Ruku na srdce, slová klimaktérium, menopauza či prechod by sme najradšej zo svojho slovníka vyhodili. Spájajú sa s množstvom problémov a navyše, keď sa nás začínajú týkať, sú jasnou známkou toho, že už „nezrejeme“, ale starneme.

Dôvod na depku majú ženy, ktoré zaskočí, či už geneticky, alebo po gynekologickej operácii, predčasné vyhasnutie tvorby hormónov, ktoré naše telo udržia v dobrej kondícii. Nič sa nedá robiť, len hľadať možnosti, ako si uľaviť. Najmä o tom treba hovoriť. „Mala som 51, keď prišli prvé návaly a s nimi aj depky. Cítila som totiž, že moje telo začína vädnúť,“ priznala nám pred časom moderátorka Patrícia Jarjabková-Garajová, ktorá siahla po hormonálnej liečbe.

Osveta medzi kolegami

„Ťažké návaly prichádzali aj dvakrát počas hodiny. Bolo mi veľmi zle a stalo sa, že som očervenela a strašne sa spotila rovno pred kamerou, keď sa to najmenej hodilo. Liečba mi veľmi pomohla,“ dodala.

Osvetu sa vtedy naučila šíriť s úsmevom medzi mužskými kolegami. „Nemám problém povedať štábu: Mám nával, prepáčte. To, že muži návaly nemajú, neznamená, že o nich my ženy nebudeme hovoriť,“ povedala nám vtedy moderátorka, ktorá po roku lieky vysadila a skúsila bojovať s problémami pomocou byliniek a mentálne sa nastaviť na to, že je to všetko v poriadku a nával jednoducho prejde. Hovorila si: „Keď cítim horúčosť, aspoň spaľujem tuky.“ Aj to je spôsob...

Ujasnime si pojmy

Klimaktérium a menopauza nie je synonymum. Slovo klimaktérium označuje celé obdobie prechodu, menopauza je len jedna z jeho fáz, posledná menštruácia.

1. Menopauza prichádza najčastejšie medzi 45. a 55. rokom života, ale tie menej šťastné ju zažijú aj v tridsaťpäťke, tie šťastnejšie zasa oveľa neskôr. Celá „kalamita“ starnutia sa prihlási premenopauzou – začína štrajkovať menštruačný cyklus, trápiť nás nespavosť či bolesti hlavy. Lekári varujú, že fajčiarky si môžu cigaretami privolať vyhasínanie vaječníkov aj o 2 roky skôr!

2. Po premenopauze nastáva perimenopauza – menštruácia štrajkuje, môže byť veľmi slabá alebo, naopak, veľmi silná a privedie ženu na kyretáž dutiny maternice. Pridružia sa návaly, nočné potenie, kolísanie nálad a menšia chuť na sex. A potom to príde... posledný cyklus a menopauza.

3. Menopauza sa spája s vädnutím kože, priberaním, so stenčením sliznice pošvy, ale aj stresovou inkontinenciou. 

4. Asi rok po poslednej menštruácii nastupuje postmenopauza, posledná fáza klimaktéria. Hormóny už síce nami nemávajú, ale zhorší sa suchosť pošvy, milovanie môže bolieť a dokonca môže začať vypadávať maternica a zhorší sa únik moču. Asi tri roky po menopauze začínajú rapídne rednúť kosti.

Neskladať zbrane

Okrem hormonálnej substitučnej liečby, ktorú predpíše po zvážení všetkých pre a proti gynekológ, si môžete pomôcť aj inými zbraňami. Každej môže sadnúť niečo iné.

Pomáha šalvia a ďatelina, známe sú fytoestrogény ukryté v sóji, ale aj účinné produkty od včiel. Ale tiež extrakt z peľových zrniek, ktoré neobsahujú ani fytoestrogény, dokáže vraj pomôcť pri nočnom potení, nervozite aj bolestiach kĺbov.

Hovorí o tom aj gynekológ Jozef Španka. Extrakt z peľového zrnka obsahuje aj L-tryptofán, ktorý pomáha zlepšiť spánok a náladu. K peľovým zrnkám odporúča lekár dopĺňať horčík a vápnik.

 Na dopĺňanie vápnika a vitamínu D treba zvlášť dbať, pretože „lepia“ začínajúce diery v kostiach. Patrícia Jarjabková sa vtedy vrátila k živočíšnemu maslu a mlieku, jogurtom a všade, kam sa dalo, sypala kokos. Proti depkám jej pomáhala joga a stacionárny bicykel. Pohybom sa vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia. A tie potrebujeme!

A ešte čosi: Nezajedajte depku rafinovaným cukrom – budete viac podráždené a unavené.

Nedá sa to donekonečna

Hormóny, ktoré produkujú naše vaječníky, kým sú v kondícii, nás chránia aj pred osteoporózou či kardiovaskulárnymi chorobami. Sú to ochorenia, na ktoré zomiera veľa Slovákov, preto sa natíska otázka, či sa aspoň ženy nemôžu hormonálnou substitučnou liečbou dopĺňať estrogény, gestagény a progesterón, až kým nezomrú na prirodzenú starobu.

Gynekologička Radmila Sládičeková nás z tohto snívania vyviedla: „Fyziologická staroba raz musí nastať a vaječníky či prsná žľaza zaniknúť. Nemôžu sa stále stimulovať hormónmi. Určitý čas je to však žiaduce, aby sa oddialil nástup vyššie vymenovaných ochorení. Kedysi totiž ženy umierali krátko po tom, ako sa dostali do prechodu, dnes žijú oveľa dlhšie. Dnešné päťdesiatničky sú aktívne. Keby nedostávali hormonálnu substitučnú liečbu, znamenalo by to, že by boli prakticky tretinu života bez dostatku hormónov, čo by nebolo dobré. Problémy vlastne pomocou liekov odsúvame do neskoršej staroby.“

Darček od včiel

Možno ste počuli výraz apiterapia, je to liečba včelími produktmi. Peľové zrnká, ktoré včely naukladajú do plástov na kraji rámikov v úli, môžu pomôcť pri ťažkostiach s prechodom.

Peľ okrem toho omladzuje, pomáha znižovať krvný tlak a pomáha pri vyčerpaní, ale aj pri zhadzovaní kíl – urobte si s ním zeleninové smoothie. Zrnká však neužívajte nalačno, dobré je predtým vypiť pohár vlažnej vody. Najlepšie je premeniť sušený peľ na kašu, ktorú vie telo oveľa lepšie stráviť. Tu je recept zo stránky vcelari.sk.

Ako na to: V 5 lyžiciach prevarenej vlažnej vody rozmiešajte 2 lyžice medu a prisypte 100 g peľu. Zmes dajte do malého nezakrytého pohára a nechajte 3 dni odstáť.

Peľovú kašu potom dajte do chladničky v uzavretom pohári a užívajte 2-krát 1 lyžičku denne. Vystačí vám to na 10 dní. Samozrejme, pri dodržaní pomeru sa dá pripraviť aj viac kaše.