Pneumológ a ftizeológ Štefan Laššán dáva do pozornosti, že podľa najnovších štatistík, ktoré zohľadňujú už aj vírusové zápaly pľúc pri covide, sú ochorenia dolných dýchacích ciest už na 3. mieste v celkovej úmrtnosti. Pričom v Európe sme druhí najhorší!

Prichádza obdobie, keď sa bude dariť chrípke, ktorá sa môže komplikovať zápalom pľúc, preto lekári odporúčajú očkovanie. Aj proti pneumokokom, takisto spôsobujúcim pneumóniu.

Zázrak menom cistus

Ako prevencia proti chrípke môže tiež slúžiť rúško, hygiena rúk a odstupy. Spomína sa aj dopĺňanie vitamínu D, nevyhnutného pre imunitu, a lekárne sú zavalené výživovými doplnkami sľubujúcimi pomoc. Jedným z nich je aj ústny a nosový sprej na báze extraktu z liečivých bylín, z ktorých najdôležitejšou je rastlina Cistus creticus (cistus krétsky).

Sprej sa u nás vyrába a predáva už takmer desať rokov, výrobca dokonca teraz prišiel s tvrdením, že by mal byť účinnou ochranou aj proti koronavírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19! Povedal to pred pár dňami na tlačovej konferencii Dr. István Jankovics, maďarský virológ a mikrobiológ, ktorý sa už roky venuje vírusu chrípky a podieľal sa na vývoji spomínaného produktu s cistusom krétskym. Okrem tejto rastliny sprej obsahuje prípravok aj výťažky zo šalvie, z echinacey, aceroly a citrusových bioflavonoidov. 

„Rastlinné extrakty z cista krétskeho sa v tradičnej medicíne používajú už stáročia, bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Cist krétsky účinkuje priamo na choroboplodný zárodok,“ povedal dr. Jankovics.

Vedecká štúdia profesora Jankovicsa a jeho odborného tímu preukázala preventívne účinky roztoku na báze cista krétskeho. Výskum sa realizoval na zvieracích bunkových tkanivách.

Ako funguje?

Roztok vytvára na sliznici ochrannú vrstvu, ktorá má zabrániť prenikaniu vírusu alebo baktérie do tela. Vedec netají, že výskumy na ľuďoch zatiaľ pre krátkosť času nerobili, sú však v pláne.

Pri chrípke dokázali účinnosť na myšiach, čo sa týka vírusu spôsobujúceho COVID-19, výskum sa robí nateraz na zvieracích tkanivách. „Cistus však určite nepoškodzuje sliznice, nie je toxický ani návykový. Odporúčame ho striekať do úst trikrát denne. Dôležité je to najmä pred spaním, pretože vírus môže v spánku, napríklad pri chrápaní, ľahšie vniknúť hlbšie do dýchacích ciest,“ upozornil.