Lekári – onkohematológovia upozorňujú, že ľudia sa často s podozrivými problémami na koži zverujú do rúk kozmetických centier a nie vždy to dobre dopadne.

Skúsený odborník dokáže častokrát už pohľadom alebo dermatoskopom rozlíšiť, či máte na koži zhubný nádor alebo neškodný útvar. Väčšinou však rozhodne o vybratí „znamienka“ a histologickom vyšetrení. Ak sa tento krok zanedbá, môže to mať fatálne následky.

Je dôležité, aby zákrok urobil lekár so skúsenosťami v onkologickej chirurgii. Ľudia často chcú, aby lekár neurobil veľkú ranu na koži, pretože nechcú mať veľkú jazvu. Lenže práve takéto šetrenie krásy môže byť nebezpečné. Útvar treba vybrať z kože s dostatočným lemom, teda aj s na prvý pohľad zdravou kožou.

Odstránené znamienko sa v laboratóriu spracuje - histopatológ zistí nielen to, o aký nádor ide ale vie tiež povedať, ako sa bude správať.

Liečba skalpelom

Čím skôr sa nádor rozpozná, tým sú šance na vyliečenie vyššie. Vo včasnom štádiu je to skoro 100 percent!

Väčšina pacientov sa lieči chirurgicky – odstránením nádoru s dostatočne širokým záberom. Ak ide i veľmi plochý melanóm, teda ak jeho hrúbka nepresiahne 0,76 milimetra, stačí odstránenie s lemom v šírke asi 1 centimeter. Hrubšie nádory treba odstrániť s ochranným lemom v šírke 2 -3 cm, spolu s pokožím až po svalové tkanivo ležiace pod nádorom. Ak sú zasiahnuté aj lymfatické uzliny, odstránia sa aj tie.