Ideálne je vybrať sa na zber deň pred Jánom, ale ak to stihnete aj týždeň po magickom dátume, nič sa nestane. Materina dúška, baza, papradie či ľubovník za jedinú noc svoju silu nestratia.

Vyprážaná mágia

Aj po Jánovi sa môžete najesť bazových kvetov vyprážaných v masti, piť bazovú malinovku či bazové šumivé víno alebo aspoň bazový čaj. Ich konzumácia vraj ochráni pred chorobami a privodí blahobyt. A ak aj nie, je isté, že kvety bazy sú veľmi zdravé, takže pre váš organizmus to má aj bez mágie pozitívny benefit.

Okúpte sa v papradi

Kto chce nájsť poklad, má na Jána v lese hľadať zlatý kvet paprade. Nuž, asi ho nenájde, lebo papraď nekvitne, ale magické účinky má. Nie je však vhodná na vnútorné používanie, robia sa z nej kúpele, obklady a zábaly. Pomáhajú pri reumatizme, boľavých kĺboch, pri problémoch s pohybovým aparátom, ale aj pri ochoreniach močových ciest a pri nočnom pomočovaní.

  Papraďový kúpeľ: Dva až tri listy paprade varíme krátko v 1 l vody, odvar precedíme do vane. Prvý raz sa kúpeme len 5-10 minút, potom každý tretí deň a čas kúpania postupne predlžujeme. Keď máme za sebou dvanásť kúpeľov, treba dvojtýždňovú pauzu a spravíme si ešte štyri kúpele, musíme urobiť prestávku 14 dní a kúru dokončíme 4 kúpeľmi. Nedajte sa odradiť, spočiatku dochádza k prechodnému zhoršeniu problémov.

Veštecké sny

Na Jána sa viazali kytičky či venček z deviatich bylín. Mali  ich mlčky nazbierať mladé dievčatá bez toho, aby sa otočili. Ak si ich dali pod vankúš, zjavil sa im v sne ich budúci milý. 

Kvety v svätojánskej kytici sa rôznia podľa regiónu, určite je tam však materina dúška, margaréta, nevädza, blen, palina. Teda samé liečivé byliny, ktoré vám prospejú kedykoľvek. Napríklad láskavec, teda ľubovník bodkovaný. Ten si nazbierajte v každom prípade. Kvety využijete na tinktúry a oleje, ktoré hoja rany, popáleniny a ekzémy. Ľubovníkový čaj zase znižuje napätie, úzkosti, stres i depresiu.

Ľubovníkový olej: Ideálny čas na zber je za slnečného svetla, najlepšie poobede. Kvety by mali byť plne rozvinuté.

Odstrihávame celé asi 15 cm dlhé vrcholčeky rastlín. Kvetmi ľubovníka naplníme sklenenú fľašu až po hrdlo a zalejeme olivovým olejom, aby kvety boli ponorené. Zavretú fľašu postavíme na slnko a každý deň potrasieme. Asi za 6 týždňov vznikne červený olej, čím tmavší, tým účinnejší. Potom kvety precedíme a olej nalejeme do tmavej fľaše, ktorú dobre uzavrieme. Skladujeme v tmavej chladnejšej miestnosti.