Hoci sa posledné dni trochu ochladilo, leto sa ešte neskončilo a stále je dosť príležitostí spáliť sa. Dovolenkové destinácie, prírodné jazerá, kúpaliská, každý chce voľný čas tráviť pri vode. Ak podcení ochranu pred slnkom, môže aj dva dni dovolenky stráviť v posteli s úpalom a so spálenou pokožkou. Panthenol a biely jogurt ako prvú pomoc pozná asi každý, ale my vám prinášame aj  tipy, o ktorých ste asi netušili.

Hojenie čajom

Začervenanie sa na pokožke začína ukazovať po troch až šiestich hodinách strávených na slnku. Bolestivé spálenie najvýraznejšie začne bolieť po dvadsiatich štyroch hodinách. Pokiaľ nejde o ťažké popáleniny, za deň až dva sa koža upokojí. Stačí si na postihnuté miesta prikladať studené obklady.

Pomáha aj čierny čaj.
Pomáha aj čierny čaj.
Zdroj: Archív

Existuje však aj mnoho domácich receptov, ktoré zranenej koži poskytnú úľavu. Medzi najpopulárnejšie  patrí natieranie kyslej smotany alebo bieleho jogurtu. Pálenie však dokáže zmierniť aj kúpeľ v čiernom a zelenom čaji. Čaj však nebudete len piť, ale vychladnutú tekutinu si nanášať na spálené miesta. Urýchli to hojenie, upokojí pokožku a vyživí podráždené miesta.

Ak sa vám nechce dávať si obklady, jednoducho si ľahnite do vane, kde ste vylúhovali pár čajových vrecúšok a vo vlažnej vode ležte aspoň hodinu.

Aloe vera s ľadom

Vo forme gélu je absolútna letná klasika, ktorá pokožku jemne schladí, upokojí ju, prinavráti hydratáciu a naštartuje regeneráciu. Skvelým tipom je aj to, že si vezmete nádobu na ľad, natlačíte do nej gél a zalejete vodou a dáte zmraziť. Ľadové aloe kocky ľadu potom prikladajte na bolestivé miesta.

Aj Aloe je účinné.
Aj Aloe je účinné.
Zdroj: Archív

V lekárni si však pýtajte gél akejkoľvek vône. Budete mať istotu, že je to čistejší výťažok bez pridaných látok. Najideálnejšie je použiť čerstvé rozrezané listy, z ktorých tekutinu natriete na spálené miesto. 

Skalná ruža

Máme pre vás dobrú správu – má podobné účinky ako Aloe vera! Takisto môžete využiť čerstvo rozrezané lístky, ktoré urýchlia hojenie pokožky a príjemne ju schladia. Navyše si ošúpané a nadrobno nakrájané listy môžete pridať do letného šalátu alebo do malinovky.

Skúste ružu a uvidíte, že zaberie.
Skúste ružu a uvidíte, že zaberie.
Zdroj: Profimedia.sk

Uhorka a zemiaky

Ak doma nemáte netradičné suroviny, stačí vám aj obyčajná šalátová uhorka alebo zemiaky. Na popáleniny si buď naskladáte kolieska studenej uhorky, alebo rozmixujete zemiaky a vytvorenú kašu si priložíte na telo.

Ovsené vločky

Neveríte, že pomôžu? Naozaj sú známe upokojujúcim účinkom a pomôžu pri svrbení a štípaní pokožky. Ovsené vločky zalejte teplou vodou a nechajte odstáť. Môžete na pokožku aplikovať takto zmäknuté a vychladené vločky alebo z nich „vyžmýkajte“ vodu, ktorá bude jemne slizká a následne ju aplikujte na pokožku.

Pomocníkom je aj ocot.
Pomocníkom je aj ocot.
Zdroj: Archív

Jablčný ocot

Klasický ocot obsahuje kyselinu octovú a odstraňuje svrbenie a pálenie. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku octu a tri deci studenej vody, dajte do rozprašovača a postriekajte si tým popálené miesta. Zlý nie je ani jablčný ocot, akurát, že má silnejší pach. Môžete ho pridať do kúpeľa alebo rovnako ako obyčajný ocot zmiešajte so studenou vodou a nastriekajte na seba.

Kurkuma

Verili by ste, že žlté korenie vám tiež pomôže? Pôsobí protizápalovo a hojivo. Zmiešajte ju s bielym jogurtom a zmes si nechajte na tele aspoň dvadsať minút. Z tela vám pôjde ľahšie pod čo najchladnejšou vodou. Môže sa stať, že vám trošku zafarbí pokožku, tak si kúru nerobte, ak sa niekam chystáte.

Pomôže aj kukuričný škrob.
Pomôže aj kukuričný škrob.
Zdroj: Archív

Kukuričný škrob a jedlá sóda

Sú taktiež dobré alternatívy ako prirodzene upokojiť spálenú kožu. Ak práve nemáte po ruke škrob, vhodnou náhradou môže byť aj jedlá sóda. Oboje znižujú bolesť a tlmia zápal. Stačí, ak škrob alebo sódu zmiešate so studenou vodou tak, aby vznikla pasta, ktorú treba natrieť na postihnuté miesto a nechať pôsobiť, kým bolesť neustúpi.