Žiaľ, u plavcov či u športovcov, ktorí majú častý kontakt s predmetmi, pôdou či s vodou, zamorenými plesňou, je ten - to problém veľmi častý. Istým zdrojom nákazy je aj športová obuv, v ktorej sa nohy potia. V tých to prípadoch nie je problém v zlej liečbe ochorenia, ale v tom, že opakovane dochádza k novej nákaze pacienta už liečeného alebo vyliečeného. Naše plavárne, aj keď sú hygienicky kontrolované, stále obsahujú čiastočky plesní a kvasiniek, z ktorých sa infekcia môže kedykoľvek obnoviť. Ich odstránenie a dezinfekcia sú problematické i preto, lebo dokážu prežiť dlhý čas aj v nepriaznivých podmienkach a často odolávajú bežným dezinfekčným prostriedkom.

Je dôležité zabrániť znovuinfikovaniu, a to najmä nosením šľapiek v priestoroch plavárne a spŕch až k bazénu. Plesňové a kvasinkové ochorenia sú infekčné, šíria sa kontaktom a zdrojom nákazy môže byť aj drobná, voľným okom neviditeľná nakazená šupinka, z ktorej sa po čase rozrastie pleseň. Ak chceme vyliečiť infekčné ochorenie, musíme vyliečiť zdroj nákazy, ošetriť cestu prenosu aj jedinca citlivého na plesne. Ak ide o klinicky závažnejšiu formu ochorenia, je nevyhnutná konzultácia s dermatológom, ktorý nasadí adekvátnu liečbu.

Preliečiť treba aj rodinu

Po každej športovej aktivite by si dcérka mala dôkladne umyť a ošetriť nohy aj ruky lokálnymi protiplesňovými liečivami, aby sa tak vyliečila aj klinicky ešte neviditeľná reinfekcia. Nemala by zabúdať na miesta pod nechtami, lebo aj tam môžu byt nakazené šupinky, ktoré si pri poškriabaní iných častí tela môže „naočkovat“ na doposiaľ nenakazenú pokožku. Dajte dermatológovi ošetriť a vyliečiť plesňové a kvasinkové ochorenia u všetkých rodinných príslušníkov a ostatných osôb, s ktorými prichádzate do bližšieho kontaktu, a to aj formy ochorení, ktoré sú bez bolestí, pálenia a iných ťažkostí.

Plesne milujú teplo a vlhko a kvasinky navyše aj sladké prostredie, takže keď sa ich chcete zbaviť, toto všetko im musíte odoprieť. Ak tieto opatrenia dôkladne dodržíte, pleseň sa vylieči bežnými prostriedkami a viac sa neobjaví. Nedodržanie alebo ignorovanie týchto jednoduchých opatrení má za následok vracajúcu sa infekciu pacienta, dlhé pretrvávanie ťažkostí a neúspech v liečbe rôznymi liekmi a masťami, ktoré účinkujú iba dočasne alebo sú bez účinku.

Postup dezinfikovania

Dôkladne dezinfikujte ponožky, pančuchy a všetku obuv protiplesňovými dezinfekčnými prostriedkami tak, že ich vystriekate z vnútornej strany, ktorá prilieha na telo, dezinfekčným prípravkom, na dva dni zavriete do nepriedušného plastového vrecúška, aby prenikli aj výparmi prostriedku, a potom ich vyperiete v práčke, obuv vytriete čistou handričkou a necháte dobre usušiť. Dezinfekciu obuvi opakujte každé dva týždne, dezinfikujte všetky topánky, no najmä tie, ktoré ste dlho nenosili. Vyvarujte sa nosenia cudzích topánok, ponožiek a pančúch a chodenia po byte naboso, lebo môžete zanechávať mikroskopické šupinky, najmä v koberci, ktoré môžu nanovo nakaziť buď vás, alebo niekoho z vášho okolia, a potom sprostredkovane aj vás.

Dezinfekčné prostriedky dostanete kúpiť v drogérii alebo v lekárni, ale samy sa musíte presvedčiť, či naozaj účinkujú na plesne a kvasinky. Prostriedky po určitom čase striedajte, aby sa proti nim nevytvorila rezistencia. Dezinfikujte aj domácnosť, najmä sprchovacie kúty, vane a podlahy v kúpeľni, a všetky miesta, kde sa chodí naboso.