Konzílium odborníkov, z ktorých niektorí pricestovali aj z východu republiky, zasadalo kvôli opatreniam proti šíreniu koronavírusu počas sviatkov. Záver zasandutia prezentovala bývalá ministerka zdravotníctva, odborníčka na tropickú medicínu, docentka Andrea Kalavská.
"Ďakujeme slovenskému národu za to, aký je zodpovedný, tiež ďakujem bývalej aj súčasnej vláde za rázne opatrenia, ktoré urobila, a ktoré sa prijali s dobrým úmyslom,"povedala doc. Kalavská. Pripomenula, že vďaka rýchlej reakcii patríme medzi krajiny, kde je šírenie koronavírusu na nízkej úrovni.
Aby to tak aj ostalo, požiadala ľudí, aby zachovávali opatrenia aj počas sviatkov. "Sme zvyknutí cestovať za svojimi príbuznými, ale návšteva rodinných príslušníkov je nebezepčná, naši rodičia aj starí rodičia sú ohrození," dodala. Vyzvala Slovákov, aby obmedzili cestovanie, nosili rúška, zachovávali vzdialenosť medzi sebou, pohybovali sa len v okolí svojho bydliska, odporučila pobyt v prírode za podmienok, že pôjde iba jedna rodina. "Hlavne však apelujeme na Slovákov aby necestovali za svojimi rodinnými príslušníkmi," uzavrela.
Navrhne obmedzenie
Na základe vyjadrenia odborníkov premiér Matovič oznámil, že v pondelok vyzve vládu aby prijala uznesenie o obmedzení voľného pohybu osôb od 8. do 13. apríla. Núdzový stav sa tak rozšíri aj mimo zdravotníckeho sektora.
Znamená to, že ľudia budú môcť opustiť svoje domovy iba kvôli ceste do a z práce, lekárovi, pohrebu, povolený bude pobyt v prírode v rámci okresu. Výnimkou bude aj zabezpčenie starostlivosti o príbuzného alebo susedská výpomoc či "iné výnimky hodné zreteľa."
Za porušovanie pravidiel avizoval aj postih s tým, že pomáhať pri kontrole nariadenia bude aj armáda a polícia. "Toto je päť - šesťdňová skúška do ťažšieho obdobia, ktoré nás čaká. Buďme zodpovední," povedal.
Verí, že tých, ktorí sa budú prípadne na sociálnych sieťach chváliť ako obišli predpisy, budeme považovať nie za hrdinov ale za lúzrov.
"Sme v situácii, kedy si nemôžeme dovoliť urobiť ani najmenšiu chybu. Cestovať v situácii pandémie znamená roznášať vírus, znamená to darovať smrť, keďže ochorenie má vysokú smrtnosť," dodal premiér, čím mal na mysli najmä ohrozenie seniorov, ktorí sú najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva.
Vyšibanie babičky môže byť v tejto situácii naposledy. Pripomenul tiež, že infokovaný koronavírusom nemusí o svojej infekčnosti vedieť. Dôsledky prípadnej chyby uvidíme o 3 týždne.
Chystáte sa počas Veľkej noci cestovať za príbuznými?