Prví „vápenkári“ si v týchto dňoch už líhajú na ležadlá svojich obľúbených prímorských letovísk. Chystáte sa tiež? Pozor, aby ste si úvod leta neskazili spálením kože. Dermatológovi MUDr. Jurajovi Hegyimu sme položili otázky, ktoré by vás mohli zaujímať:

1. Mám si dať prezrieť znamienka u dermatológa pred letom alebo až po ňom?

Pred letom, pretože vtedy ešte nie je koža vystavená dlhší čas žiareniu a znamienka sú v pokojovom stave. Slnko ich vždy vydráždi, a preto po lete vyzerajú agresívnejšie, ako v skutočnosti sú.

2. Je dobré zabehnúť pred odchodom k moru do solária a pripraviť kožu na slnko?

Určite nie. Je to zbytočné zaťažovanie organizmu.

3. Aký ochranný faktor opaľovacieho krému si mám vybrať?

Rozhodne ten najvyšší, aby ste zabránili nárazovému spáleniu. Po pár dňoch je možné faktor o trochu znížiť. Zlaté pravidlo nevystavovať sa slnku od jedenástej do sedemnástej hodiny stále platí.

4. Môžem použiť nespotrebovaný krém z minulého roku, keď nie je po dátume spotreby?

Treba myslieť na to, že ochranné krémy, ktoré nespotrebujeme, je vhodné držať v chlade, neprehrievať ich, aby nedošlo k zníženiu ich kvality. Určite ich netreba používať viacero sezón po sebe, pretože rastie riziko, že človek nebude mať adekvátnu ochranu.

5. Akú hrubú vrstvu krému si mám naniesť na telo?

Platí pravidlo, že ak natrieme na seba nepriehľadnú vrstvu krému, vtedy nás chráni ten faktor, ktorý je napísaný na balení. Krém však väčšinou rozotrieme do stratena a tým získame asi päťdesiat percent ochrany. Z faktora 50 sa tak stane 25, z 15 nie je prakticky nič!

6. Ochráni ma pri kúpaní v mori pred slnkom biele bavlnené tričko?

Namočená bavlna okamžite stráca ochrannú funkciu, dochádza ešte k znásobovaniu žiarenia lomom. Treba si radšej zaobstarať tričká z vodovzdorného materiálu, ktoré majú aj vysoký ochranný faktor.

7. Je pravda, že by som mala radšej nechať doma kozmetiku s alkoholom či s bergamotovými a éterickými olejmi?

Áno. Tieto zložky môžu vyvolať neželanú toxickú reakciu a pigmentácie. Aj voňavky robia našu kožu citlivejšou.

8. Po pobyte pri mori sa mi vždy na ústach urobí opar. Prečo?

Slnečné žiarenie je jedným z faktorov, ktoré provokujú prejavy herpesu. Najlepšou ochranou je tyčinka s UV faktorom, ktorou si treba potierať pery aj ich okolie. Pri častých prejavoch herpesu treba dlhodobo užívať antivirotiká.

9. Ak sa mi podarí hneď v prvý deň spáliť, mám sa ešte po zvyšok dovolenky vôbec vystavovať slnku?

Ak sa koža upokojí, je to možné, ale treba dávať pozor, aby ste sa opakovane nespálili. Pre telo je to totiž veľká rana a riziko, ktoré vzniká z UVA a UVB žiarenia, je ešte znásobené.

10. Oplatí sa dopovať kvôli ochrane kože vitamínmi C, E a A?

Veľký význam to nemá.

Treba vedieť

V opaľovacích krémoch sú buď chemické, alebo fyzikálne filtre. Tie prvé slnečné žiarenie absorbujú, druhé blokujú jeho prienik do kože. Malé deti a alergici by mali používať krémy alebo spreje na báze fyzikálnych filtrov, teda zinku a titánu.