Národné centrum zdravotníckych informácií nedávno zverejnilo informácie, z ktorých vyplýva, že v roku 2017 sa pre úraz dostalo na nemocničné lôžko vyše 13 000 slovenských detí. Je to o dvesto viac ako predvlani, dvadsať z nich dokonca zomrelo. „V lete deti trávia viac času bez dozoru. Sú s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú aj častejšie zranenia. Preto je dôležitá prevencia. Stačí malá nepozornosť a môže dôjsť k úrazu,“ tvrdí hovorca centra Boris Chmel.

Až štvrtinu všetkých zranených detí hospitalizovali s úrazom hlavy, najčastejšie išlo o vnútrolebečné poranenia. Dvetisícdvesto detí si zlomilo ruku, skoro osemsto nohu. „Rizikom v lete sú aj vodné plochy, kde nevidieť dno a deti do nich rady skáču. V roku 2016 si zlomilo chrbticu dvestopäťdesiat chlapcov a dievčat!“ vystríha Boris Chmel. Menšie deti môžu na seba stiahnuť ťažké predmety či zjesť rôzne predmety zo zeme. S cudzím telesom v tráviacej sústave u nás predvlani hospitalizovali až dvestotridsať detí, najčastejšie opäť v lete!

Čo hrozí najčastejšie?

1. Dopravné nehody

V lete veľa cestujeme autom, ktorých na našich cestách jazdí asi o štyridsať percent viac ako pred 10 rokmi. Nové asfaltky takmer nepribudli, zato tragické dopravné nehody sú na dennom poriadku. Pri cestovaní sa snažte poranenia pri havárii minimalizovať správnym používaním detských autosedačiek.
Pozor: Buďte ostražití aj vtedy, ak je blízko cesty detské ihrisko. Dieťa môže vybehnúť na cestu, trebárs za loptou.

2. Topenie sa

„Niektoré tragédie sa udiali v detských bazénoch priamo pod nohami rodičov. Na moment stratili nad dieťaťom optickú kontrolu a stalo sa nešťastie. Najčastejšie telefonovali alebo si prezerali sociálne siete!“ hovorí záchranár a preventista úrazov Samuel Hruškovic. Domáce bazény v Škandinávii musia byť od sedemdesiatych rokoch oplotené, vo väčšine Európy je neprípustné, aby trebárs na šesťročného súrodenca dozeral jeho o čosi starší brat. Vždy pri nich musí byť dospelý!

Ako zachraňovať:

 • ak je dieťa pri vedomí, snažte sa ho upokojiť a podržte ho tvárou dolu, aby z dýchacích ciest vytiekla voda,
 • kašeľ a vracanie je prirodzený obranný reflex. Podporuje sa ním zbavenie sa vody z dýchacích ciest,
 • malátnosť či únava môžu signalizovať zhoršenie stavu. Dieťa 24 hodín sledujte, pri akejkoľvek neistote privolajte záchranku alebo lekára.

Pozor: Existuje aj suché a sekundárne utopenie. V prvom prípade človeku vnikne voda do dýchacích ciest. Kŕč zvieračov hrtana uzavrie hlasivkovú štrbinu a topiaci sa udusí aj vtedy, keď už je na brehu. Sekundárne utopenie vzniká vtedy, keď nám aj menšie množstvo vody poškodí pľúcne mechúriky a spôsobí opuch pľúc.

Šok z alkoholu

V prípade mladistvých zohráva veľkú rolu pri utopení sa alkohol. Rozťahuje cievy. Pokiaľ sa organizmus s takto rozšírenými cievami ponorí do studenej vody, cievy sa chladom prudko zúžia. To predstavuje preťaženie srdcovo-cievneho systému. Je to obrovská záťaž aj pre fyzicky zdatného a zdravého človeka.

V lete deti trávia viac času bez dozoru.
Sú s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú aj častejšie zranenia. Preto je dôležitá prevencia.
V lete deti trávia viac času bez dozoru. Sú s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú aj častejšie zranenia. Preto je dôležitá prevencia.
Zdroj: Profimedia.sk

3. Pády

Aj keď sa na prvý pohľad všetko zdá v poriadku, príznaky sa často prejavia s oneskorením niekoľkých hodín. „Deti by sa k pádu z bicykla alebo z kolieskových korčúľ mali rodičom priznať a netajiť ich,“ hovorí Samuel Hruškovic. Najmenej 24 hodín je nutné sledovať vznik opuchov, sfarbenie koše, bolesť, stav vedomia, nevoľnosť či zmenu nálad.

Ako zachraňovať:

 • ak dieťa nedýcha, začnite s oživovaním a volajte 155,
 • ak je dýchanie a činnosť srdca zachovaná, uložte dieťa do stabilizovanej polohy a privolajte záchrannú službu, 
 • zastavte krvácanie. Pátrajte po hrčiach, opuchoch, krvácaniach.

Pozor: Opatrne pri manipulácii s raneným, úrazy hlavy neraz sprevádzajú poranenia krčnej chrbtice!

4. Otrava

Deti, najmä tie menšie, objavujú svet ústami. Nezriedka sa otrávia čistiacimi prostriedkami alebo hubami.

Ako zachraňovať:

 • zistite, aká látka spôsobila otravu,
 • po liekoch odložte krabičku, pri hubách vzorku, prípadne vývratky, 
 • privolajte záchrannú službu, kontaktujte Národné toxikologické informačné centrum tel.: +421 2 54 77 41 66. Odborník s vami prekonzultuje ďalší postup.

Pozor: Vracanie nevyvolávajte po požití žieravín, ak je dieťa v bezvedomí a od požitia látky uplynul čas 30 minút a viac!

V lete deti trávia viac času bez dozoru.
Sú s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú aj častejšie zranenia. Preto je dôležitá prevencia.
V lete deti trávia viac času bez dozoru. Sú s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú aj častejšie zranenia. Preto je dôležitá prevencia.
Zdroj: Profimedia.sk

5. Popáleniny

Miesto, kde sa ešte pred pár rokmi stalo najviac popálenín, boli továrne, dnes sú to, naopak, byty, domácnosti a záhrady, kde si v lete grilujeme alebo varíme guľáš. „Deti sa dospelým snažia pomáhať, no vedľa horúceho hrnca ich nikdy nenechávajte bez dozoru,“ mieni Samuel Hruškovic. Na Slovensku ročne s popáleninami hospitalizujú asi 2000 pacientov.

Ako zachraňovať?

 • postihnuté miesto chlaďte, najlepšie pod prúdom studenej vody,
 • oblasť prekryte sterilnou látkou, obväzom. Ak je popálenie väčšie, kontaktujte rýchlu zdravotnú pomoc, poprípade dopravte dieťa na odborné ošetrenie.

Pozor: na postihnuté miesto nič neaplikujte, pľuzgiere neprepichujte. Ak je k popálenej pokožke prilepený odev, nikdy ho nestŕhajte.

Nebezpečná móda

Najrizikovejšou atrakciou počas prázdnin sú v Amerike už aj u nás populárne nafukovacie hrady a zámky! Úraz sa tu udial každých päťdesiat minút, priemerný vek raneného bol asi 7 rokov a najčastejšie si zlomil alebo podvrtol nohu. Druhou nebezpečnou atrakciou bola trampolína, treťou domáce bazény, ktoré sa už stali aj súčasťou našich domácností. Stačila chvíľka nepozornosti a v jednom z nich sa utopila aj dvojročná dcérka slávneho lyžiara Boda Millera Emeline!