Sme zavalení množstvom povinností, informácií a silných vizuálnych vnemov. Všetko sa nám zdá dôležité, všetko chceme stihnúť a zapamätať si. Sme v strese – vymenúva PaedDr. Mária Čunderlíková dôvody, prečo si často nevieme spomenúť na triviálne veci. Liečebná pedagogička vám poradí, ako opäť naštartovať pamäť.

Vyspatí doružova

Zdravý, dobrý spánok umožní mozgu oddýchnuť si a spracovať vnemy, ktoré nabral počas dňa. To, čo potrebuje, uloží, nadbytočné vypustí hoci v podobe snov.

Plán ešte v posteli

Skôr ako sa vrhnete do víru dňa, zostavte si v hlave plán, čo vás dnes čaká, čo chcete urobiť a čo sa dá odsunúť na neskôr alebo úplne vypustiť. Skrátka, určite si priority. Môžete to urobiť ešte v posteli tesne predtým, ako vstanete, alebo pri raňajkách. Úlohy si pokojne spíšte na papier.

Nebuďte neporiadnici

Riaďte sa príslovím: Človeče, zachovaj si poriadok a poriadok zachová teba. Poriadok totiž upokojuje a umožňuje prehľad vo veciach, dovolí nám lepšie sa koncentrovať. Práve sústredenie je pre zapamätanie vecí kľúčové. Patríte k tým, ktorí tvrdia, že sa lepšie učia alebo pracujú pri zapnutom rádiu či televízore? Tieto vnemy vám zbytočne vysávajú energiu a predčasne vás vyčerpávajú.

Dokončite prácu

Neskáčte z jednej činnosti do druhej. Keď niečo začnete, aj to dokončite. Nie o dve hodiny, ale teraz. Až potom prejdite k inej práci. Možno vás považujú za pomalých, keďže nerobíte súčasne viacero vecí, ale v konečnom dôsledku toho urobíte viac a nebude vás bolieť hlava.

Naučte sa telefónne čísla

Každý deň sa naučte niečo nové. Chystáte sa v lete na dovolenku? Určite sa hodí čerstvá slovná zásoba. Nové slovíčko sa najskôr naučte, ale aby sa vám uložilo do dlhodobej pamäti, musíte ho opakovať. Výborné je aj zapamätávanie čísel. Skúste sa postupne naučiť dôležité telefónne čísla rodiny a priateľov. Nevolajte im cez rýchle voľby, čísla vyťukávajte vždy nanovo. Tak si ich zopakujete.

Vezmite pero do ruky

Kedy ste naposledy napísali dlhší text písaným písmom? Vraj načo, keď sú tu dotykové mobily a klávesnice počítačov? Chyba! Obyčajná magnetická rezonancia preukázala, že ľudia píšuci rukou sa lepšie sústreďujú, zlepšuje sa ich kreativita a predstavivosť, čím sa posilňuje aj pamäť.

Kúpte si knihu

Je fajn ľahnúť si k televízii pred pohybujúce sa obrázky, veľkú námahu pri nich mozog vyvíjať nemusí. Vezmite si radšej knihu. Pre mozog je čítanie oveľa náročnejšia činnosť, ale podporuje pamäť. Skúste sa sústrediť.

Tancujte

Tanec je natrénovanie pamäti a celkovú stimuláciu mozgu ideálny. Ak nie ste práve talent alebo nemáte možnosti chodiť pravidelne tancovať, mozog sa poďakuje za akýkoľvek iný druh pohybu od bicyklovania cez plávanie po chôdzu. Hlavne nech sa rozprúdi krv a poriadne okysličí každú cievku.

Oprášte koníčky

Dvadsať rokov ste nedržali v ruke pastelky či uhlík? To nič. Nemusíte byť Leonardo, stačí, ak sa zahráte na Picassa v tom najšialenejšom období. Kreslite, maľujte, pracujte s hlinou, saďte kvety alebo hoci aj štrikujte. Mozog relaxuje, uvoľní sa a zároveň stimuluje centrá, ktoré možno nevyťažujete.

Zákaz negatívnych viet

Vety typu nikdy som nemal pamäť na čísla a tváre, nedokážem si nič zapamätať či stále zabúdam, zo svojho slovníka úplne vypustite. „Sústreďte sa na to, čoho ste schopní a čo vás v živote teší. Ak vám totiž nič nerobí radosť, mozog ani nemá tendenciu zapamätávať si,“ dodáva odborníčka z Centra MEMORY. Ak máte pocit, že s vami nie je niečo poriadku, vyšetria vám tu pamäť a poradia, čo ďalej.

Pozor: Pocit, že si nič nepamätajú, môžu mať ľudia s depresiami. Treba sa liečiť.

Urobte hlbšiu stopu

Pamäť je stopa, vytvorenie spojenia medzi nervovými bunkami. Ak nahlas pomenujete, čo robíte, vytvorí sa aj motorická stopa, ktorá je hlbšia. Pri zamykaní bytu si teda zajtra povedzte: Zamykám dvere kľúčom a už sa nemusím obávať, že sa budem musieť vrátiť. Informácia sa vryje do mozgu a už vás neznepokoja pochybnosti.

Na vine sú hormóny

Za dobrú pamäť zodpovedajú aj estrogény. Preto sa ženy v období klimaktéria, keď sa ženské hormóny strácajú, sťažujú na slabšiu pamäť.