Cukrovka už dávno nie je chorobou starých ľudí, trpí ňou čoraz viac detí a mladých ľudí. Je to ochorenie, ktoré si vyžaduje veľmi prísnu disciplínu a je veľmi ovplyvniteľné životným štýlom. Lieky síce máme, ale bez správneho prístupu k tomu, čo si kladieme na tanier, ako sa hýbeme a vyrovnávame so stresom, má choroba rýchly a zničujúci priebeh.

Správne jesť

Lekári hovoria, že zo spôsobu stravovania diabetikov by si mohli vziať príklad aj zdraví ľudia. Ich organizmu sa uľaví.

 • Stravovať sa v menších dávkach, 4- až 6-krát za deň.
 • Obmedziť živočíšne tuky, ktoré vedú k riziku skorého nástupu ischemickej choroby srdca a ciev. Uprednostniť kvalitné rastlinné tuky a oleje – slnečnicový, olivový, repkový, orechový či ľanový na studenú kuchyňu. Je dobré ich striedať, aby príjem mastných kyselín bol vyvážený.
 • Dbať na dostatočný prísun hrubej vlákniny, celulózy.
 • Pre diabetika nie je ideálna vegetariánska strava. Prečo? Plnohodnotné bielkoviny, ktoré obsahujú všetky potrebné aminokyseliny, sa totiž nachádzajú iba v potravinách živočíšneho pôvodu. Vhodné je chudé kuracie a morčacie mäso, ryby, odtučnené mlieko, nízkotučné mliečne výrobky či vaječný bielok. Druhú potrebnú polovicu bielkovín treba doplniť z rastlinných zdrojov – výborná je sója, zelenina a tmavé chleboviny. K bielkovinám treba podotknúť toľko, že ich celkový príjem by mal vyzerať takto: 0,8 gramu na kilogram ideálnej hmotnosti človeka na deň.
 •  Odpustiť si treba rafinovaný cukor, med, zákusky, zaváraniny s cukrom a nápoje s obsahom cukru.
 • Ideálne sú potraviny s nižším glykemickým indexom – pri ich konzumácii nedochádza k tomu, že cukor v krvi „vyletí“, naopak, jeho hladina ostáva stabilná, tiež má človek dlhšie pocit sýtosti. Sú to napríklad celozrnné chleboviny a cestoviny, ovsené vločky, zelenina okrem kukurice a zemiakov, ovocie okrem ananásu, banánov, hrozna a melónov, mliečne výrobky. Mäso, ryby, hydina, vajcia a syry neobsahujú sacharidy.

Pomôžu aj huby

Z praxe diabetológov vyplýva, že mnohí cukrovkári sa snažia oklamať lekára a snažia sa dodržiavať režim len pár dní pred kontrolou, aby bol „pán doktor s výsledkami spokojný“. Je to však detinský prístup, pretože v konečnom dôsledku si ničia svoje zdravie. Nemá byť spokojný doktor, ale pacient, ktorému pri nedodržiavaní zásad hrozí množstvo komplikácií – od slepoty až po amputácie končatín. Až tam môže cukrovka zájsť. Liečbu, či už režimom, liekmi v tabletkách či inzulínom, treba dodržiavať. Pacienti však majú dobrý pocit aj vtedy, keď robia pre svoje zdravie aj „niečo navyše“. Okrem štandardnej liečby je preto možné využiť aj silu bylín alebo húb.

Účinok podobný inzulínu

Huba, ktorá môže pomôcť pri dlhodobej konzumácii držať cukrovku pod kontrolou, je hnojník obecný. Klinické štúdie preukázali, že má antidiabetické účinky, ale prospech z neho vedia mať aj ľudia, ktorí majú hraničné hodnoty cukru v krvi, teda akýsi potenciálni diabetici. Hnojník pomáha aj pri trávení, zápche a teda aj prevencii hemoroidov, žltačke typu A a tiež udržiavaní pružnosti ciev.

Hnojník obecný.
Hnojník obecný.
Zdroj: Profimedia.sk

Čo sa v hnojníku ukrýva?

 • vitamíny B, C, D
 • minerálne látky – draslík, železo, vápnik, meď, zinok
 • antidiabetický účinok má prvok vanád, ktorý sa nachádza v podhubí aj plodnici n esenciálnu aminokyselinu ergotioneín, ktorý má antioxidačné účinky podobne ako pre nás exotická huba reishi+
 • chemickú látku komatín, ktorá sa správa ako inzulín

Podľa Potravinového kódexu to nie je huba, ktorá je určená na predaj ako čerstvá. Rýchlo totiž podlieha autolýze, teda rozkladným procesom. Preto je vhodné konzumovať ju ako sušenú alebo v práškovej forme. Klinické štúdie potvrdili, že dokáže stlačiť vysokú hladinu cukru v krvi až o 40 percent.

Traja pomocníci

 • Z bylín môžeme využiť na udržanie správnej hladiny cukru v krvi napríklad chebuľu srdčitú. Je to popínavý ker, pochádzajúci z Indie. Krotí nielen cukor, ale môže posilniť aj imunitný systém, čo je vítané aj teraz na jeseň. Pomáha chrániť dýchacie cesty, ale aj pečeň proti toxínom.

Chebuľa srdčitá.
Chebuľa srdčitá.
Zdroj: Profimedia.sk

 • Netreba zabúdať ani na silu škorice, ktorá nielen príjemne vonia, ale aj pomáha.
 • Tretím pomocníkom je zázvor, aktuálny v chrípkovom období tým, že posilňuje imunitu, ale rovnako ovplyvňuje trávenie, čo takisto súvisí s vylučovaním inzulínu.

Signály cukrovky

 1. zvýšený smäd
 2. častý pocit hladu, kolísanie hmotnosti
 3. Časté močenie aj v noci
 4. spavosť, únava
 5. náladovosť
 6. zvýšené svrbenie
 7. infekcie kože, slizníc, zápaly močových ciest, gynekologické zápaly
 8. ťažšie hojenie rán
 9. zhoršené, rozmazané videnie
 10. tŕpnutie končatín