Každý ju má. „Jazva je súčasťou prirodzeného procesu hojenia,“ hovorí MUDr. Alena Pallová, riaditeľka estetického centra v Pezinku. „Vzniká vtedy, keď sa koža naruší pri úraze alebo pri chirurgickom zákroku. Jazva môže meniť svoj tvar a veľkosť až osemnásť mesiacov od svojho vzniku.“ Nikto vám však dopredu nezaručí, ako bude tá vaša vyzerať. Niektoré sú červené, iné vyvýšené, niekedy sa dokonca môžu zväčšovať. Občas svrbia, inokedy štípu, pre mnohých môžu byť zdrojom psychických problémov. Ako jazvy zahladiť či zjemniť, keď sú na viditeľnom mieste? Možno sa ich zbaviť?

Stopy zjemní silikón

Liečba jazvy trvá najmenej dva až tri mesiace, v ťažších prípadoch sa môže predĺžiť aj na polrok. Počas liečby je najdôležitejšie udržovať stabilnú vlhkosť a maximálny prísun kyslíka. Hydratácia úzko súvisí s tvorbou kolagénu, ktorý urýchľuje hojenie. Keď je jazva suchá a pokožka dostatočne nedýcha, celý proces sa spomaľuje. „Po uzavretí a zahojení rany sa na liečbu jazvy využívajú napríklad prípravky na báze silikónu,“ približuje doktorka Pallová. „Konkrétne ide o plátky, gély alebo tyčinky. V žiadnom prípade sa nesmú používať na otvorené alebo čerstvé rany. Výhodou je, že liečba nie je bolestivá a výborne ju znášajú i ľudia s citlivou pokožkou či deti.“ Silikón znižuje riziko tvorby keloidných a hypertrofických jaziev. V ideálnom prípade by mala liečba trvať osem až dvanásť týždňov. Pripravky by ste mali mať na jazve celý deň.

● Silikónové plátky sa využívajú najmä na jazvy po rozsiahlejších popáleninách, zraneniach či po chirurgických zákrokoch.

● Gél a tyčinky sa aplikujú prevažne na tvár v prípade jaziev po akné či po chirurgickom odstraňovaní znamienok.

Režte s odstupom

Rozmýšľate o tom, že si dáte starú jazvu nanovo zašiť? Tvrdohlavosť sa nevypláca, charakter jazvy potrebuje odborný posudok. „Nezriedka sa laik domnieva, že sčervenanie znamená zápal. Nemusí. Zmena farby často signalizuje dozrievanie,“ objasňuje primár oddelenia plastickej chirurgie MUDr. Dušan Guba. „Príliš skorý reoperačný výkon nemusí skončiť úspešne. Naopak, vhodne načasovaná chirurgická úprava môže viesť k dobrému výsledku.“ Väčšinou však odborník najprv zvolí konzervatívnu liečbu formou krémov, gélov, náplastí, prípadne použitie biostimulačného lasera. Ak sú neúspešné, nastupuje zbrusovanie časti alebo celej jazvy.

Svetlo na jemné jazvičky

Podľa skúsenosti odborníkov chcú ľudia najčastejšie zmazať stopy po akné. Na korekciu drobnejších jaziev sa používa svetelná liečba. Ide o neinvazívnu metódu, ktorá pracuje na princípe intenzívneho pulzného svetla. Cielene sa prehrievajú len farebné zmeny na pokožke. „Žiarením sa rozbijú, vstrebú a odstránia. Zredukujú sa zápaly, pigmentové škvrny, stiahnu sa póry a zjemnia jazvy,“ približuje MUDr. Alena Pallová. „Pred zákrokom sa aplikuje na tvár chladivý gél, prístroj sa priebežne ochladzuje aj vďaka softvéru, preto je zákrok takmer bezbolestný. Pocítite len jemné štípanie.“ Ideálny čas na ošetrenie je jeseň a jar. Počítajte však s tým, že procedúra sa musí zopakovať v dvojtýždňových cykloch aspoň päť- až desaťkrát. Ideálne je kombinovať liečbu s chemickým pílingom, mikrodermabráziou či so svetelnou LED terapiou.

Možno zjemniť keloid?

K chirurgickej náprave odborníci nepristúpia v prípade takzvaného keloidu. Pri tomto type jazvy vám nikto nezaručí výsledok. „Ovplyvňujeme ich špeciálnymi hormonálnymi injekciami priamo do miesta novotvarov. Po správnej liečbe je jazva bledšia a menej vystúpená,“ dodáva nádej pacientom MUDr. Guba. „Vznik keloidnej jazvy je niekedy veľmi nevyspytateľný. Sú však lokality, kde sa vyskytuje častejšie, ide najmä o dekolt a ramená. Čiastočne ide aj o genetickú záležitosť. Na tvári sa keloid takmer nevyskytuje.“

Korigujte laserom

Jazvy po akné možno zjemniť aj frakčným laserom. Ide o ambulantný zákrok, ktorý si však už vyžaduje troj- až päťdňovú rekonvalescenciu. Zákrok trvá približne polhodinu. No musíte absolvovať konzultáciu a preventívnu liečbu analgetikami a antiherpetikami. „Ide o frakčný ablačný CO2 laser, ktorý spôsobí tepelné poškodenie do hĺbky dvoch až troch milimetrov. Podkožie sa stimuluje, koža sa zmrští, stiahnu sa póry, vyhladia vrásky, jazvičky a obnoví sa elasticita kože,“ vysvetľuje dermatologička Pallová. Hoci sa na pleť prikladajú ľadové obklady, počítajte so stupňujúcim pocitom štípania. Podľa intenzity ošetrenia sa nasledujúce tri až desať dní objavuje začervenanie, opuchy, drobné chrastičky alebo šupiny.

Zákrok môže hradiť poisťovňa

Nie vždy si musíte platiť vylepšenie jazvy z vlastného vrecka. Vo väčšine prípadov ich uhrádza zdravotná poisťovňa. „Najmä, ak už predtým išlo o zdravotne indikovaný výkon. Korekciu hradí poisťovňa i v prípade výraznej a zohyzďujúcej jazvy tváre po úrazoch, popáleninách a podobne,“ hovorí doktor Guba. „Ďalšou skupinou sú prípady, keď jazva obmedzuje hybnosť alebo funkciu kĺbov. Vždy sa snažte riešiť korekciu na overenom pracovisku so skúseným plastickým chirurgom.“

Akú máte vy?

● Hypertrofické jazvy

Za ich vznikom sa skrýva nadmerná aktivita kože. Sú červené, hrubé a tvrdé. Vystupujú nad úroveň kože, ale nerozširujú sa za hranicu rany. Zvyčajne sa objavia dva týždne po zranení.

● Atrofické jazvy

Sú prepadnuté. Rana sa síce hojí, ale pomaly a nevznikne dostatočné množstvo spojivového tkaniva. Často sa objavujú po akné alebo po ovčích kiahňach.

● Keloidné jazvy

Ide o nepravidelné, vyduté zhluky tkaniva, ktoré sa nepríjemne šíria aj za hranicu rany. Bývajú tmavšie ako okolitá koža. Niekedy môžu vzniknúť aj neskôr, rýchlejšie sa vyvíjajú u mladších ľudí s tmavšou pleťou.

Vždy zostane stopa

Už na začiatku liečby počítajte s tým, že jazva sa nedá úplne odstrániť. Všetky dostupné metódy slúžia len na jej zapracovanie do okolitého „terénu“. Stane sa na prvý pohľad neviditeľnou. „Na minimum sa zmenší výška i hrúbka jazvy. Bude mäkšia, hladšia... Miesto však už nikdy nenadobudne zloženie buniek ako v normálnej koži, vždy to už bude degradované tkanivo,“ objasňuje dermatologička Pallová.