Našťastie, v dnešnom svete nie je problém nájsť prípravky, ktoré kvalitu vašich vlasov nielen vylepšia, ale aj dostatočne posilnia vlasový korienok tým, že podporia jeho energetické zásobovanie. Pre výber toho najefektívnejšieho pomocníka musíte prísť na to, prečo vám vlastne vlasy padajú.

Dobre vedieť: Máte pocit, že vaše vlasy strácajú pôvodnú kvalitu? Zbystrite. Tenšie, kratšie, na pohľad slabšie vlasy znamenajú, že sa doba aktívneho rastu vlasu (annagénna fáza) skracuje. Ak sa táto fáza zastaví úplne, už z vlasového korienka nikdy žiaden vlas nenarastie.

10 dôvodov, prečo nám vypadávajú vlasy

To, že nájdete na hrebeni po rannom česaní pár vlasov, ešte nemusí znamenať, že máte problém. Každý deň nám vypadne približne sto vlasov. V niektorých obdobiach ich strácame viac, inokedy menej. Napríklad taká jar, jeseň, stres, pôrod – to všetko sú príčiny, ktoré môžu viesť k ich väčšiemu úbytku. Pozrime sa na nich bližšie:

1. Dedičnosť – patrí medzi najčastejší dôvod vypadávania vlasov. Dedí sa ako z otcovej, tak aj matkinej strany. U mužov sa prejavuje postupne vznikajúcou plešinou, ženy zase pozorujú rednutie. Vnímate nadmerný úbytok vlasov, ktorý trvá dlhšie ako 6 mesiacov? Môžete trpieť dedičným vypadávaním vlasov.
2. Akútne vypadávanie – aj vlasy majú svoje sezóny. Niekedy nám začnú vypadávať v reakcii na zmenu počasia, stravy alebo stresu. Tento stav je však dočasný, nemal by trvať dlhšie ako 6 mesiacov.
3. Autoimúnna porucha – patrí k tretej najčastejšej príčine straty vlasov. Imunitný systém sa zameria na vlasové cibuľky a rozhodne sa ich zničiť. Poruchu spoznáte podľa jasne ohraničených miest rôznych tvarov, kde vlasy prestali rásť.
4. Tehotenstvo – ak nečakáte bábätko, alebo nie ste tesne po pôrode, môžete tento bod preskočiť. Nadchádzajúce a čerstvé mamičky pozorujú väčší úbytok vlasov a dôvodom bývajú hormonálne výkyvy.
5. Náhla strata vlasov – spôsobená je najčastejšie chemoterapiou alebo rádioterapiou. Pri tejto príčine môžete stratiť viac ako 80 % vlasov.
6. Silné napnutie – krása niečo stojí a pri vlasoch to platí dvojnásobne. Pevné, stiahnuté účesy môžu viesť k značnému úbytku vlasov na miestach, kde je tlak najväčší.
7. Lieky – príbalové letáky sú plné vedľajších účinkov, často k nim patrí aj strata vlasov.
8. Strava – povedz mi, čo čítaš a ja ti poviem, aký si človek. Ukáž mi vlasy a ja ti poviem, čo ješ. Strava dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu vlasov. Doprajte si najmä potraviny bohaté na vitamín B5, napríklad grécky jogurt.
9. Antikoncepcia – žiadna štúdia potvrdzujúca priame spojenie medzi antikoncepciou a vypadávaním neexistuje. Hra s hormónmi, ktoré potlačujú ovuláciu, ale môže spôsobiť stenčenie a úbytok vlasov.
10. Kožná pleseň dermatofýza – všetko sa to začne jedným malým pupienkom, ktorý sa postupne rozrastá a vytvára plešaté miesta.

Poznáte životný cyklus vlasu?

Na hlave máte niekoľko tisíc vlasov, životnosť jedného z nich je 2 – 3 roky. Čím všetkým za život prejde

1. Rast = anagénna fáza
Asi 85 % vlasov na vašej hlave rastie. Čím dlhšie táto fáza trvá, tým dlhšie vlas rastie. Ak dôjde k úplnému zastaveniu tejto fázy, tak ďalší vlas z korienka nikdy nenarastie. Na trhu nie je žiaden výrobok, ktorý by dokázal podporiť opätovný rast vlasov.
2. Prechod = katagénna fáza
Vlas vysiela signál, že pomaly dosluhuje. Dochádza k obnove vlasovej cibuľky. V tejto fáze máte na hlave približne 1 % vlasov.
3. Odpočinok = telogénna fáza
Vlasová cibuľka odpočíva 3 až 4 mesiace a potom je schopná produkovať ďalší vlas.

Rituál na spomalenie dedičného vypadávania vlasov

Prvé tri vyššie menované body patria medzi najčastejšie príčiny straty vlasov. Ak boli vaši dedkovia plešatí a babičky trpeli rednutím, je veľmi pravdepodobné, že budete dedičnou stratou trpieť aj vy.
Žiadnu paniku! Veda ide dopredu a vy môžete vypadávanie vlasov spomaliť. Vytvorili sme pre vás rituál, ktorý vám pomôže.

1. Vyberte si vhodný šampón - taký, ktorý cieli na regeneráciu vlasových korienkov, pretože tam sa problém vypadávania začína. Vlasové korienky posilní napríklad Eucerin DermoCapillaire šampón proti vypadávaniu vlasov, ktorý podporuje energetické zásobovanie vlasov. Je vhodný na každodenné použitie
2. Umytím to nekončí – pridajte si do svojho rituálu účinné tonikum pre rednúce vlasy. Eucerin DermoCapillaire Tonikum proti vypadávaniu vlasov obsahuje karnitín a kreatín – látky, ktoré posilňujú vlasové korienky. Nezabudnite ho použiť po každom umytí vlasov, ale aplikovať ho môžete aj bez umývania. Dôležité je tonikum nastriekať priamo na vlasovú pokožku a nič neoplachovať.
3. Zahoďte stres za hlavu – taká otrepaná fráza, ale ono to fakt pomáha. Na to, ako sa to robí, ale už musíte prísť sami.