Záchranársky čin

Nedávno Monika za svoj čin dostala Národnú cenu za výnimočný záchranársky čin profesionálneho záchranára od Operačného strediska ZZS SR. Život mužovi zachránila aj vďaka svojej pohotovosti a defibrilátoru.

Čo to vlastne je? Ide o prenosné zariadenie, ktoré stojí už od 900 eur. Pri poskytovaní prvej pomoci pomáha tým, že dokáže obnoviť srdcový rytmus. „Netreba sa ho báť. Je určený aj pre laikov, preto nejde o nič zložité. Po zapnutí defibrilátor vydáva zrozumiteľné a jednoduché pokyny v slovenčine alebo v češtine človeku, ktorý zachraňuje niekomu život,“ vysvetľuje Monika Jágriková. No je tu ešte jedna podstatná vec – rýchlosť.

Rozhodnosť Moniky Jágrikovej ocenili aj jej kolegovia, záchranári
Rozhodnosť Moniky Jágrikovej ocenili aj jej kolegovia, záchranári
Zdroj: Ján Dzúr, Archiv

Rozhodujúcich 5 minút

Najčastejšia príčina smrti na Slovensku podľa celosvetovej štatistiky je zlyhanie srdca následkom srdcovo-cievneho ochorenia. Pri jeho náhlom zastavení je väčšinou v prvých minútach prítomná arytmia – komorová fibrilácia. Je to rýchla a neefektívna činnosť srdca, inak aj chvenie srdcových komôr. Srdce už nie je schopné prečerpávať krv do obehu a krvný obeh zlyháva.

Defibrilácia je jedným z možných riešení tejto závažnej arytmie. Defibrilačný výboj môže obnoviť efektívnu činnosť srdca a obnoviť krvný obeh. Ten musí prísť čo najskôr, ideálne pre najvyššie percento prežitia do troch až piatich minút.