Originálna čistota

V ideálnom prípade si tetovacie štúdio vyberiete na základe osobnej skúsenosti niekoho spoľahlivého zo svojho okolia. Ak túto možnosť nemáte, pozorne sa pozerajte. Nádejný tetovač by mal byť na prvý pohľad stotožnený s tým, čo robí. Rozhodujúca je i čistota prostredia. Nie však sterilita ako u lekára. Väčšina tetovacích štúdií zariadením propaguje svoju kreativitu a snaží sa odbúrať stres zákazníkov. Predsa len ide o mierne bolestivú procedúru.

Každá prevádzka musí byť schválená hygienikom, takže si môžete vypýtať úradné potvrdenie. Infekcie sa neobávajte. „Po každom použití sa sterilizujú nadstavce prístroja. Pracujeme s jednorazovými ihlami, ktoré sa po použití odstránia spolu s chirurgickými rukavicami a gázami ako biologický odpad,“ približuje Martin Valášek.

Dráždi najmä červená a žltá

Počítajte s tým, že farby na tetovanie obsahujú kovy. To, či vaša pokožka nezareaguje alergicky, vám pred zákrokom nikto nezaručí. Testovacie vpichy môže zvládnuť, obrázok už nie. Pri hojení hrozí svrbenie. Vytetovaný obrázok môže byť mierne vydutý. Nejde však o závažný prejav, pokožka sa s novým elementom vyrovná.

„Najčastejšie organizmus reaguje citlivo na červený a žltý pigment,“ objasňuje tetovač M. Valášek. „Iným prípadom sú ľudia, ktorí majú kontaktnú alergiu. Keďže vieme, aké zložky farby obsahujú, rozhodneme sa, či budeme tetovať. Môžeme osloviť aj priamo výrobcu, ktorý zašle podrobný rozbor farieb a vhodnosť tetovania môže posúdiť ošetrujúci lekár.“

Tetovanie je najpopulárnejšie v lete. Hoci obrázky sa najlepšie hoja bez lúčov a vody, ale s antibakteriálnym mydlom. Farby síce obsahujú menej kovov ako v minulosti, ale môžete na ne zareagovať alergicky.

Dočasná zmena

Túžite po peknom obrázku na tele a bojíte sa tetovania? Riešením je hena. Zákrok nie je bolestivý, farbivo sa jednoducho nanáša na kožu. Aj táto skrášľovacia procedúra sa však môže skončiť alergickou reakciou. Problémy nespôsobuje klasická zelená či tmavohnedá hena, ale čierna. Všetky príliš tmavé odtiene sú totiž prifarbované. Ťažkosti signalizuje začervenanie, svrbenie, pálenie či výsev pľuzgierov. Ak ste sa rozhodli tetovanie henou podstúpiť a chcete mať istotu, dajte si kúsok farbiva naniesť na vnútornú stranu zápästia. Počkajte deň, a keď sa neobjaví reakcia, dajte si obrázok nakresliť. Ťažkosti väčšinou spôsobuje látka parafenyléndiamín.

Odvahu nepite!

Deň pred tetovaním sa vyhýbajte alkoholu, drogám aj liekom proti bolesti. Rovnako zabudnite aj na filmové scény, pri ktorých si hlavný hrdina dolieva do žíl odvahu priamo v kresle tetovača. Ak tieto pravidlá porušíte, miesto tetovania bude príliš prekrvené a bude väčšmi krvácať. „Po dokončení sa následne vytvárajú väčšie chrasty a zvyšuje sa pravdepodobnosť, že spolu s krvou sa vyplaví aj farba. Keď sa chrasta odlupne, na koži nemusí ostať ani stopa. Navyše, alkohol spomalí celý proces hojenia,“ varuje skúsený tetovač Martin Valášek.

Boľavý chrbát

O obrázku získate reálnu predstavu tesne pred začiatkom tetovania, keď vám ho cez „kopirák“ tetovač prekreslí na kožu. Miesto je, samozrejme, dezinfikované. Nielen pred zákrokom, ale aj počas neho, keď tetovač zotiera nadbytočnú farbu a krv, aby na koži videl každý detail. „Snažíme sa kožu príliš nerozbíjať. Ihlou musím ísť do správnej hĺbky, teda do druhej, maximálne tretej vrstvy kože,“ hovorí Martin Valášek. „Bolestivá je najmä vnútorná strana stehien, prsia, chrbtica, priehlavky a miesta, ktorými prechádzajú čakry.“ Nepríjemné pocity závisia aj od  individuálneho prahu bolesti. Vo všeobecnosti menej bolia miesta, ktoré pravidelne vystavujete vplyvu vonkajšieho prostredia.

Problematické môžu byť členky. Po tetovaní vznikne v mieste opuch, ktorý sa môže spustiť smerom k šľape chodidla. Práve v týchto partiách sa tetováž aj najhoršie hojí.

Zdravá rada

Bezprostredne po ošetrení laserom si na miesto aplikujte studené obklady. Vhodné je ošetrovanie hojacimi a protizápalovými krémami z lekárne. Postupne dochádza k odlučovaniu chrastičiek, ústupu začervenania a blednutiu tetovania. Na slnku si vyžaduje miesto najvyššiu slnečnú ochranu.

S krémom to nepreháňajte!

Pred odchodom z tetovacieho štúdia dostanete presné pokyny, ako sa treba o umelecké dielo starať. Miesto si umývajte antibakteriálnym mydlom. Klasické by pokožku zbytočne vysušovalo. Dva- až trikrát denne si ho krémujte jemnou vrstvou. „Nanášanie veľkého množstva krému je kontraproduktívne pre zachovanie farby,“ radí Martin Valášek.

„Navyše, častým krémovaním sa miesto rozmáča, chrasta mäkne a ľahšie do nej preniknú cudzie látky. Napríklad bavlna z oblečenia. Ak sa však rozhodnete miesto nekrémovať, vytvorí sa veľká chrasta,“ poukazuje na zlatú strednú cestu. Na ošetrovanie sa používajú hojivé masti, v žiadnom prípade antibiotické! Tie vnímajú farbivo ako nepriateľa a budú sa ho snažiť z tela vytlačiť.

Už ma nebaví!

Radí dermatologička MUDr. Petra Mečiarová

Dá sa tetovanie odstrániť?
V minulosti sa používali najmä dermabrázia – zbrusovanie, vyrezanie alebo leptanie chemickými látkami. Ich efektivita je sporná. V súčasnosti je najmodernejšou metódou v odstraňovaní tetovania ošetrenie laserom s minimálnym rizikom vzniku jaziev. Najľahšie sa odstraňuje čierne tetovanie, pretože čierne pigmenty pohlcujú všetky vlnové dĺžky laserového žiarenia. Problematické býva odstránenie červenej, žltej alebo zelenej farby, ale nové typy laserov odstránia aj farebné tetovanie.

Zostane na koži pamiatka?
Väčšinou dochádza k miernym farebným zmenám kože, vznikajú hyperpigmentácie alebo hypopigmentácie. Na koži môžu zostať aj mierne viditeľné zvyšky tetováže. Len vzácne dochádza k vzniku jaziev. Rizikoví sú hlavne pacienti so sklonom k tvorbe keloidných jaziev.

Odstraňujú sa ľahšie staršie obrázky alebo tie, čo majú dva, tri roky?
Čím staršie tetovanie, tým je jeho odstránenie jednoduchšie. Stačí menší počet ošetrení.

Koľko sedení je potrebných?
Počet opakovaní závisí od veľkosti, farby a lokalizácie tetovania a zároveň od hĺbky uloženia pigmentov. Profesionálne tieňované tetováže sa odstraňujú ťažšie, lebo pigmenty sú vo viacerých vrstvách kože. Zvyčajne sú potrebné štyri až desať laserovaní. Po každom je obrázok bledší. Laserový lúč rozptýli pigment tetovacej farby a čiastočky sa postupne odstránia lymfatickým systémom. Medzi jednotlivými sedeniami by mal prejsť aspoň mesiac, alebo aj tri. Odstraňovanie tetovania môže trvať aj roky.

Je zákrok bolestivý?
Pri ošetrení počítajte s miernou bolesťou. Dá sa použiť aj lokálna anestézia. 

Názor odborníka

Klára Surdusová, maskérka filmových hviezd

Možno tetovanie skryť?
Záleží od veľkosti tetovania a jeho farebnosti. Ak je plocha menšia a jednofarebná, možno použiť špeciálne krycie mejkapy. Na prekrytie tetovania na prsiach som dokonca už vytvárala aj špeciálnu plastiku z latexu, ktorá sa na obrázok prilepila a pôsobila ako koža. Treba však počítať s tým, že tetovanie sa nedá úplne zamaskovať a fľak môže byť voľným okom viditeľný. Pri väčších plochách sa ho snažíme prekryť oblečením. S kreslením je to jednoduchšie. Väčšinou používam takzvané tetovacie pero. Využíva sa najmä pri točení reklám, kde treba vytvoriť dočasnú kerku. Kreslila som ním na kožu dokonca aj lebku. Obrázok bez problémov zmyjete. Vaše telo môže zdobiť deň až dva týždne. Každý by mal tetovanie dobre zvážiť. To, čo je moderné teraz, o pár rokov už nemusí byť. Navyše odstraňovanie tetovania nie je najpríjemnejšie.