Odvážni dobrovoľníci trpiaci nadváhou zhadzujú svoje kilá už v tretej sérii celosvetovo úspešnej reality šou Extrémne premeny. Na obrazovkách Markízy sme tak opäť svedkami toho, ako sa dvanástim súťažiacim darí bojovať s obezitou pod dohľadom odborníkov. Väčšina z nich po tom, ako dosiahne vytýčený cieľ – v priebehu jedného roka bezpečne schudnúť aj o polovicu svojej telesnej hmotnosti, podstúpi aj plastickú operáciu, aby sa zbavili nadbytočnej kože. Zverujú sa do rúk plastického chirurga doc. MUDr. Martina Boháča, PhD., s ktorým sme sa porozprávali aj o úskaliach týchto zákrokov.

Kto z účinkujúcich je pre vás alebo všeobecne pre plastického chirurga najtvrdší oriešok? Kto sa operuje najťažšie a prečo?

Tvrdým orieškom môže byť pacient, ktorý pooperačne nespolupracuje. Našťastie, takí sa mi vyhýbajú. Na bezproblémovú spoluprácu medzi pacientom a lekárom je nutná dôvera. Pokiaľ je dôvera prítomná, ide všetko ľahšie, aj keď sú napríklad pooperačné komplikácie. Väčšina estetických operačných zákrokov po masívnom schudnutí je tzv. kombinovaná. To znamená, že sa bežne podstupujú korekcie viacerých oblastí naraz, čo je veľmi náročné. Čo sa týka operatívy, nie sú zásadné rozdiely medzi mužmi či ženami, staršími alebo mladšími. Postbariatrické operácie (po masívnom schudnutí) sú vo všeobecnosti najťažšie operácie v plastickej chirurgii.

Kedy môže človek podstúpiť plastickú operáciu? Podľa čoho sa rozhodujete? 

Ide o chirurgický zákrok v celkovej anestézii, čo znamená, že pacientov zdravotný stav by mal byť natoľko stabilizovaný, aby ho mohol podstúpiť bez väčšieho rizika. Na zhodnotenie zdravotného stavu slúži interné predoperačné vyšetrenie, ako aj ostatné špecifické predoperačné vyšetrenia so zreteľom na plánované korekcie, napríklad sono prsníkov, sono brucha atď. Vekový faktor nie je až taký dôležitý, skôr je dôraz na celkovom zdravotnom stave a kondícii pacienta. Ide totiž často o kombinované operačné zákroky s dlhším trvaním anestézie a krvnými stratami, ktoré musí organizmus zvládnuť a následne sa aj adekvátne zahojiť, čo je veľmi náročné. Váhovou hranicou je BMI pod 35. Čo sa týka ustálenia hmotnosti, je dobré mať ju stabilizovanú aspoň pol roka po masívnom schudnutí. Pár kilogramov hore-dole nezaváži, ale v čase operácie si chceme byť čo najviac istí, že pacient je vhodný na estetický zákrok a netrpí len jojo efektom a vzápätí po dosiahnutí cieľa hneď nepriberie.

Ktorá partia na tele je najkomplikovanejšia a prečo?

Z pohľadu množstva tkaniva, ktoré sa odstraňuje, ako aj so zreteľom na veľkosť ranovej plochy, je operácia korekcie brušnej steny, tzv. abdominoplastika, asi najnáročnejšia a najkomplikovanejšia ako pre pacienta, tak aj pre chirurga.

Eva Bardiovská v rukách plastického chirurga.
Eva Bardiovská v rukách plastického chirurga.
Zdroj: TV Markíza