Funkcia orgánov sa mení každé dve hodiny. Počas nich daný orgán dosahuje svoju najvyššiu aktivitu. Tieto orgánové hodiny sú nastavené na zimný čas, takže počas leta si treba pripočítať o jednu hodinu viac.

01:00- 03:00 Pečeň

Vrcholí detoxikácia organizmu, takže nie je vhodné v tomto čase piť alkohol a kávu, a tiež fajčiť.

Minimálna aktivita: Tenké črevo

03:00-05:00 Pľúca

Ak ste silný fajčiar, je možné, že sa práve v tomto čase v noci budíte na dýchacie problémy. Týka sa to aj astmatikov a ľudí chorých na priedušky a dýchacie cesty.

Minimálna aktivita: Močový mechúr

05:00-07:00 Hrubé črevo

Ak ste v tomto čase už hore, je dobré zvyknúť si na rannú toaletu. Je vhodné piť veľa čaju a urýchliť tak vyprázdňovanie tela.

Minimálna aktivita: obličky

07:00-09:00 Žalúdok

Táto doba je najvhodnejšia na sýte raňajky a príjem vitamínov. Telo by malo byť v teple, aby lepšie spaľovalo kalórie, preto sa neodporúča studená sprcha.

Minimálna aktivita: Osrdečník

09:00-11:00 Pankreas a slezina

Vhodné je konzumovať ovocie, pretože telo dokáže najlepšie spáliť cukry. Rozhodne je tento čas nevhodný pre alkohol. Teplo podáva najlepšie duševné výkony, ale najslabšie fyzické.

Minimálna aktivita: Trojitý ohrievač

11:00-13:00 Srdce

Telo nezaťažujte veľkým množstvom jedla, čo môže byť práve v čase obeda problém. No ak sa veľmi najete, spomalíte sa a dostanete do útlmu. Vhodná je prechádzka na čerstvom vzduchu a prípadne aj spánok, samozrejme, ak máte tú možnosť.

Minimálna aktivita: Žlčník

13:00-15:00 Tenké črevo

Počas týchto hodín máme nižší prah bolesti, čo je výhodné využiť napríklad pri objednávaní sa k zubárovi. V tele sa začína zvyšovať fyzická aktivita a upadať psychická.

Minimálna aktivita: Pečeň

15:00-17:00 Močový mechúr

Odporúčajú sa piť bylinkové čaje, aby zvládal tráviaci systém všetko spracovať. Podľa tradičnej čínskej medicíny je práve tento čas najviac vhodný na obed. Telo je tiež pri vrcholnej fyzickej sile, takže je vhodný aj akýkoľvek šport.

Minimálna aktivita: Pľúca

17:00-19:00 Obličky

Vyhýbajte sa všetkému, čo telu škodí, takže cukrom, káve či chemikáliám. Dodávajte telu dostatok tekutín, buďte v teple a čo najmenej sa stresujte. Ak ste citlivejší. Môžete trpieť bolesťami hlavy a zvýšenou nervozitou.

Minimálna aktivita: Hrubé črevo

19:00-21:00 Osrdečník

Osrdečník alebo aj perikard je vak obaľujúci srdce. Takže vnímame všetko oveľa citlivejšie. Je preto vhodné pustiť si hudbu, alebo si čítať. V tomto čase nám výborne pracuje aj pamäť, najlepšie zaberajú antibiotiká a masti proti bolesti.

Minimálna aktivita: Žalúdok

21:00-23:00 Trojitý ohrievač

Nejde o orgán ľudského tela, ale podľa tradičnej čínskej medicíny ide o trojité riadiace centrum organizmu, ktoré je zodpovedné za správne prúdenie životodarnej energie.

V tomto čase sa naše telo upokojuje a chystá sa na spánok. Mozog má často pred zaspaním tendenciu zhodnocovať deň. V tomto čase už rozhodne nejedzte, ale len relaxujte.

Minimálna aktivita: Pankreas a slezina

23:00-01:00 Žlčník

Ak máte problémy práve s týmto orgánom, môžu sa bolesti zintenzívniť práve v tomto čase. Takisto sa stáva, že v tomto čase sa vám ťažko zaspáva, pretože vhodný čas ste už „prešvihli“.

Minimálna aktivita: Srdce