„Keď mal môj syn v detstve teplotu a ja som musela niekam na chvíľu odísť, prízvukovala som mu, že hneď, ako by sa mu objavili na koži červené fliačiky, musí mi telefonovať. Bol už taký vycvičený, že keď som mu zavolala, ako prvé mi oznamoval, že žiadne petechie nemá, nemusím sa báť,“ priznáva s úsmevom doc. MUDr. Katarína Holečková, PhD., profesionálnu deformáciu. Niet sa však čomu čudovať. Počas svojej praxe sa totiž stretla s niekoľkými prípadmi ochorenia na meningokokovú infekciu a otvorene pri nej používa slovo hrozivá. Podľa smutných štatistík zomrú z desiatich nakazených detí dve až tri, ostatné prípady sa môžu skončiť trvalými následkami, ako sú amputácie alebo neurologické poruchy. Treba povedať, že meningokok má rád aj tínedžerov a dospelých.

Vyčerpávajúca lyžovačka

Baktéria meningokoka je zradná nielen v tom, že je pekelne rýchla, ale aj nevyspytateľná. Neublíži každému. „Usadzuje sa v nosohltane a človek s ňou môže niekedy pokojne žiť bez komplikácií a príznakov ochorenia aj vyše roka. Takýto bacilonosič je však zdrojom infekcie pre svoje okolie,“ hovorí infektologička. To, či ste bacilonosič, sa dá zistiť jednoduchými výtermi. Ochorenie sa ľahko šíri z rodičov a príbuzných, bacilonosičov, na ich malé deti a v skupinách mladých ľudí: „Združujú sa na diskotékach, chodia do pubov, kde sú v blízkom kontakte a môže dôjsť k prenosu infekcie. Ochorenie ľahšie vznikne aj tam, kde je vyššia fyzická záťaž, aktuálne napríklad na blížiacich sa lyžovačkách, ale aj pri stresových situáciách,“ hovorí lekárka.

Očkovať alebo nie?

Baktérie meningokokov tvoria veľkú rodinu rozvetvenú po celom svete, v niektorých oblastiach sa však vyskytujú častejšie. Ochranu pred najrozšírenejšími štyrmi typmi A, C, Y a W135 dnes poskytuje moderná vakcína, ktorá zabezpečuje dlhodobejšiu ochranu, na rozdiel od starších očkovacích látok s troj- či štvorročnou účinnosťou. Očkovanie však nie je povinné, preto sa natíska otázka, či je nutné zaťažiť organizmus, najmä ak človek nikam necestuje a ochorenie nie je u nás až také časté. Zo stotisíc ľudí ochorie jeden človek. Ku koncu leta sa vyskytlo u nás dvadsaťosem prípadov, z toho štyria ľudia zomreli.

Očkovala deti

„Moje deti som očkovať dala a to niekoľkokrát. Aj v detstve, menej modernou vakcínou, aj v dospelosti, keď dcéra odchádzala do Brazílie a syn do Írska,“ hovorí doktorka Holečková a priznáva, že veľkú úlohu v opatrnosti zohralo aj to, že počas svojej praxe videla nemálo prípadov meningokokovej sepsy.

Na otázku, či nie je riziko komplikácií po očkovaní vyššie ako pravdepodobnosť toho, že ochoriete, docentka Holečková odpovedá: „Riziko komplikácií je nízke a príznaky ako začervenanie, opuch v mieste vpichu, únava, horúčka alebo bolesť hlavy rýchlo ustúpia, naopak, príznaky ochorenia nastupujú veľmi rýchlo a infekcia je jednou z najrýchlejšie smrtiacich.“ Komu odporúča očkovanie? „Takzvaným rizikovým skupinám, osobám s poruchou imunity, ľuďom bez sleziny, tým, čo sú v pracovnom riziku, vojakom aj cestovateľom.“ Najnovšia štvorvalentná vakcína stojí okolo štyridsaťpäť eur a očkuje sa jednou dávkou. „Zatiaľ nie je stanovená potreba preočkovania,“ hovorí infektologička.

O čo ide?

- Baktéria s tvarom kávového zrna, prenáša sa výlučne medzi ľuďmi.

- Je citlivá na slnečné svetlo, vyschnutie a dezinfekčné prostriedky. Neprekážajú jej nízke teploty.

- Do tela sa dostane cez nosohltan, odtiaľ sa šíri lymfatickými cestami alebo krvou a väčšinou napadne centrálny nervový systém.

- Môže spôsobiť hnisavý zápal mozgových blán a sepsu, teda otravu krvi.

- O prežití často rozhodujú minúty, okamžite treba začať antibiotickú liečbu a previezť človeka na jednotku intenzívnej starostlivosti, pretože hrozí zlyhávanie orgánov.

- Inkubačná lehota ochorenia je jeden až osem dní.

- Varovné príznaky – svetloplachosť, zmätenosť, kŕče, krvácavé prejavy na koži – petechie, horúčka, bolesť hlavy, stuhnutie šije, vracanie, malátnosť.

Foto: profimedia.sk

Smutný prípad z praxe

V apríli prijali do detskej nemocnice v Banskej Bystrici trinásťmesačného chlapčeka. Večer vracal, mal horúčku a mama si všimla nezvyčajné vyrážky na končatinách. „Do nemocnice prišlo po deviatej večer apatické, nereagovalo na podnety, s početnými podkožnými krvnými fliačikmi, petechiami, po tele,“ spomína prof. MUDr. Karol Králinský, PhD.

Lekári mali podozrenie na meningokokovú sepsu. „O pol desiatej sme začali liečbu nasadením silných liekov. Dieťa bolo stále spavé. Okolo polnoci klesla jeho telesná teplota pod tridsaťsedem stupňov Celzia, dieťa sa prebralo, bolo nepokojné. Na prípade pracoval celý tím lekárov. O pol štvrtej ráno sa stav začal prudko meniť, pulz vysoko vyskočil a na tele sa začali vytvárať ďalšie petechie, ktoré splývali.

Dieťa malo výrazne podchladené končatiny. Začali sa prejavovať problémy s dýchaním, poruchy srdcovej činnosti, kŕče a nakoniec zastavenie srdca. Dôvodom smrti bola otrava krvi s poruchou vedomia s krvácavými prejavmi a Waterhousovým-Friderichsenovým syndrómom.“