Kolagén je jedna z najdôležitejších bielkovín v tele, je stavebnou zložkou, najzastúpenejším stavebným proteínom nášho tela s pomerom viac ako 30 percent. Keďže o kolagén pomaly, ale isto prichádzame v pomerne mladom veku, okolo 35. roku života, je dôležité uvedomiť si, kde všade ho potrebujeme a kde nám bude po tom, čo sa prestane tvoriť, chýbať.

V našom tele sa podľa posledných zistení nachádza celkovo až 27 typov kolagénu. Ktorý z nich potrebuje človek najviac? Najdôležitejšími pre ľudské telo sú kolagén typu I., II. a III.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: futurino

Kolagén typu I.

Najrozšírenejším typom kolagénu je kolagén typu I. Tvorí pevné a pružné vlákna, ktoré potrebujeme najmä v pohybovom aparáte, kde ich nedostatok spôsobuje rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem svalov, kostí či šliach, kde odporúčame tento typ kolagénu hlavne seniorom, športovcom a ľuďom, ktorí majú fyzicky náročnú prácu, sa nachádza aj v koži, zuboch či v rohovkách.

Vekom sa nám zhoršuje zrak, pribúdajú vrásky, problémy so zubami aj s pohybovým aparátom. Je to práve preto, že prichádzame o tento dôležitý druh kolagénu. Ženy ho vyhľadávajú pre jeho omladzujúce vlastnosti – reguluje vrásky, pokožka sa stáva pevnejšou a dodáva jej zdravý mladistvý vzhľad. So správnou starostlivosťou zvnútra i zvonka môžete dosiahnuť krásne výsledky. Nielen pokožka, ale aj nechty a vlasy budú o poznanie krajšie a pevnejšie. Možno aj preto sa kolagénu hovorí aj elixír mladosti.

Kolagén typu II.

Aj tento typ kolagénu je pre naše telo nesmierne dôležitý, nachádza sa totiž v chrupavkách, ktoré chránia naše kosti. Boľavé kĺby sú väčšinou dôsledkom nedostatku kolagénu v chrupavkách, ktoré tak strácajú svoju funkciu pri ochrane kostí. Ak vás trápia bolesti kĺbov, siahnite po kolagéne, vášmu telu evidentne chýba.

Okrem tejto významnej oblasti nášho tela, ho možno nájsť v očiach i mieche, nedostatok kolagénu sa tak môže preukázať aj v nervovej sústave.

Kolagén typu III.

Kolagén sa nachádza aj na miestach, kde by ste ho určite nečakali. Väčšina z nás má totiž predstavu, že kolagén potrebujeme iba pre boľavé kĺby. Nie je tomu však tak, okrem vlasov, pokožky, nechtov, zubov, očí, miechy nájdeme kolagén aj inde. Kolagén typu III. sa totiž nachádza v cievach, črevách a svaloch, prekvapením môže byť maternica, kde sa kolagén tohto typu nachádza tiež.

Športovci vedia, že kolagén je vynikajúcim pomocníkom pri regenerácii svalov. Málo z nás však vie, že kolagén pomáha aj pri srdcovo – cievnych problémoch, či problémoch s trávením. Zaraďte ho do svojho jedálnička a uvidíte zmeny.

Tri najdôležitejšie typy kolagénu v jednom balení

Zeen Collagen je hydrolizovaný morský kolagén, ktorý obsahuje všetky tri typy kolagénu v jednom. Vďaka tomu si stačí kúpiť jeden výživový doplnok a nebudete sa musieť rozhodovať, ktorý typ kolagénu potrebujete najviac či kupovať zvlášť niekoľko balení. Jeho užívanie je veľmi jednoduché a účinné – obsah vrecúška stačí nasypať do pohára a zaliať vodou. Takýmto spôsobom ho telo lepšie vstrebe. Okrem komplexného balíčka kolagénu obsahuje prémiový Zeen Collagen aj vitamín C a kyselinu hyalurónovu. Tieto dve zložky podporujú jeho schopnosti omladzovať.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: futurino