Rúško síce zahaľuje veľkú časť tváre, zato odhaľuje, kto ho nosí. Žena, ktorá si potrpí na luxus, ho kúpi od drahej módnej značky. Najmárnivejšie celebrity na nich majú vyšité svoje meno. Pre koho je dôležitá bezpečnosť, pred imidžom uprednostní rúško vylepšené vedcami.

Bariéra z vône

Rúško pod nosom môže aj rozvoniavať, dokonca to podporujú lekári. Ak si totiž na vnútornú stranu aplikujete pár kvapiek aromatického oleja, nielenže bude voňavé, no vytvoríte vírusom aj dezinfekčnú a antiseptickú bariéru. Odporúča sa eukalyptový a čajovníkový olej.

Na trhu sú aj špeciálne nálepky zo 100 % prírodných esenciálnych olejov, ktoré si prilepíte na vnútornú stranu rúška. Na výber sú viaceré arómy ako pomaranč, mäta či levanduľa a vydržia voňať sedem dní.

Samosterilizovacie

Aby bolo rúško bezpečné a aby nás, naopak, neinfikovalo, no ani nespôsobovalo ekzémy, treba dbať na hygienu. Jednorazové naozaj použiť a vyhodiť, bavlnené vždy vyvariť a prežehliť. Je to však oštara. Môžete ju obísť, ak budete používať samosterilizovací respirátor RespiPro, ktorý vyvinula brnianska firma s izraelským partnerom. Obsahuje membránu z nanovláken, ktoré vírusy zachytia v oboch smeroch – teda zvonka, no aj od nositeľa, a deaktivujú ich. Vďaka samosterilizačnej funkcii sa respirátor dá nosiť opakovane a žiadne čistenie nie je nutné. Ak sa používa v priemere 5 hodín denne, vydrží zhruba týždeň, teda asi 30 hodín.

Keďže je vyrobený z najmodernejších materiálov, je ľahučký, pohodlný a má nenápadnú telovú farbu. Dá sa kúpiť cez e-shop, uvádzacia cena je 415 Kč. Nie je však určený pre deti do dva a pol roka.

Dáždnik so striebrom

Po slovenskom výrobku Ambrela AG siahnu tí, ktorým leží v hlave aj ekológia. Vyrábajú sa z prírodných rozložiteľných materiálov, takže nezaťažujú planétu. Dajú sa používať opakovane, vydržia tridsať dní. Rúško obsahuje ióny aktívneho striebra, ktoré ničia vírusy a baktérie. Aktívne striebro je tiež samočistiace, takže rúško sa po štyroch hodinách samo vydezinfikuje a netreba ho prať. Je z netkanej textílie, ktorá na rozdiel od bavlny odpudzuje vlhkosť. Je preto vhodné pre astmatikov a alergikov, ktorým celodenné nosenia rúška sťažuje dýchanie. Striebro tiež pohlcuje pachy, takže rúško nezapácha a ani nedráždi pokožku.

„Svetro-rúško“

 A myslí sa aj na zábudlivcov. Ak patríte k tým, ktorí si ešte stále rúška zabúdajú doma a v obchode potom musia improvizovať šálom či šatkou, mohli by vás zaujať „svetro- rúška“. Prišlo s nimi české dizajnérske štúdio Alexmonhart. Ponúka špeciálne strihané pružné roláky, ktoré normálne zahaľujú krk ako klasický sveter, v prípade potreby sa však dajú natiahnuť aj cez ústa a nos. Sú z hladkej čiernej priedušnej bavlny, takže sa cez ne dobre dýcha a nedráždia pleť. Predávajú sa vo verzii slim fit aj regular, vo viacerých veľkostiach a sú určené ženám aj mužom. Cena je 80 eur.