Príznaky jarnej únavy netreba podceňovať – hovorí MUDr. Katarína Klobučníková, PhD., z I. neurologickej kliniky LF UK a UNB. „Za spavosťou a únavou sa môže skrývať naozaj iba prirodzená vyčerpanosť po zime, ale aj depresia, málokrvnosť, ochorenia srdca, cukrovka, alergia, chronický únavový syndróm či poruchy spánku ako nespavosť, poruchy dýchania v spánku, alebo nadmerná denná spavosť, takzvaná hypersomnia.“ Treba len zistiť príčinu.

Ako sa nadmerná denná spavosť prejavuje?

Ak chodíte počas dňa unavený, ospalý, ráno vám dlho trvá, kým sa preberiete, mali by ste sa otestovať. Hypersomnia má rôzne stupne:

Mierna: Človek pociťuje len ľahkú ospalosť, únavu počas dňa. Tieto stavy ho neobmedzujú, môže však byť nekoncentrovaný. Nejde o patológiu.

Čo pomôže? Dostatok vitamínov, zdravá životospráva, kvalitný nočný spánok.

Stredná: Spavosť ruší človeka pri monotónnej práci, za počítačom alebo pri počúvaní hudby. Spánok v kine, v divadle, teda na verejnom mieste už nie je v poriadku. Mikrospánok za volantom je nebezpečný.

Čo pomôže? Úprava životosprávy, dostatok spánku aj s poobedňajším zdriemnutím. Ak nič nepomáha, treba vyhľadať lekára.

Závažná: Ľudia neovládateľne zaspávajú aj počas aktívnej činnosti, teda pri rozhovore, za volantom, dokonca počas chôdze či pri bežných úkonoch v domácnosti. Pacienti vedia prespať aj osemnásť hodín denne. Niekedy sa môže pridať aj porucha správania – agresivita, nadmerné jedenie.

Čo pomôže? Lekár, ktorý zistí príčinu a naordinuje predovšetkým liečbu, dostatočný nočný spánok a opakovaný spánok počas dňa.

Foto: Profimedia.sk

Koľko spánku v skutočnosti potrebujeme?

Ľudia spia čoraz menej, spánková deprivácia je celosvetovou epidémiou, ktorá vedie k chronickej nevyspatosti a zdravotným problémom. Nedostatok zdravého spánku spôsobuje poruchy koncentrácie, srdcové arytmie, vysoký krvný tlak, bolesti hlavy a celkovo dokáže rozhádzať hormonálnu rovnováhu.
Potreba je individuálna, niekomu stačí päť hodín, inému deväť. Zaujímavé je, že nielen krátky, ale aj dlhý spánok nám škodí. Kto spí dlhodobo viac ako deväť-desať hodín, trápi svoj srdcovo-cievny systém.

Dokážeme dospať spánkový deficit?

Áno, ale nepodarí sa to za jednu noc. Pri dospávaní organizmus uprednostňuje najprv náhradu takzvaného REM spánku, keď sa nám veľa sníva. Až v nasledujúcich nociach sa dopĺňajú aj ostatné spánkové štádiá a telo sa regeneruje. Preto aby sme si dobre oddýchli, dovolenka by mala trvať aspoň dva týždne. „Predspať“ do zásoby však nevieme.

Pomôže melatonín vo výživových doplnkoch?

Insomniou, teda nespavosťou, trpí údajne až tridsať percent ľudí. Tabletky na spanie sú návykové a riešia problém len na dva až štyri týždne. Melatonín je hormón, ktorý sa tvorí v mozgu a jeho hladina stúpa večer. Pripravuje telo na spánok. Svetlo tlmí jeho vylučovanie a jeho množstvo klesá aj s vekom. Dodávanie v tabletkách môže pomôcť pri úprave biorytmu, ale zázraky s rýchlym zaspatím sa očakávať nedajú. Určite nezaspíte do piatich minút. Pomôže vám však pri cestovaní cez časové pásma alebo práci na smeny.

Kedy treba ísť k lekárovi?

Keď vám únava strpčuje život. Potom by malo nastúpiť seriózne vyšetrenie. Lekár sa bude zaujímať nielen o výsledky laboratórnych vyšetrení, ale aj o to, aký ste typ, či skôr nočný, alebo rann a ak sa vylúčia iné ochorenia, môže vám odporučiť aj spánkové laboratórium.

Spánkové desatoro

1. Nevezmeš do úst kávu, čierny ani zelený čaj, kolu a energetické nápoje aspoň štyri až šesť hodín pred spaním.

2. Posledné jedlo si dopraješ tri hodiny pred uložením na spánok. Nesmie byť ťažké.

3. Nerieš dôležité veci, ktoré ťa rozrušia, po večeri. Večer by mal byť bez stresu.

4. Cvičenie presuň pred večeru, po nej si však môžeš dopriať prechádzku.

5. Nebudeš privolávať spánok alkoholom, síce ťa utlmí, ale zhorší kvalitu spánku.

6. Nevezmeš do úst cigaretu pred spaním a ani vtedy, ak sa v noci prebudíš. Nikotín povzbudzuje.

7. Posteľ a spálňa nech sú len na spanie a milovanie. Nepatrí tam televízor ani počítač. V posteli sa neje ani neodpočíva!

8. Ľahni si a vstávaj každý deň, aj cez voľné dni, v rovnakom čase, plus-mínus pätnásť minút.

9. Posteľ nech je tvojím spoločníkom len na nevyhnutný čas. Nevyvaľuj sa v nej, nie je to miesto na premýšľanie.

10. Nech je v tvojej spálni ticho, nie príliš silné svetlo a nie veľmi teplo, najlepšie osemnásť až dvadsať stupňov Celzia.

Dobrú noc.