V mrazoch máme tendenciu pootvoriť kohútik na radiátore, aby sme sa poriadne zohriali. Mnohí až natoľko, že si doprajeme v byte či dome takú teplotu, aby sme aj v zime mohli chodiť v tričku. Chyba. Za šírenie viróz totiž môžu aj prekúrené miestnosti, v ktorých sa sústreďuje viac vírusov a baktérií. „Počas zimných mesiacov je z hľadiska prevencie pred ochorením potrebné v každej obývacej miestnosti udržiavať optimálnu teplotu,“ hovorí RNDr. Oľga Miklánková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Vďaka správnej teplote sa posilňuje imunitný systém a tiež sa kvalitne vyspíte. Ale pozor, nič netreba preháňať: „Teplota v spálni by nemala klesnúť pod šestnásť stupňov.“

Aby hlava nebolela

Prekúrená miestnosť nie je len nepriateľom slizníc, ktoré sa vysušujú a znižuje sa tak ich obranyschopnosť. Odborníčka varuje, že príliš vysoká teplota je zodpovedná aj za bolesti hlavy, únavu a vyčerpanosť. „Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ,“ hovorí RNDr. Miklánková. Ženy by mali mať na pamäti, že prílišné sucho v byte neprospieva pokožke – ktorá z nás chce byť vráskavá skôr, ako nemusí?

Ošetrujte nos správne

Vyplachovanie nosa slanou vodou je účinné na zvlhčenie nosa aj pri liečbe nádchy. Vyznáte sa v tom, aký roztok je vhodný na suchý nos?

Hypotonický roztok – koncentrácia soli (NaCl) je v ňom nižšia ako v bunkách ľudského tela, teda menej ako 0,9 percenta. Môžu ho používať ľudia so suchou sliznicou nosa na pravidelné oplachy a zvlhčenie ako prevenciu proti chrastám, ale aj pri nádche a infekcii horných dýchacích ciest, či nosohltana.

Izotonický roztok – je to fyziologický roztok s takým množstvom NaCl, ktoré zodpovedá vnútornému zloženiu nášho tela (0,9 percenta chloridu sodného – NaCl). Neuvoľní síce nos tak ako hypertonický roztok, ale nedráždi a je vhodný ako pravidelná nosná hygiena, aj prevencia pre dospelých a deti. Roztok pomôže zriediť hlieny a vysmrkať.

TIP: Urobte si ho aj doma: 2,7 g kuchynskej soli + 300 ml prevarenej vody s teplotou 37 stupňov Celzia (alebo 9 g soli na 1 liter vody). Tento roztok nalejte do fľaštičky s rozprašovačom alebo do nosnej kanvičky.

Hypertonický roztok – je to roztok, v ktorom je koncentrácia soli vyššia ako v bunkách nášho tela. Nepoužíva sa na bežné oplachovanie nosa, ale iba pri opuchu nosa, keď sliznica zadržiava vodu. Slaný roztok ju vytiahne a nosu sa uľaví, odpuchne. Roztok síce nezaberá tak ako kvapky či sprej s účinnou látkou na odpuch nosa, ale zasa ho môžete používať tak dlho, ako potrebujete. Nevzniká od neho závislosť.

Ako kúriť?

  • Miestnosť, v ktorej dlhšie sedíte: 22 – 26 °C
  • Vstupná hala: 18 – 20 °C
  • Chodby a schodiská: 15 – 18 °C
  • Kúpeľňa: 22 – 24 °C
  • Spálňa: 16 – 20 °C
  • Spálňa, kde spí novorodenec: 20 °C
  • Spálňa pre malé deti: 18 – 20 °C