Po dlhej zime a daždivom máji ľudský organizmus čoraz viac túži po slnečnom svetle. Liekom na jeho nedostatok je fyzická aktivita a popri nej aspoň krátky oddych, trebárs v kúpeľoch. Nemusíme za nimi cestovať na kraj sveta, pod Tatrami vyviera liečivá minerálna voda z viac ako tisícšesťsto prameňov, prevažná väčšina sa objavuje v strede republiky.

Miesta pre smotánku

„Vzhľadom na rozlohu štátu sme v počte žriediel veľmoc,“ pripomína  balneohistorik Martin Kostelník z Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch. Ale nie vždy sme ich mohli využiť. Až v devätnástom storočí vyrástli v uhorských kúpeľných mestách a osadách súkromné vily, ambulancie lekárov, koncertné a tanečné sály, z ktorých mnohé sa zachovali dodnes. Schádzala sa v nich smotánka, ktorá sem chodila na tri až šesť týždňov.

Premena dedín

Dnes je na Slovensku dvadsať jeden kúpeľných miest, pred prvou svetovou vojnou ich bolo šesťkrát toľko! Mnohé sme zničili, iné sa rozpadli. V Piešťanoch, ktoré boli ešte na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia ospalá dedina, vyrástlo napríklad jedno z prvých golfových ihrísk v Uhorsku. V Bardejove sa napríklad liečila slávna cisárovná Alžbeta, známa ako Sisi, v Piešťanoch indickí maharadžovia. My sme sa prešli Lúčkami na Liptove...