obrovskými hrčami, ktoré bolia aj svrbia zároveň. Ich rozškriabanie potom hrozí infekciou. Veľký fľak či hrča nemusí hneď znamenať, že ide o alergiu, navyše, vážne alergické reakcie na uštipnutia komárom sú podľa odborníkov z ÚVZ najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou.

Aj skrytá infekcia

Lekári však upozorňujú, že to, ako sa štípanec správa, môže pomôcť odhaliť vážnejšie ochorenie. Ak sa štípanca neviete dlho zbaviť, trápi vás aj viac ako dva týždne, mali by ste ho ukázať obvodnému lekárovi alebo alergiológovi. Môže byť príznakom oslabenej imunity alebo dokonca skrytej chronickej infekcie, ktorá v tele drieme.

Ak viete, že na komáre či uštipnutia iným hmyzom reagujete zle, nechajte sa otestovať. K dispozícii sú buď kožné testy, alebo vyšetrenie z krvi. Niekedy lekári testy kombinujú. Pred testovaním by ste nemali brať aspoň týždeň žiadne antihistaminiká či kortikoidy, skresliť výsledok môžu aj niektoré psychofarmaká alebo lieky na tlak.

Bez pomôcok ani na krok

Do prírody sa dnes bez repelentu neoplatí ísť. Nemusí však ochrániť na 100 percent, takže pribaliť treba aj antihistaminiká v tabletkách aj lokálne na kožu. V prípade štípancov si pokojne vezmite naraz aj dve tabletky, neublížia vám.

Ak ste alergickí na uhryznutie hmyzom, poruke treba mať adrenalínové pero, to je však na recept. Lekár pri vážnom stave môže siahnuť aj po kortikosteroidoch.

Pozor – ak ste inak zdraví, nemali by ste po poštípaní komárom cítiť malátnosť, únavu, bolesť kĺbov, dvojito vidieť alebo vracať, nemalo by sa vám ťažko dýchať ani by vám nemala opúchať tvár či krk. S týmito príznakmi choďte k lekárovi.

Pri nanášaní repalentu dbajte na pravidlo: Repelent nastriekajte na kožu až potom, ako sa natriete krémom na opaľovanie!

Ktoré rastliny komárom smrdia?

Skúste si skrášliť balkón alebo terasu týmito bylinkami, ktoré môžu pomôcť vytvoriť neviditeľnú bariéru pred otravným hmyzom. Ich intenzívna vôňa môže aspoň maskovať zdroj látok od ľudí, ktoré ich, naopak, priťahujú, napríklad CO2. Pre vyšší účinok pošúchajte ich listy v dlaniach, uvoľníte tak účinné látky.

1. Levanduľa – nádherná rastlinka so silnou arómou odpudí nielen mole v skrini.

2. Citrónová tráva – dá sa pestovať aj v kvetináči na balkóne. Potrebuje slnečné miesto, netreba ju hnojiť, a keď budete sedieť na balkóne či terase, môžete po nej siahnuť aj ako po dochucovadle do osviežujúcej limonády či do šalátu.

3. Mäta – stačí pošúchať list a rozvinie sa krásna aróma. Testy esenciálnych olejov, ktoré sa v rastlinke nachádzajú, dokonca ukázali, že smrdia aj muchám a inak extra odolným termitom!

4. Muškáty – ich zápach môže prekážať nielen komárom, ale aj ľuďom. Ide hlavne o tzv. voňavé muškáty, ktoré majú aromatické listy a drobné kvety. Sú rôzne druhy a kultivary, ktoré sa líšia vôňou a tvarom listu.

5. Aksamietnice – ľudovo sa im hovorí aj smradľavky. Z kvetov sympatických letničiek môžete uvariť čaj na upokojenie žalúdka alebo ich pridať do šalátu.

6. Citrusový tymian – plus je, že nádherne vonia.

7. Šalvia – pre ženy v prechode uľaví čaj od návalov, ale jej kvety a listy odpudia aj otravný hmyz.

8. Nechtík lekársky – prírodné hojivé antibiotikum a zároveň odpudzovač komárov.

9. Medovka lekárska – tiež je skvelá do limonády.

10. Rozmarín – bylinku lásky a vernosti môžete hneď pri grilovačke vonku využiť aj na ochutenie mäsa.