„Doposiaľ som žiadnemu pacientovi neporadil, aby namiesto chemoterapie volil vitamín B17,“ hovorí český lekár MUDr. Karel Erben o zatracovanom aj oslavovanom vitamíne, vďaka ktorému vraj ľudia z himalájskeho regiónu Hunza netrpia rakovinou.

Vitamín B17: Je účinnejší ako chemoterapia?

MUDr. Karel Erben

Okrem vitamínu B17 sa vyzdvihujú aj účinky hlivy ustricovitej či tekvicového oleja obohateného o jód a existuje ešte veľa „zaručených prípravkov“ proti rakovine. Každý má za sebou vedcov, nejaké štúdie... Máte argument, ktorý by zmietol všetky ostatné zo stola?

Nie sú pochybnosti o tom, že prípravky, ktoré uvádzate, majú význam v podpore liečby nádorov. Pri žiadnom z nich sa však nedá povedať, že určitá populácia, ktorá by ich konzumovala ako súčasť svojich stravovacích návykov, by vďaka nim vôbec nemala rakovinu. V prípade etnika Hunzov v Himalájach to lekári potvrdili.

Odporučili by ste človeku chorému na rakovinu vylúčiť chemoterapiu a liečiť sa iba vitamínom B17?

Doposiaľ som žiadnemu pacientovi neporadil, aby namiesto chemoterapie volil vitamín B17. Ale pacientom, ktorí prichádzajú s tým, že ďalšiu chemoterapiu nepodstúpia za žiadnu cenu, a pýtajú sa, akú inú možnosť liečenia majú, vždy odpovedám, že B17 s náležitou podporou imunity a úpravou pH krvi do mierne zásaditej reakcie. Na dlhodobé zabezpečenie pred opakovaním ochorenia treba znížiť hladinu homocysteínu v krvi.

Rakovina je len súhrnný názov pre rôzne druhy zhubného bujnenia buniek. Leukémia nie je to isté ako nádor na mozgu.

Môžete tvrdiť, že B17 dokáže univerzálne ničiť nádorové bunky alebo zabraňovať vzniku ochorenia? Veď aj chemoterapie sú rôzne.

Chemoterapie sú prostriedky vytvorené ľudským dôvtipom a ľudskou rukou. B17 je výtvor prírody, ktorý pôsobí vďaka špecifickej odlišnosti enzýmov nádorových buniek. Túto špecifickosť majú spoločné všetky nádorové bunky bez ohľadu na orgán, v ktorom nádor vznikol. Preto je účinnosť B17 univerzálna a zásadne odlišná od chemoterapie, ktorá má usmrtiť „mladé bunky“.

Môžete popísať nejaké prípady z praxe, ktoré by ukazovali, že B17 má také zázračné účinky, aké sa jej pripisujú? Podstupovali títo pacienti zároveň aj inú liečbu? Prečo si myslíte, že zabral práve B17?

U pacienta J. P. s diagnózou lymfogranulómu Hodgkinovho typu, pri ktorom zhubne bujnie jeden druh bielych krviniek, zastavili onkológovia aplikáciu chemoterapie pre úplnú neúčinnosť a nemožnosť nájsť iný účinný prostriedok. Pacient požiadal o bližšie informácie o vitamíne B17, ktoré dostal desiateho februára 2011. Začiatkom mája 2011 ho onkológovia vyhlásili za vyliečeného. V polovici septembra 2012 mi potvrdil, že sa teší dobrému zdraviu a pracuje.

Pre ďalšieho pacienta s karcinómom prostaty si vyžiadala v apríli 2011 informácie jeho žena – lekárka s tým, že chemoterapia je neúčinná a rádioterapia nepoužiteľná pre metastázy v bruchu, ktoré produkovali tekutinu v obrovskom množstve. Pacient mal vyše tridsať kíl navyše. Po asi troch mesiacoch aplikácie B17 ascites podľa e-mailovej správy pacienta zmizol a vymizli aj metastázy a takisto materský nádor.

B17 alebo laetril nie je možné vo väčšine krajín používať ako liek. Ste zástancom teórie o sprisahaní farmaceutického priemyslu, ktorý nedovolí, aby sa začalo liečiť inak ako drahou chemoterapiou?

To, že farmaceutické firmy ovládajú české zdravotníctvo, nepovažujem za sprisahanie, ale za prejav možností kapitalizmu, v ktorom ekonomicky silné subjekty môžu diktovať svoju vôľu slabším. Rovnaká situácia je zrejme i v ďalších krajinách. EÚ vydáva zdravotnícke direktívy pod lobistickým vplyvom farmaceutických firiem. Existujú dôkazy.

V molekule B17 je aj kyanid. Práve preto ho časť lekárov zatracuje. Aký je váš argument, ktorý by presvedčil, že nie je nebezpečný?

Kyanid nie je jedovatý. Jedovatý je až kyanovodík, ktorý sa z kyanidu uvoľní účinkom kyseliny, napríklad v žalúdku. Preto sa B17 aplikuje priamo do krvného obehu, do žily, čím sa toto riziko úplne eliminuje. Preto je množstvo kapsúl s B17, ktoré sa jedia pri doliečení nádorového ochorenia, limitované na tri gramy denne s rozdelením na tri jednogramové dávky, prehltnuté s veľkým časovým odstupom. V dnešnej dobe začínajú liečenie injekciami B17 aj traja, štyria pacienti každý týždeň a nikto nehlási zdravotné problémy po aplikácii.

B17 odporúčajú jeho propagátori prijímať celoročne v dávke päťdesiat miligramov. Môžete túto dávku potvrdiť ako bezpečnú a zároveň účinnú?

Cieľom preventívnej aplikácie B17 je zahubiť prvé vzniknuté nádorové bunky. Na to stačia aj niekoľkomiligramové množstvá podávané pravidelne.

Myslíte si, že keby sa ľudia z regiónu Hunza, ktorí vraj nemajú rakovinu práve preto, že jedia vysoké dávky B17, presťahovali do Európy a naďalej vitamín prijímali, neochoreli by? Ste presvedčený o tom, že za ich zdravie zodpovedá len tento vitamín a nie aj genetika či životné prostredie?

Po tom, čo sa územie Hunzov komunikačne sprístupnilo a začali sa tam dostávať potraviny „západného typu“, objavili sa i v tomto etniku prvé prípady rakoviny. Nemyslím si, že prijímanie malých množstiev B17 samo osebe ochráni pred vznikom rakoviny. Existujú jasné opisy, ktoré nikto nespochybnil, že príčinou nádorového bujnenia je porucha v metabolizácii homocysteínu so zvýšením jeho hladiny v krvi. Prevencia rakoviny je teda v prvom rade otázkou udržovania jeho nízkej hladiny. Predpokladá sa, že by sa tak znížil výskyt nádorov na jednu tretinu dnešného počtu. Až posledná tretina by zostala pre pôsobenie B17.