1.Hlási sa aj brnením

Vážne neurologické, autoimunitné ochorenie skleróza multiplex najčastejšie zasiahne do života medzi dvadsiatkou a štyridsiatkou. Pacientov pribúda najmä medzi ženami. Prečo? „Kedysi boli s deťmi a boli vonku, nechodili do práce a mali vďaka expozícii slnka aj viac vitamínu D. Nedostatok vitamínu D je jednoznačne tiež faktorom, ktorý vedie k skleróze multiplex, a druhým faktorom je fajčenie u žien,“ uviedla svetovo uznávaná česká odborníčka, profesorka Eva Kubala Havrdová, pre dvojka.rozhlas.cz. Jej pacienti sú často mladí ľudia, ktorí išli na 110 percent a nevedeli odpočívať.

Príznaky:

„Medzi prvé príznaky patrí zápal očného nervu, zahmlené videnie alebo fľaky v zornom poli. Častým príznakom, ktorý sa podcení, je, keď mladému človeku brní niečo na tele, ruka, noha, kus trupu. Nemusí to byť sprevádzané ani bolesťami. Často sa povie, že je to z krčnej alebo bedrovej chrbtice, a ono to za 3 týždne aj zmizne, lenže choroba ďalej progreduje. Ochorenie sa môže objaviť aj po nejakej infekcii, trebárs angíne. Ak vám po týždni odrazu začne brnieť ruka, tak by som sa zľakla,“ hovorí prof. Havrdová. K lekárovi treba ísť aj vtedy, keď zrazu začne byť jedna ruka menej šikovná či zakopávate jednou nohou bez príčiny.

Zápal v centrálnom nervovom systéme sa odhalí pri magnetickej rezonancii a potvrdí sa odberom z miechy.

POZOR: Ak vám bez príčiny brní nejaká časť tela viac ako 24 hodín a nepomáha ani magnézium, treba myslieť aj na sklerózu multiplex.