Na zápal močových ciest zvyčajne nezaberajú voľnopredajné lieky proti bolesti a zápalu. Najrozumnejšie bude, ak pôjdete k lekárovi. Hlavne sa nespoliehajte na to, že ťažkosti ustúpia samy.

Neviete sa rozlúčiť s tenkými pančuškami a krátkymi sukňami? Možno v nich vyzeráte dobre, pre vaše intímne zdravie však v studených a sychravých dňoch nie sú práve najvhodnejšie. Na to, aby vás prekvapil zápal močových ciest, stačí naozaj málo. Dá vám zabrať z fyzickej aj psychickej stránky – problémy s močením vám totiž na pohode nepridajú. „Keďže ženy majú kratšiu močovú rúru, stretávajú sa s tým oveľa častejšie než muži,“ vysvetľuje gynekologička Lucia Trellová. Následky zanedbaného zápalu môžu byť veľmi nepríjemné a časom sa vám kruto vypomstia.

S príznakmi aj bez nich

Zápal zvyčajne signalizujú bolesti v bedrovej časti, podbruší, zvýšená teplota, typické pálenie pri močení a časté nutkanie ísť na záchod. Jeho prejavmi sú aj nevoľnosti, napínanie a vracanie. „Moč býva zakalený, niekedy obsahuje krv,“ upozorňuje lekárka. Infekcia však často prebieha bez toho, aby ste o nej vedeli. Chronické formy bývajú bez bolesti. I pár minút na studenej lavičke počas čakania na autobus zvyšuje riziko, že sa u vás zápal močových ciest onedlho ohlási.

Podchladené sliznice sú totiž ideálnym miestom na množenie baktérií zodpovedných za toto ochorenie. Najčastejšie ho má na svedomí baktéria E. coli, ktorá sa prirodzene nachádza v hrubom čreve. Keď sa však dostane k močovým cestám, môžu sa objaviť problémy – pri nedostatočnej hygiene, alebo ak sa na toalete utierate opačne, nie smerom dozadu. Ťažkosti sa môžu objaviť aj po pohlavnom styku, keď vás infikuje partner, a pri prechladnutí.

Samoliečba?

Na zápal močových ciest zvyčajne nezaberajú voľnopredajné lieky proti bolesti a zápalu. Najrozumnejšie bude, ak pôjdete k lekárovi. Je jedno, či to bude všeobecný lekár, gynekológ alebo nefrológ. Hlavne sa nespoliehajte na to, že ťažkosti ustúpia samy. Prvý deň síce môžete skúsiť samoliečbu urologickým čajom, prípravkami s brusnicami či vitamínom C. „Ak však príznaky neustúpia, bez lekára sa nezaobídete. Potrebujete antibiotiká,“ odporúča doktorka Trellová. Nedostatočne liečený zápal močových ciest totiž zvyšuje riziko, že sa čoskoro vráti a časom môže prejsť až do chronickej formy. Navyše môže napadnúť aj obličky.

Po každom prekonanom zápale sa sliznica hojí, po častých a podcenených zápaloch môže ostať taká zjazvená, že spôsobí nepriechodnosť močových ciest. Časté infekcie môžu poškodiť aj zvierač močového mechúra, a tým sa podpísať na vzniku inkontinencie. „Ak sa zápal dostane vyššie do panvy, k vaječníkom, vajíčkovodom alebo k maternici, môže vyvolať chronické bolesti panvy, ale niesť zodpovednosť aj za neplodnosť,“ podotýka gynekologička.

Naše rady

Ak na zápal močových ciest nezaberie antibiotická liečba alebo sa tieto problémy u vás objavujú častejšie, mali by ste navštíviť imunológa.

Lekár vás môže poslať aj na gynekologické vyšetrenie, váš partner by mal zájsť k urológovi, aby sa vylúčili prípadné anatomické zmeny, ktoré môžu naznačovať nádorové ochorenie.

Počas trvania zápalu sa vzdajte sexu.

Prevencia

Venujte dostatočnú pozornosť hygiene, ale nepreháňajte to s ňou.

Nesedávajte na studených miestach.

Dbajte na to, aby ste sa teplo obliekali a vaše intímne partie netrpeli chladom.

Nezadržiavajte moč zbytočne dlho, choďte vždy na toaletu.

Sledujte si pitný režim.

Do jedálneho lístka zaraďte potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý zabraňuje rastu baktérií v močových cestách.

Ak máte precitlivené močové cesty náchylné na zápal, dobrou prevenciou sú aj výživové doplnky s kapucínkou a brusnicami.

Prvá pomoc

Vyskúšajte prasličku roľnú a pripravte si z nej teplý kúpeľ. Do hrnca dajte zovrieť vodu a nasypte do nej tri plné hrste bylinky. Chvíľku povarte, prikryte a nechajte 15 minút vylúhovať. Odvar sceďte a prelejte do vane s teplou vodou. Liečivý kúpeľ by vám mal siahať približne do pása. Po dvadsiatich minútach sa osušte a zabaľte do deky.