Chrípka je stále tu a podľa Úradu verejného zdravotníctva bude strašiť aj v apríli. Naďalej nás do postelí dostávajú všetky typy vírusov vrátane typu A (H1N1), ktorý vyvoláva obávanú pandemickú, ľudovo povedané, prasaciu chrípku. Názory na to, či zisťovať, alebo nezisťovať, ktorý typ vírusu vás zasiahol, sa rôznia.

„Ráno som sa cítil zle, urobil som si výtery, na ďalší deň som užil iba lieky proti teplote a za dva dni bolo po chrípke. Až potom mi prišli výsledky z laboratória potvrdzujúce prítomnosť takzvanej prasacej chrípky,“ hovorí lekár, ktorý si nepraje byť menovaný. To, že chrípku zvládol extra rýchlo, pripisuje aj faktu, že sa každý rok dáva očkovať.

Epidemiologička MUDr. Mária Avdičová, MPH, hovorí, že ani jeden pacient, ktorý v tejto sezóne zomrel na chrípku, očkovaný nebol. Podľa lekárky si musíme zvyknúť na fakt, že pandemický vírus, ktorý je agresívnejší len preto, že je „služobne“ mladší, a ľudia proti nemu nemajú ešte vyvinuté protilátky, tu bude strašiť aj budúcu sezónu. „Svetová zdravotnícka organizácia už vydala odporúčanie na zloženie budúcoročnej vakcíny proti chrípke a tento kmeň je v nej zahrnutý,“ hovorí odborníčka.

Sentineloví lekári

Príbeh lekára len potvrdzuje, že aj obávaný prasací vírus môže v skutočnosti len ľahko znepríjemniť život, a preto nik netuší, koľko ľudí sa ním vlastne nakazilo. Podľa Mgr. Martiny Merkovej z Úradu verejného zdravotníctva v praxi systematicky sledujú chrípkové vírusy iba takzvaní sentineloví lekári. Sú to dobrovoľne spolupracujúci praktickí lekári, ktorí pri podozrení na chrípku urobia výter alebo odoberú pacientovi krv. Nemusí to však byť práve ten váš...

Navyše, jedno vyšetrenie stojí štátnu kasu od dvadsať do stopäťdesiat eur, takže plošne sa u všetkých kašľajúcich a teplotujúcich Slovákov robiť nebude. „Zisťovanie typov vírusov má význam hlavne pre poznanie ich správania v populácii, pre vývoj očkovacích látok a na sledovanie, či sú antivirotiká účinné,“ hovorí doktorka Avdičová. Jedným slovom, či vás bolí hlava a smrkáte z „prasacieho“ vírusu, alebo z „obyčajného“, je to jedno, ak chrípku poctivo a trpezlivo vyležíte doma hoci aj dva týždne.

Odbery sú užitočné

Šesť otázok pre MUDr. Elenu Lazárovú, epidemiologičku

Cítim sa slabo aj po troch týždňoch od prepuknutia chrípky, je to v poriadku?

Ak ste chrípku prechodili alebo podcenili jej liečbu, je to možné. V prípade chrípkového ochorenia je vhodné zostať týždeň doma v izolácii, aby ste ochorenie kvapôčkovým spôsobom nerozširovali ďalej, fyzicky sa nenamáhať, piť dostatok tekutín, jesť pestrú a vyváženú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny, častejšie a nárazovo vetrať, dostatočne spať a fyzicky i psychicky oddychovať. Komplikácie chrípky môžu byť závažné, najčastejšie sú to zápaly pľúc, ťažké zápaly priedušiek a prinosových dutín, ale i zápal srdcového svalu.

Už veľmi dlho pokašliavam. Patrím do rúk nejakého odborníka?


Všeobecný lekár vás môže odporučiť k špecialistovi, napríklad alergiológovi alebo pneumológovi.

Mám naliehať na lekára, aby mi urobil výtery z nosohltana, na základe ktorých by vedel určiť typ vírusu, ktorý spôsobil ochorenie?


Ak máte dýchacie ťažkosti, ktoré sú urputné a nastali v priebehu jedného-dvoch dní, vysoké teploty, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, nádchu, intenzívny kašeľ, lekár by vám okrem vyšetrení smerujúcich k vylúčeniu napríklad bakteriálnej infekcie, mal urobiť aj výter z nosohltana na virologické vyšetrenie.

Po týždni sa mi niektoré ťažkosti vrátili – bolesť hlavy, slabosť, výtok z nosa, bolesť hrdla alebo kašeľ. Čo to znamená?


Pravdepodobne ste ochorenie prechodili a nedostatočne vyliečili. Je možné aj to, že sa k chorobe pridružila bakteriálna alebo iná infekcia a lekár vám predpísal bez adekvátnych vyšetrení antibiotiká „naslepo“, a preto boli neúčinné. Príznaky ochorenia sa potom môžu objaviť dokonca vo väčšej miere a často s ďalšími komplikáciami. Antibiotiká by sa mali zvoliť podľa druhu mikroorganizmu, ktorý komplikáciu spôsobil, a podľa citlivosti mikroorganizmu na ne.

Kolegyni s tými istými príznakmi predpísal lekár antibiotiká, pretože sa jej stav nezlepšoval, mne ich však predpísať nechce. Postupuje správne?

Ak vám urobil lekár mikrobiologické vyšetrenie tampónu z nosa a hrdla, odobral krv na hematologické vyšetrenie a aj röntgen pľúc či prinosových dutín na vylúčenie bakteriálnej infekcie bol v poriadku, antibiotická liečba je vo vašom prípade neopodstatnená.


Už dva týždne fungujem na voľne dostupných liekoch, ktoré uľavujú pri chrípke a prechladnutí, lebo iba tie mi prinášajú úľavu. Neublížim si?

Dlhodobé užívanie týchto prípravkov nie je vhodné. Zmierňujú síce príznaky ochorenia, ale neliečia jeho podstatu. Ak ťažkosti neustupujú ani po piatich či siedmich dňoch alebo sa cítite ešte horšie, navštívte lekára, aby zistil pôvodcu ochorenia a začal vás liečiť.

Podľa lekárky stále platí:

  • Vyhnite sa hromadným akciám.
  • Nezabúdajte, že v chladných mesiacoch pociťujete smäd v menšej miere, ale pitný režim treba dodržiavať.
  • Často a dôkladne si umývajte ruky.
  • Dajte sa včas zaočkovať proti sezónnej chrípke.