Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, ktoré upozorňujú na to, že Slovensko je síce plné šikovných odborníkov, ale nemajú k dispozícii všetky páky, aby využili svoj potenciál liečiť ľudí.

Lekári často len so závisťou pozerajú na svojich zahraničných kolegov, ktorí môžu dať bez problémov pacientovi modernejší liek. A pacienti zažívajú frustráciu z toho, že keby žili inde, majú väčšie šance na život. Podobný stav je, žiaľ, aj v liečbe rakoviny pľúc.

Anketa
Fajčíte?
  • 33%
  • 67%

Trvá to dlho

Nový koronavírus nás síce straší a môže zdevastovať pľúca, no fakt je, že na rakovinu pľúc každý rok zomrie asi 2 000 ľudí. Toto ochorenie patrí medzi ťažko liečiteľné, pretože väčšina ľudí zaklope na dvere lekára neskoro – v štvrtom štádiu.

Dobrá správa je, že od roku 2011 schválila Európska lieková agentúra 27 nových spôsobov liečby rakoviny pľúc. Optimizmus z tejto informácie však treba stlmiť informáciou, že na Slovensku sú dostupné iba tri z nich.

Moderná medicína už viac ide cestou imunoterapie a v zahraničí sa považuje za štandardnú, my sme stále pozadu. Podľa údajov IQVIA napríklad kým v Nemecku dokážu zaradiť nový liek do verejného zdravotného poistenia, u nás sa toto obdobie ráta na roky. Pacienti ale taký čas nemajú.

"Za svoju modernú liečbu som musela doslova bojovať. Tento boj však nebol márny, nakoľko práve vďaka imunoterapii sa môj stav natoľko zlepšil, že dnes môžem viesť plnohodnotný život. Smutné je, že na Slovensku musí o liečbu pacient bojovať sám. Okrem toho, že bojuje s rakovinou, musí zápasiť aj so štátnou byrokraciou a najmä s poisťovňami," hovorí pacientka Eva Sládková.

Vyrastali ste v rodine, kde sa fajčilo? Cigaretku si nevedia odpustiť ani váš partner či kolegovia, s ktorými chodievate na obed? Dym z cigarety, ktorú nedržíte v ruke vás ohrozuje rovno trojmo - dymom stúpajúcim z cigarety, z výdychu fajčiara a do tretice z jeho šiat či vlasov. Je pritom jedno, či ste vonku alebo vnútri. Najhoršie je pasívne fajčenie v uzavretom aute. Až 70 toxických látok z dymu, ktorý sa k vám takto dostane, spôsobuje rakovinu.
Vyrastali ste v rodine, kde sa fajčilo? Cigaretku si nevedia odpustiť ani váš partner či kolegovia, s ktorými chodievate na obed? Dym z cigarety, ktorú nedržíte v ruke vás ohrozuje rovno trojmo - dymom stúpajúcim z cigarety, z výdychu fajčiara a do tretice z jeho šiat či vlasov. Je pritom jedno, či ste vonku alebo vnútri. Najhoršie je pasívne fajčenie v uzavretom aute. Až 70 toxických látok z dymu, ktorý sa k vám takto dostane, spôsobuje rakovinu.
Zdroj: Shutterstock

Ako to funguje?

Ako funguje imunoterapia? „Ak hovoríme o modernej liečbe rakoviny pľúc, myslíme tým najmä biologickú liečbu a imunoterapiu. Biologická cielená liečba ovplyvňuje rast a množenie nádorových buniek na podklade poznania ich genetických zmien. Imunoterapia využíva vlastný imunitný systém pacienta v boji proti nádorovým bunkám,“ vysvetlil primár pľúcneho oddelenia Rooseveltovej nemocnice, MUDr. Michal Urda.

Aké sú príznaky?

Lekár upozorňuje, že pri rakovine pľúc sú zvlášť dôležité preventívne prehliadky, pretože príznaky ochorenia sa dostavujú pomerne neskoro. Sú to:

- dýchavica, kašeľ

- vykašliavanie krvi, bolesť na hrudníku

- zachrípnutie a únava

Záver je pomerne logický – nechceš rakovinu pľúc, nefajči, lebo hoci existuje dobrá liečba, nemusí sa ti ujsť. Treba však povedať, že nie za každú rakovinu pľúc si môže človek sám: „Sporadicky sa vyskytuje aj u nefajčiarov,“ hovorí lekár.

Aj CHOCHP nás ničí

Medzi ďalšie príčiny rakoviny pľúc patrí aj životný štýl, genetické mutácie aj zlé životné prostredie. Podľa pneumologičky doc. MUDr. Marty Hájkovej sa napríklad Slovensko borí so zlým ovzduším.

Nadýchať sa skutočného „čerstvého vzduchu“ bez prachových a iných jemných častíc, ktoré spôsobujú napríklad aj vážne nevyliečiteľné ochorenie, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), sa dá skutočne málokde.

CHOCHP môže vyvolať aj znečistenie vzduchu v domácnosti, kúrenie či varenie spaľovaním biomasy v zle vetraných obydliach.

Chorobu majú na svedomí tiež cigarety, a to nielen u fajčiarov. Zápal v pľúcach môže spôsobiť aj tzv. pasívne fajčenie, teda vdychovanie cigaretového dymu.

Mimochodom, na CHOCHP trpia najviac ľudia z Prešovského a Košického kraja, najmenej sa lieči v Bratislavskom. Na túto chorobu zomiera každý rok viac ľudí ako na rakovinu pľúc...

Nepríjemné čísla

Každý rok ochorie na rakovinu pľúc asi 3 000 ľudí, prevažne mužov. Väčšinou za to môže fajčenie, ale sporadicky ochorejú aj nefajčiari.

Vo vyspelých krajinách je asi 30 % fajčiarov, v rozvojových asi 60 %.

Fajčiari majú 5x vyššiu pravdepodobnosť chrípky a 2 vyššiu mieru zápalu pľúc.

Zlepšujeme sa?

Lekári často poukazujú na to, že Slováci ignorujú preventívky. Podľa prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ za posledné dva roky bolo na prehliadke viac ako 73 % ľudí.