Ak vaše tehotenstvo prebieha bez akýchkoľvek problémov, nemusíte si odopierať ani radosť z pohybu. Cigarety a alkohol však tehotnej žene nielenže nepristanú, ale týmito neresťami vážne hazardujete so zdravím aj životom vášho nenarodeného dieťaťa.

Viacerí lekári sa stotožňujú s názorom, že v tehotenstve by ste mali zabudnúť na dlhé cesty a zdržovať sa hlavne v mieste svojho bydliska alebo aspoň čo najbližšie k nemu. A ak sa už niekam vyberiete, berte ohľad na svoj stav. Lyžovačka na alpskom ľadovci sa s dieťatkom pod srdcom nemusí skončiť šťastne... na čo všetko by ste si mali dávať pozor?

Prechladnutie

Prebudili ste sa so zapchatým nosom, škriabe vás v hrdle, dokonca trochu kašlete a máte mierne zvýšenú teplotu? Nemusíte hneď panikáriť. Začiatok roka je typický pre chrípku. Vysoké horúčky a silný kašeľ jednoznačne vyžadujú návštevu lekára. Vtedy sa na samoliečbu nespoliehajte! Ochorenie môže poškodiť nenarodené dieťa, dokonca byť zodpovedné za jeho smrť. Chrípka je najnebezpečnejšia hlavne v prvých troch mesiacoch tehotenstva.

Aj bežné vírusové ochorenie by ste však mali vyležať, aby ste čo najskôr boli fit. Pri nákupe akýchkoľvek voľnopredajných liekov či doplnkov výživy nezabudnite lekárnika upozorniť, že ste tehotná. Nespoliehajte sa na to, že si všimne vaše vypuklé bruško...

Šport

Ak vaše tehotenstvo prebieha bez akýchkoľvek problémov, môžete si dopriať aj radosť z pohybu. Ale s mierou a minimálnym rizikom. Berte do úvahy to, v ktorom ste mesiaci. V tehotenstve je ideálne plávanie, to si môžete dopriať aj pár dní pred pôrodom, no dôkladne dbajte na osobnú hygienu pred vstupom do bazéna aj po plávaní. Vy by ste si však radšej vyrazili na kopec lyžovať, vyblázniť sa na sánkach alebo vás to ťahá na korčule? Radšej buďte opatrná, riziko pri takýchto druhoch zábavy stúpa. Po šestnástom týždni tehotenstva si už podobné rizikové športy odpustite.

Cigarety

Boli cigarety pred tehotenstvom vašou slabosťou a ani teraz si neviete odpustiť pár šlukov? S každým potiahnutím z cigarety ubližujete svojmu nenarodenému dieťaťu – doslova ho dusíte, pretože trpí chronickým nedostatkom kyslíka. Riskujete, že vaše dieťa bude trpieť poruchami výživy a rastu. Deti fajčiarok sa rodia s rázštepom pery, podnebia, vývojovými chybami končatín a poruchami močového traktu. Oveľa častejšie umierajú na syndróm náhlej smrti dojčiat, mávajú problémy s dýchaním a častejšie ich trápi astma.

Ak plánujete tehotenstvo, mali by ste sa vzdať cigariet úplne ešte skôr, ako ostanete tehotná. Škodliviny z fajčenia sa totiž ukladajú vo vašom organizme a trvá niekoľko mesiacov, kým sa ako-tak dáte do poriadku. Fajčiarky mávajú dokonca problémy s otehotnením.

Alkohol

K oslavám alkohol akosi patrí, aspoň ten pohárik šampusu... Alebo sa chcete zahriať horúcim punčom či vareným vínom? Nemusíte síce odmietať každý prípitok, trocha alkoholu vám nemusí ublížiť, ale jeho negatívny vplyv na embryo je jasný a dokázaný. Čím viac pohárikov si dáte a čím vyšší obsah alkoholu majú, tým je riziko poškodenia či deformácií orgánov bábätka vyššie. Radšej nepokúšajte osud.

Najrizikovejšie mesiace

Majte na pamäti, že o svojom tehotenstve zo začiatku vôbec nemusíte vedieť. Kým vám bude meškať menštruácia a lekár vám správu potvrdí, môže prejsť pár týždňov. Práve prvé tri mesiace sú pre vaše tehotenstvo najrizikovejšie.

Každé zvláštne signály, pocity, bolesti v podbruší či krvácanie v tehotenstve by ste mali konzultovať so svojím lekárom a radšej k nemu choďte zbytočne ako vôbec.