Poklepávaním na určité miesta na tele dokáže človek bojovať nielen s fyzickou bolesťou, ale môže prekonať strach z čohokoľvek, zahnať smútok alebo zvýšiť sebavedomie – hovorí Ing. Terézia Vančová, ktorá metódu EFT praktizuje. „Môže pomôcť aj pri odvykaní od fajčenia alebo pri chudnutí, keď človeka prepadnú nesprávne chute. Ja som pomocou nej za dva mesiace zahnala veľké problémy so žalúdkom a môj malý syn ju využíva napríklad pri ceste autom, keď mu je zle. Bez všetkého sa poklepká a je fit. Deti to veľmi neriešia,“ dodáva terapeutka. Naráža tým na fakt, že nezainteresovaný človek sa bude zrejme čudovať, keď uvidí niekoho, kto si mrmle formulky, pohmkáva, počíta do deväť a pritom poklepkáva po hlave, nose, brade alebo po prstoch na rukách.

Zaháňam hlad

Nie je pri poklepkávaní ľuďom skôr do smiechu? „Na začiatku niektorým možno áno, ale keď zisťujú, ako sa im uľaví, nevidia na tom nič zvláštne,“ hovorí terapeutka. Klienti sa vraj počas terapie veľakrát aj rozplačú a priznajú sa i k pocitom viny, ktoré ich ťažia napríklad z nevery. Terézia Vančová hneď upozorní na to, že každé tajomstvo ostáva skryté v múroch jej terapeutickej miestnosti. Sadáme si oproti sebe na stoličku a prvý problém nastáva, keď si neviem rýchlo spomenúť na nejaký problém. Nič ma nebolí, nikto ma nenahneval, azda mi len škvŕka v bruchu, dostala som chuť na nezdravý, ale voňavý hamburger a začínam byť z toho nervózna.

Priznám teda túto negatívnu emóciu a dúfam, že ju „vyťukám“. Terapeutka ma vedie, ja opakujem po nej vety aj ťukanie prstami. Pripadám si zvláštne, ale nie smiešne. A výsledok? Po piatich minútach sa mi zdá, že hlad ma síce neprešiel, ale už som s ním zmierená. Do akej miery je to len rozumné uvedomenie, že som v práci a nemôžem sa predsa teraz napchávať a do akej účinkuje EFT, to neviem posúdiť. Je mi však rozhodne lepšie. Keď sa vrátim do práce, zistím, že mi neprišiel dôležitý e-mail. Cítim kŕč v žalúdku zo stresu a napadne mi, že ho teda skúsim vyklepkať, aby mi zbytočne nezahatal energetický kanál. Priznávam, že neveriacky pohľad kolegyne ma doženie k smiechu a radšej siahnem po čokoláde. Veď aj tá uvoľní. Procedúra poklepkávania je predsa len trošku intímna záležitosť...

Manuál krok za krokom

Poklepkávanie si môžete nacvičiť a praktizovať aj sami doma alebo kdekoľvek pocítite potrebu, hoci podľa Terézie Vančovej pod odborným dohľadom sa môžete zbaviť problému oveľa skôr.

  • Vyberte si tému alebo problém. Pomenujte ho čo najkonkrétnejšie, napríklad bolí ma hlava alebo nahnevala ma svokra, keď mi povedala, že neviem variť.
  • Zmerajte intenzitu emócie otázkou: Na koľko od 0 po 10 ma tento problém teraz trápi? n Sformulujte nastavenie, ktoré bude znieť: Napriek tomu, že mám tento problém, prijímam sa a mám sa rád či rada. Alebo: Napriek tomu, že mi svokra povedala..., mám sa rada. Opakujte túto vetu trikrát a poklepávajte prstami na bod karate na hrane ruky. Je úplne jedno, ktorou rukou.
  • Poklepkávajte prstami na body A – L, pričom opakujte nahlas vetu s problémom: hnev na svokru alebo bolesť hlavy. Na každý bod ťukajte, kým zreteľne nezopakujete celú pripomienkovú frázu.
  • Poklepkávajte na bod gammut, medzi kĺbom prstenníka a malíčka. Zavrite pritom oči, po pár sekundách ich otvorte, pozrite doprava, potom doľava a opíšte očami kruh na jednu a druhú stranu. Zahmkajte dve sekundy veselú pesničku, potom napočítajte nahlas do deväť a opäť zahmkajte pesničku. Touto procedúrou stimulujete ľavú aj pravú hemisféru mozgu, aby boli v rovnováhe.
  • Opäť poklepkávajte na body A – L a nahlas opakujte vetu s problémom ako v bode 4: hnev na svokru alebo bolesť hlavy. 
  • Opäť zmerajte intenzitu od 0 po 10. Opakujte celý postup, kým sa problém nestratí. Ak sa nezmierni po dvoch kolách, ešte lepšie špecifikujte problém. Chce to trpezlivosť.

Čo je EFT

Skratka EFT znamená v preklade z angličtiny Techniky emočnej slobody. Tento veľký hit, ktorý uzrel svetlo sveta už pred dvadsiatimi rokmi v Amerike, nachádza priaznivcov aj u nás. Teória sľubuje, že poklepávaním prstami na určité akupunktúrne body odstránime prekážky v meridiánových dráhach, spôsobené negatívnymi emóciami a stresom. Odbúranie stresu a uvoľnenie zároveň odstráni prejavy fyzických ochorení. Videá, ktoré nájdete na internete, predstavujú dokonca ľudí, ktorí sa vraj vďaka EFT zbavili cukrovky, sklerózy multiplex alebo sa im zlepšil zrak.