť a koncentráciu zlepšuje vôňa éterického oleja z citróna, citrónovej trávy alebo grepu. Podobne účinkuje aj rozmarínové víno. Vetvičku rozmarínu lúhujte v litri kvalitného prírodného vína, po týždni nápoj preceďte a doprajte si z neho jeden pohárik denne.

Pomoc z lekárne

Prekrvenie mozgu a podporu pamäti vám zabezpečia aj výživové doplnky s obsahom hroznového cukru, ginka, lecitínu, jódu alebo omega-3 polynenasýtených mastných kyselín. Poradia vám v lekárni.

Je tu skúškové obdobie!

Ak sa učíte priveľa, váš mozog sa rýchlo unaví. Neoplatí sa nútiť ho do aktivity, lebo tak vám narýchlo „nasaté“ vedomosti prirýchlo vyšumia z hlavy. Mozog si pamätá to, čo mu často pripomínate. Vedomosti si preto treba opakovať.

Potrebujete si zapamätať niečo veľmi dôležité alebo sa učíte na poslednú chvíľu? Nestačí si to len prečítať. Kreslite si podľa možnosti farebné obrázky súvisiace s danou témou, v texte si dôležité veci farebne vyznačte, robte si poznámky na okraj. V pamäti dlhšie ostáva to, čo sa spája s nejakým obrazom, schémou.

Ja nič neviem...

Máte pocit, že zabúdate úplne všetko, čo ste sa naučili? Možno sa až príliš snažíte. Častejšie si robte prestávky, ideálne je, ak ani počas príprav na skúšky nezabudnete na športovanie a svoje koníčky. Tieto činnosti vám pomôžu oddýchnuť si od učenia a výborne vám „prečistia“ hlavu.

Ak sa vám počas učenia chce spať, mozog vám takto dáva signál, že si potrebuje oddýchnuť. Je lepšie poslúchnuť ho.

Vyberáme pre vás niečo PLUS