Medicína, ktorej sa hovorí psychosomatická, alebo aj celostná, berie do úvahy, že človek nie je len kostra obalená mäsom skrývajúca orgány, ale aj obraz emócií a vzťahov, ktoré prežíva. Preto hľadá možné príčiny choroby aj v nich, nielen v boľavom mieste na tele. V Nemecku, Dánsku aj v USA už roky existujú siete psychosomatických kliník. Aj v susednom Česku pred dvoma týždňami ministerstvo zdravotníctva uznalo psychosomatiku za oficiálnu lekársku disciplínu. Ako je to u nás? Veľavravný je už fakt, že internetový vyhľadávač našiel na Slovensku jediného lekára so zameraním na tento odbor – Rudolfa Štefanoviča.

Ako ste sa dostali k špecializácii na psychosomatiku? A naozaj ju na Slovensku máte iba vy?

S istotou to nemôžem povedať, ale čo viem, som tu jediný internista s atestáciou zo psychosomatickej medicíny. Myšlienku zaoberať sa ňou mi vnukol lekár a profesor Jozef Pogády, ktorý ju vyznával, zhruba v roku 1980. Krátko nato som prijal miesto v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku a aj s pomocou pacientov sme v nej iniciovali vznik prvého lôžkového oddelenie psychosomatickej medicíny, ktoré dodnes existuje. Ešte pred jeho otvorením som absolvoval kurz na špeciálnom doškoľovacom pracovisku v Prahe a stihol som aj týždennú stáž na psychosomatickom oddelení v jednej pražskej nemocnici tesne predtým, ako ho zatvorili z ideologických príčin. Stal som sa členom Medzinárodnej spoločnosti psychosomatickej medicíny, cez ktorú som sa roky školil. V Pezinku som chcel liečiť aj pacientov s civilizačnými ochoreniami ako vysoký krvný tlak, infarkt myokardu, cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, čriev... Rakúšania a Nemci uznali tieto diagnózy ako psychosomatické už pred druhou svetovou vojnou!

Mnohí ľudia sa aj dnes ťažko zmierujú s predstavou, že by si mali ísť poležať na psychiatriu. Ako to bolo vtedy?

Pravdaže, bránili sa, že nie sú blázni, iba dostali infarkt. Ale potom sa tu mnohým tak zapáčilo, že sme ich mali problém dostať domov. My sme ich totiž riešili komplexne. Keď niekto fajčil, snažili sme sa mu pomôcť aj zbaviť sa toho zlozvyku. Keď mal niekto manželské problémy, riešili sme s ním tie.

Môžete to priblížiť?

Prišiel k nám riaditeľ veľkého podniku po infarkte, ani nie päťdesiatnik. Denne vyfajčil štyridsať-päťdesiat cigariet a nedokázal sa ich vzdať, hoci mu takisto pomohli k infarktu. Psychológ mu dal v hypnóze inštrukciu, že keď si zapáli cigaretu, nebude mu chutiť a príde mu zle od žalúdka. Asi po tretej hypnóze to zafungovalo a s cigaretami skoncoval. Ale keď sa vrátil na riaditeľskú stoličku, zase sa rozfajčil a o dva roky zomrel na ďalší infarkt.

Pamätám si aj mladučkú pacientku, ktorej sa stále vracali žalúdočné vredy a lekári nevedeli nájsť príčinu. Až u nás vysvitlo, že má zlé manželstvo. Po rozhovore s jej manželom nám bolo jasné, že najlepšie by bolo, keby šli od seba. Odporúčať niekomu rozvod, zvlášť, keď má dve malé deti, je veľmi chúlostivé. No po istom čase k tomu dospela aj ona, našla si nový vzťah a vredy sa už neobjavili. Zlé vzťahy môžu v organizme narobiť veľkú spúšť.

Môže vzťah aj liečiť?

Mal som taký, skôr kuriózny, prípad, keď pacientovi pomohol len samotný vzťah k lekárovi. Išlo o akademickú maliarku s mentálnou anorexiou. Vážila asi tridsať kíl, ale fajčila ako Turek, popíjala alkohol a aby bola ešte chudšia, hltala lieky na odvodnenie. Nedarilo sa nám dať ju dokopy, dobrú snahu nám ešte sťažovala klamstvami, napríklad si dávala kamene do vreciek, keď sme ju vážili. Celkom sme sa potešili, keď prišiel nový psychiater a navrhol, že si ju vezme na starosť. Vtedy pribehla za mnou, že jej je nesympatický a že aj jesť začne, keď sa o ňu budem ďalej starať ja. Tak som to s ňou ešte raz skúsil. A pribrala sedem kíl.

Známy americký psychoanalytik Irvin Yalom považuje dobrý vzťah pacienta a psychoanalytika za veľký prínos k úspešnej liečbe.

Ale ja som internista a psychoanalýzu som ponechával na špecialistov, s ktorými som tímovo pracoval. Otec psychoanalýzy Sigmund Freud mi však neimponoval, lebo všetko staval na sexuálnom pude, snoch a podvedomí. Väčšmi som sa prikláňal k ruským fyziológom ako Pavlov, Bykov a Kurcin, ktorí vnímali príčiny chorôb aj v súvislosti s pracovným a sociálnym prostredím. Napríklad rozpracovali teóriu, že vredová choroba žalúdka vzniká aj zvýšeným vplyvom stresu. Takže nestačí dať na vredy lieky, aj stres, ktorý ich vyvoláva, sa musí odstrániť, inak sa objavia znovu. Živým príkladom toho bola spomínaná pacientka. Mimochodom, už Hippokrates, otec medicíny, hovoril, že treba hľadať nielen telesné, po latinsky somatické príčiny choroby, ale aj psychické – odtiaľ pochádza názov psychosomatika.

Prečo sa od tejto myšlienky západná medicína tak výrazne odklonila?

Do značnej miery to spôsobili objavy baktérií a vírusov, ktoré spúšťajú choroby, a liekov, ktoré ich dokážu likvidovať. No na každú chorobu, ešte aj na obyčajné prechladnutie, vplýva viac faktorov – okrem psychických aj sociálne, životospráva a fyzická kondícia... Zakaždým však môžu byť namiešané v inom pomere – raz môže mať psychický faktor podiel desať percent, inokedy osemdesiat.

Sú na to dôkazy?

V podobe niekoľkých vedeckých štúdií. Aj pri bežnej chrípke sa môžu niektoré bunky zvrhnúť na zhubné – rakovinotvorné. Silný imunitný systém ich však dokáže rozoznať a zlikvidovať, kým v slabom môže naštartovať rakovinu. Prečo tak často umierajú dlhoroční partneri rok po sebe a zväčša na silnú infekciu alebo na rakovinu? Lebo po úmrtí životného partnera tomu pozostalému veľmi klesne obranyschopnosť organizmu.

Takže aj smútok môže oslabiť imunitný systém?

Depresia a stav imunitného systému organizmu spolu veľmi úzko súvisia. Ak niekto dlho trpí smútkom, strachmi a úzkosťami, určité ochranné elementy v krvi, ktoré by mali zabíjať baktérie, klesajú a organizmus nestačí rozoznať vznik infekčného ochorenia.

Dajú sa ku konkrétnym bolestiam priradiť konkrétne ľudské problémy? Napríklad, keď niekoho bolí chrbát, môže mať, obrazne povedané, na sebe veľa naložené?

Každý z nás má iný locus minoris resistentiae, čiže orgán, ktorý je najmenej odolný. Pri rovnakom konflikte niekto zareaguje vysokým krvným tlakom, iný kožným ekzémom, ďalší hnačkami...

Prečo ste napokon od psychosomatiky odišli?

Lebo som zväčša narážal na odpor. Istý čas som mal psychosomatickú ambulanciu, ale zrušil som ju pre problémy s poisťovňami. Hoci tam som sa najviac narobil, skoro nič mi nepreplácali. Pacient, na ktorého diagnóze má podiel psychický alebo sociálny problém, totiž vyžaduje viac času a trpezlivosti. No keď mu nepredpíšem tabletku, ale zmenu stravy, zdravotná poisťovňa mi to nepreplatí. Naučím ho autogénny tréning, čo trvá niekoľko sedení, aby nemusel hltať psychofarmaká na upokojenie, a mám ten istý problém. Poisťovne nie sú ochotné uhradiť úkon, ktorý je zvyčajný v inom lekárskom odbore, hoci som kedysi sám na to vypracoval inštrukcie. Pritom by sa tým mohlo ušetriť toľko peňazí! Už mám len internú ambulanciu na pol úväzku. Aj tam uplatňujem psychosomatický prístup, ibaže zadarmo.

Ako by mohol tento prístup viac preniknúť do zdravotníctva?

Napríklad by bolo dobré, aby už študentov lekárstva vzdelávali v psychosomatike a aby pri určovaní diagnóz spolupracovali lekári z viacerých odborov. Ale ja už nemám sily bojovať s týmto monštruóznym systémom.