Spirulina

Silu tejto modrozelenej riasy, ktorá existuje na Zemi stovky miliónov rokov, využívali už starí Mayovia a Aztékovia. Spirulina sa pestuje aj umelo, ale inak rastie v jazerách v Afrike, Ázii a Južnej Amerike. Propagátori spiruliny tvrdia, že má okrem iného protivírusový účinok, zvyšuje imunitu aj tým, že zlepšuje črevnú mikroflóru. Jej pridanie do jedálneho lístka na jeseň by teda malo pomôcť pri budovaní bariéry pred nepríjemnými virózami a prechladnutiami, ktoré nás každoročne počas chladných mesiacov obťažujú.

Spirulina ukrýva v sebe ľahko vstrebateľné, unikátne rastlinné bielkoviny, železo, jód, vápnik, meď, horčík, selén a množstvo ďalších potrebných minerálov. V spiruline je napríklad desaťkrát viac betakaroténu ako v karotke a dvakrát viac vitamínu B12 ako v hovädzej pečeni.

Vyskúšajte

Spirulina má typický zápach. Ak vám prekáža, môžete ho elegantne potlačiť vodou s citrónovou šťavou.

Zdravý kokteil

Zmixujte:

  • 3 ošúpané kivi
  • 1 biely jogurt
  • 2 jablká
  • 1 dl jablkového džúsu
  • 2 lyžičky spiruliny v prášku
  • pár kociek ľadu

Mrkvový nápoj

Odšťavte:

  • 3 jablká
  • 5 mrkiev
  • 1 cviklu

Do šťavy vmiešajte lyžičku spiruliny v prášku. V zime môžete pridať aj kúsok zázvoru.

Juka

Večne zelenú rastlinu, pochádzajúcu z USA, Mexika a karibských ostrovov pokladali Indiáni za najkrajší strom púšte s liečivou mocou. Dnes ju volajú aj práčkou organizmu, pretože výťažok z nej pomáha prečisťovať organizmus a podporuje látkovú premenu. Záslužnú prácu v tele robia látky s názvom saponíny. Keďže sa jej pripisujú blahodarné účinky na črevnú flóru, mala by posilňovať aj našu celkovú odolnosť. Sliznica v črevnom systéme je totiž významným zdrojom imunity, je to akýsi samostatný mikrosvet asi s päťsto druhmi baktérií. Ak juka pomôže k tomu, aby sa škodlivé enterokoky, klostrídie a enterobaktérie zbytočne nemnožili, tlieskame jej.

Vilcacora

O vilcacore z amazonských dažďových pralesov, ktorá dorastá do úctyhodnej výšky tridsať metrov, sa hovorí ako o jednom z najcennejších darov prírodnej lekárne. Jej kôra, ale aj vnútorná časť môžu výrazne zlepšiť imunitu. Obsahuje totiž aj niekoľko zriedkavých alkaloidov, ktoré ovplyvňujú prácu bielych krviniek, brániacich naše telo pred cudzorodými látkami. Vilcacora vraj dokáže potlačiť okrem iného aj časté ochorenia dýchacích ciest, ktoré budú aktuálne už o pár týždňov, a preventívne pôsobí aj proti chrípke a zápalovým procesom.

Čajový rituál

Vilcacoru dostať vo forme tabletiek alebo čaju. Závisí len od vás, čomu dáte prednosť. S prípravou čaju sa síce narobíte viac, pretože kôru treba dlhšie variť, ale môže sa z toho stať príjemný večerný rituál, ktorý dobre chutí a zahreje. Plnú lyžicu kôry z vilcacory zalejte pollitrom studenej vody a priveďte do varu. Na malom ohni varte asi dvadsať minút. Po pätnástich minútach sceďte. Odvar sa pije vlažný, hodinu pred jedlom alebo po jedle.

Čo si myslí lekár?

Používanie exotických rastlín v liečbe alebo pri prevencii rôznych problémov je stále populárne. Opýtali sme sa MUDr. Richarda Kozára, či môžu mať skutočne také všemocné účinky, o akých sa hovorí. Podľa výpočtu účinkov len taká spirulina vraj pomáha pri herpesoch, akné aj pri artritíde, upravuje krvný tlak, rieši črevné choroby, dokonca autoimunitné a môže zabraňovať aj zhubnému bujneniu. „Dnešná rýchla a stresujúca atmosféra väčšine z nás nedáva dostatok času na prirodzenú regeneráciu, a keďže sme si toho vedomí, hľadáme nejakú barličku, najlepšie exotickú s komplexnými účinkami a najlepšie na všetko,“ reaguje s nadhľadom lekár.

„S exotickými rastlinami je to ako s exotickými dovolenkami – vždy je v móde iná destinácia. Znovuobjavovanie zázračných účinkov nielen exotických rastlín a ich využitie sa opakujú skoro pravidelne vo vlnách s odstupom nejakého času,“ dodáva. Pozitívne účinky týchto rastlín však nespochybňuje, ale ani nepreceňuje. Rozhodne však odporúča, aby ste sa poradili so svojím lekárom predtým, ako začnete nejakú kúru v prípade, ak sa liečite na nejakú chorobu: „Mnohé z rastlín môžu totiž veľmi výrazne ovplyvniť účinok niektorých liekov.“

Keďže napríklad vilcacora posilňuje imunitný systém, logicky by sa jej mali vyhnúť ľudia užívajúci imunosupresíva. Doktor Kozár reaguje: „Imunosupresíva sú lieky používané pri veľmi závažných ochoreniach a stavoch po transplantácii orgánov, teda u ľudí, ktorí väčšinou užívajú kombináciu liekov. Aj v takomto prípade by som akúkoľvek kúru odporučil najskôr konzultovať s konkrétnym ošetrujúcim lekárom. Aj keď podľa môjho názoru jeden čaj z vilcacory s vôňou exotiky na vyskúšanie určite neuškodí.“