Stanoviť správnu diagnózu a predpísať vhodný liek je len prvý krok na riešenie vašich zdravotných ťažkostí. Užitie lieku je len na vás, preto by ste mali dôsledne dodržiavať nielen jeho predpísané množstvo, ale aj odporúčaný spôsob a stanovený čas jeho užitia. Ak liek užívate nesprávne, stúpa riziko zdravotných komplikácií najmä u starších ľudí, tehotných a dojčiacich žien aj u najmenších detí. Svojvoľne si zmeniť liečbu liekmi by si nemali ani chronicky chorí pacienti, najmä tí s ochoreniami obličiek a pečene.

Kým zapijete liek

Od lekára odíďte s receptom, až keď porozumiete, ako máte liek užívať. Ak si nie ste istá, pýtajte sa. Musíte brať denne viac liekov? Lekárnik vám môže pomôcť zostaviť optimálny postup ich užívania, preto ho oslovte. Nikdy neberte svojvoľne naraz viacero liekov, a to ani vtedy, ak majú rôznu formu, napríklad ide o kvapky, masť, čaj alebo tabletky. Platí to aj pre výživové doplnky. Odstup medzi užitím dvoch liekov by mal byť aspoň jednu a pol až dve hodiny. Toľko trvá púť lieku cez tráviaci trakt až do tenkého čreva, v ktorom sa z neho vstrebávajú účinné látky.

Inak sa účinok liekov užitých krátko po sebe vzájomne ovplyvňuje a mení, znižuje alebo znásobuje, čo môže byť nebezpečné. Pri homeopatických prípravkoch platí, že polhodinu po ich užití sa neodporúča piť ani jesť. Hodinu až hodinu a pol nepite kofeínové nápoje, nefajčite, nepoužívajte mentolové prípravky ani produkty s obsahom mäty, napríklad čaj, žuvačku či zubnú pastu.

Takto je to správne:

 • Dodržujte pokyn, ktorý vám odporúča vziať si liek nalačno, pred jedlom alebo po jedle. Inak zbytočne znižujete jeho účinnosť.
 • Určité lieky treba užívať v presných časových intervaloch, napríklad každých 12 hodín. Ak to nedodržíte, liečivý účinok sa znižuje. Aby ste na tabletky nezabudli, používajte dávkovač liekov alebo si nastavte budík či pripomienku v mobile.
 • Niektoré tabletky je potrebné užiť v celku, aby sa nepoškodil ich ochranný film, ktorý chráni účinnú látku pred vplyvom žalúdočných štiav. Iné tabletky výrobca odporúča pre najlepší liečebný efekt cmúľať či rozhryznúť. Rešpektujte tieto pokyny.
 • Lieky zapíjajte dôkladne dostatočným množstvom tekutín, najlepšie čistou vodou. Radšej sa vyhnite mlieku a ovocným džúsom, najmä grapefruitovému.
 • Nemá význam užívať lieky len ojedinele, nepravidelne, v organizme tak napáchate viac škody ako úžitku.
 • Vezmite si svoj liek aj vtedy, keď sa už cítite lepšie. Inak vám klesne v krvi obsah jeho účinnej látky. Ak sa znova budete cítiť horšie a zas užijete liek v predpísanej dávke, jeho účinok sa nedostaví tak rýchlo, ako by ste očakávali.
 • Je zbytočné dať si namiesto celej predpísanej tabletky iba polovičku, lebo predpokladáte, že je to šetrnejšie k vášmu telu či k peňaženke. Žalúdok, obličky aj pečeň si zaťažíte aj tak, no terapeutický účinok nedosiahnete.
 • Doberte vždy celé balenie lieku, ktorý užívate.

Vedeli ste, že...

 • lieky na odvodnenie sa užívajú spravidla ráno, pretože podporujú vylučovanie tekutín z organizmu? Ak by ste si ich vzali večer, pre nutkanie na močenie by ste museli často vstávať.
 • prípravky na podporu pamäti treba brať dopoludnia? Večer by mohli spôsobovať nespavosť.
 • alergici užívajú svoje lieky spravidla večer, lebo niektoré majú utlmujúci účinok a cez deň by vyvolávali ospalosť? 
 • lieky s protizápalovým účinkom treba užívať po jedle? Ich účinná látka by mohla nalačno dráždiť sliznicu žalúdka.
 • dôvodom, prečo sa lieky berú nalačno, je potreba dostať ich účinnú látku čo najrýchlejšie do krvi? 
 • lieky proti kŕčom a bolesti sa zapíjajú vlažnou vodou? Urýchli to ich pôsobenie. 
 • je zbytočné užívať probiotiká, ak súčasne užívate nejaké lieky? Probiotikum spravidla znižuje účinnosť lieku tým, že ovplyvňuje črevnú mikroflóru.

Ak vám nevyhovuje užívanie tabliet, opýtajte sa svojho lekára, či liek neexistuje v inej forme, napríklad ako kvapky, alebo ho aspoň môžete užívať rozdr vený. Ak sa vám tabletka ťažko prehĺta, zjedzte spolu s ňou kúsok chleba.

Pred sviatkami sa vždy ubezpečte, že vám počas nich vystačí zásoba lieku, ktorý pravidelne užívate.