Zemiaky, tradičné jedlo Slovákov, majú veľa liečivých benefitov. Okrem toho, že ak ich nesmažíte, sú diétne, majú aj silné protizápalové účinky a dokážu mierniť kŕče. Práve preto ľudoví liečitelia odporúčali piť zemiakovú šťavu pri pankreatitíde. Samozrejme, bez tuku a korenia.

Hojivý džús

Naozaj stojí za to surové zemiaky odšťavovať a piť. Pôsobí to hojivo na tráviaci trakt, najmä na zapálenú sliznicu. Obalí ju a bráni tvorbe tráviacich enzýmov. Keďže šťava nie veľmi dobre chutí, môžete ju vylepšiť šťavou z mrkvy. Nejde len o chuťový bonus, mrkva hojivo pôsobí na črevá.

Tento nápoj je vhodný pre každého, kto však má problémy, mal by odšťavenú mrkvu so zemiakmi piť ráno nalačno, polhodinu oddychovať a až potom si dať adekvátne diétne raňajky. Treba vydržať sedemdňový cyklus, potom si dať týždeň pauzu a ešte tri razy zopakovať. Jedna dávka sú tri veľké zemiaky a jedna až dve mrkvy.

Prírodné sedatívum

Zemiaková šťava má aj ďalšie zaujímavosti. Obsahuje malé množstvo benzodiazepínov, preto sa zemiakom hovorí aj prírodné válium. Naozaj pôsobia upokojujúco hlavne na žalúdok a črevá, kde potláčajú plynatosť.

Ak nemáte odšťavovač alebo sa vám ho nechce čistiť, len zemiak postrúhajte na gázu a nad miskou a nechajte odkvapkať a potom ho ešte dôkladne vytlačte. Zemiaky môžete aj rozmixovať v mixéri či pomlieť v mlynčeku na mäso. Keďže zemiaková šťava naozaj nie je delikatesa, môžete jej chuť zamaskovať v smoothie, polievke, omáčke alebo vylepšiť citrónom.

Bonusy zemiakovej šťavy

Prečo ju treba piť?

- Šťava zo zemiakov je bohatá na vitamín A, C, kalcium, železo, magnézium a proteíny.

- Je to dobrá prevencia kardiovaskulárnych ochorení.

-Zlepšuje krvný obeh.

- Znižuje cholesterol.

- Mierni bolesti kĺbov a chrbta.

- Pomáha pri hepatitíde.

- Napomáha chudnutiu.

- Uľaví pri prechladnutí.

- Má pozitívne účinky pri liečbe pankreatitídy a ochoreniach obličiek.

 

Farebná pridaná hodnota

Ak máte radi zemiaky, určite vyskúšajte aj farebné odrody. Nielenže vyzerajú na tanieri zaujímavo, ale červená a fialová odroda urýchľuje horenie rán a poškodeného tkaniva. Oranžová zase zlepšuje zrak.

Vyskúšajte

o Ak vás trápia hemoroidy, zápal čreva alebo peptický vred, okrem predpísaných liekov vypite tri razy denne 1 dcl zemiakovej šťavy.

o Ak máte vysoký tlak, pite šesť týždňov dva razy denne 1 dcl zemiakovej šťavy.

 o Ak máte prekyslený žalúdok, pite dva razy denne 2 dcl šťavy zmiešanej s lyžicou citrónovej šťavy. Vydržte päť dní.