Poďme do zahraničia, k Meghan Markle, ku ktorej stále vzhliadajú milióny žien. Nech už o nej zlé jazyky hovoria čokoľvek, sympatické je, že upozorňuje okrem iného aj na duševné zdravie. Keď sa pred mesiacom priznala, že v júli 2020 prišla o svoje nenarodené dieťa, upriamila pozornosť na to, aké dôležité je deliť sa o emócie a mať záujem o druhého v ťažkej situácii.

Strácala ho

V článku pre New York Times emotívne opísala, čo sa v ten deň stalo: „Po tom, ako som vymenila Archiemu plienku, pocítila som ostrý kŕč. Spadla som na zem, držiac stále syna v náručí a upokojovala som nás oboch spievaním detskej pesničky. Veselá melódia bola v rozpore s mojím pocitom, že niečo nie je v poriadku. Držala som v náručí svoje prvé dieťa a uvedomovala som si, že strácam to druhé,“ napísala.

Stačila jedna otázka

O niekoľko hodín ležala v nemocnici, pozerajúc na biele steny, držiac Harryho za ruku, mokrú od ich sĺz a rozmýšľajúc, ako to celé prekonajú. Vtedy si spomenula na ich pracovnú cestu do Južnej Afriky. Vyčerpanej vojvodkyne, ktorá vtedy ešte dojčila, sa odrazu jeden novinár opýtal: „Si v poriadku?“ Meghan sa mu poďakovala a povedala: „Len málo ľudí sa pýta, či som o. k.“

Samotná otázka bola pre ňu dôležitejšia ako prípadné posťažovanie sa, že sa necíti dobre. Keď potom sediac na nemocničnej posteli videla, že hoci sa samotnému Harrymu rozletelo srdce na kúsky, snažil sa jej pomôcť, uvedomila si, že slová „Si v poriadku?“ môžu byť tým, čo im pomôže začať liečiť dušu. Záujem...

Ako sa máš?

Na záujem o druhého upozorňuje aj naša Liga za duševné zdravie, a najmä v týchto časoch. Otázka Ako sa máš? položená v pravej chvíli môže podľa odborníkov zachrániť život. V kampani sa „pohrali“ s číslom 5.

Na Slovensku bolo minulý rok takmer 500 000 ľudí, ktorých trápili psychické problémy, asi 5 000 ľudí, ktorí sa pokúsili siahnuť si na život a, žiaľ, aj vyše 500 dokonaných samovrážd. Ako tieto šokujúce zlepšiť? „Na začiatok stačí málo: Už 5 minút dôverného rozhovoru môže pomôcť. Je dôležité hovoriť o svojich pocitoch, je dôležité počúvať,“ upozorňujú odborníci s tým, že v krízovej situácii môžete 24 hodín bezplatne volať aj na Linku dôvery Nezábudka na číslo 0800 800 566.

10 pravidiel liečby

V týchto časoch platí nelogické pravidlo: Držíme spolu tým, že sa držíme od seba. Dokážeme si však telefonovať, skajpovať, a ak postrehneme, že niečo nie je v poriadku, nasmerovať človeka k odborníkovi. Povedzte mu aj toto:

1. Psychiatrické či psychologické vyšetrenie nebolí, jeho základom je otvorený rozhovor, pri ktorom sa bude cítiť bezpečne.

2. Na vyšetrenie netreba žiadnu žiadanku od obvodného lekára.

3. Lekár či terapeut dodržiava absolútnu dôvernosť všetkého, čo mu povie a čo sa o ňom dozvie. Preto by mu mal povedať o všetkých ťažkostiach, aj o prípadných myšlienkach na samovraždu. Jeho úlohou nie je hodnotiť človeka, ale pomôcť mu.

4. Ak s tým bude človek súhlasiť, môže sa lekár stretnúť aj s členmi jeho rodiny či priateľmi. Pomôže mu to získať viac informácií.

Všímajte si

Depresia má niektoré signály, ktoré sa nedajú prehliadnuť: únava, celkový zlý telesný pocit, nechutenstvo alebo prejedanie, bolesti, závraty, búšenie srdca, pocit nedostatočnosti dychu, sťažené dýchanie, stuhnuté alebo ochabnuté svalstvo, spomalené pohyby, strata chuti na sex, problémy so spánkom, hnačky alebo zápachy.