Keď ste v pokoji, srdce tlčie vo frekvencii 60 až 100 raz za minútu. Dokáže sa samozrejme sťahovať aj rýchlejšie, závisí od potrieb organizmu - napríklad pri športe. 

Niekedy však máme pocit, že srdce bije prirýchlo, nepravidelne a bez príčiny, alebo sa akoby chveje. Tento stav nazývajú lekári odborne  palpitácie - búšenie srdca. Zvyčajne ich cítime v hrudníku, hrdle či krku a je to poriadne nepríjemné. Takéto správanie srdca dokáže poriadne vystrašiť a znepríjemňovať život. Väčšinou však nejde o príznak závažného zdravotného problému a búšenie ani nepoškodzuje srdce. 

Anketa
Búši vám občas srdce?
  • 97%
  • 3%

Palpitácie sa objavujú hlavne keď sme v strese a pri pocitoch úzkosti alebo strachu.  

Búšenie srdca však môže spôsobiť aj nikotín z cigarety, alkohol alebo kofeín. A samozrejme aj príliš intenzívna fyzická námaha, ale stretávajú sa s ním aj tehotné ženy. 

Zriedka môžu byť palpitácie prejavom ochorenia srdca, preto ak sa opakujú častejšie, treba vyhľadať lekára. Radšej zbytočné vyšetrenie ako niečo zanedbať. Rozhodne patrí do rúk odborníka človek, ktorý popri búšení srdca pociťuje aj dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, závrat alebo mdloby!