Vedeli ste, že peľové zrnká ambrózie sa dokážu vetrom rozniesť aj na stovky kilometrov? Táto burina je silným alergénom, len jediná rastlina vyprodukuje za sezónu miliardy peľových zŕn. Na to, aby alergik pocítil problémy, stačí päť zrniek v kubickom metri vzduchu. Pred peľmi prakticky niet úniku. Taliansky sever je napríklad plný brezových alejí a ich agresívny peľ odnáša vietor na jar do okolitých krajín. Najhoršie sú na tom obyvatelia miest, pretože tamojšie pele rastlín sú oveľa agresívnejšie ako pele rovnakých rastlín na vidieku. Súvisí to so znečisteným ovzduším. Ak nastúpia príznaky ako kýchanie, kašeľ, opuchy očí, nosnej sliznice a vodnatý výtok z nosa, treba sa obrátiť na alergiológa. Moderná medicína pozná účinné lieky na potlačenie týchto príznakov. My sme pre vás vybrali niekoľko typov alternatívneho prístupu k liečbe alergií.

1. Bez mlieka a s bylinkami

Tradičná čínska medicína učí, že na začiatku boja s alergiou treba najskôr posilniť slezinu. Práve ona zodpovedá za stav imunity. Na ďalšom mieste sú obličky a pľúca. „Slezinu dokážeme povzbudiť bylinami a úpravou stravy. Alergik by v prvom rade nemal jesť cukor a mliečne výrobky,“ hovorí terapeutka tradičnej čínskej medicíny Monika Křeková. „Namiesto kravského mlieka odporúčam ryžové alebo obilné mlieko, ktoré kúpite aj v biopredajniach. Ak už sladiť, tak sladom alebo medom. Samozrejme, v prípade, že alergik toleruje včelie produkty.“ Výbornou prevenciou sú peľové zrnká, ktoré sa dajú zohnať aj priamo od včelárov. Stačí jedna kávová lyžička denne asi dva mesiace pred sezónou. Organizmus si stihne vytvoriť protilátky proti alergénu. Dôležitou súčasťou liečby alergie sú byliny, a to buď v tabletkách, alebo vo forme čajov. Zo zoznamu, ktorý sa nachádza v receptári terapeutky, je nám známy iba skoroceľ a marhuľa. V prvom prípade sa využíva semeno, v druhom kôstka. Ostatných osem bylín, z ktorých sa robí liečivý odvar, má v preklade z čínštiny naozaj zvláštny názov – napríklad Ochrana pred vetrom.“ Aký rýchly je nástup účinku? „Moje skúsenosti hovoria, že aj keď je stav akútny, už na druhý deň po užívaní čajov sa človeku výrazne uľaví a potlačia sa nepríjemné príznaky. Alergiu je možné aj úplne vyliečiť, pokiaľ nie je rokmi zanedbaná. Keď má človek problémy dve alebo tri sezóny, úspech sa môže dostaviť rýchlo,“ hovorí Monika Křeková.

2. Ovplyvnite lymfocyty

Imunoglukány sú prírodné, imunologicky aktívne polysacharidy získavané z Pleurotus ostreatus, ktoré aktivujú dôležité imunitné bunky, napríklad makrofágy, neutrofily či NK-bunky. Priaznivo ovplyvňujú imunitnú odpoveď organizmu vystaveného vplyvu alergií. MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinická imunologička a alergiologička, vysvetľuje: „Imunoglukány sú vhodné aj pri užívaní antihistaminík. Ich dlhodobé súčasné užívanie zmierňuje prejavy alergie. Jedným z mechanizmov pôsobenia imunoglukánov je ovplyvňovanie bielych krviniek, takzvaných lymfocytov. Správny pomer jednotlivých podskupín lymfocytov umožňuje správnu reakciu organizmu na alergény. Pri alergii dochádza k posunom jednotlivých podtried lymfocytov. Práve výhodné ovplyvňovanie lymfocytov umožňuje minimalizovať až normalizovať precitlivený organizmus alergika.“

3. Elektromagnetické vlny

Ľudské telo vysiela elektromagnetické vlny, ktoré sú merateľné špeciálnym prístrojom. Ak sa stretnete s alergénom, vaše telo začne vytvárať abnormálne patologické vlnenie, ktoré sa dá takisto zachytiť. Prístroj dokáže odhaliť nielen to, o aký alergén ide, ale aj liečiť. Vytvorí a vyšle naspäť do tela pacienta také elektromagnetické vlnenie, ktoré „zruší“ patologické vibrácie. Človek po liečbe už nereaguje na alergén. To je v skratke princíp biorezonančnej terapie, s ktorou pracuje MUDr. Slavomír Belcák, MPH: „Prístroj má v pamäti stovky údajov, záznamov frekvencií, ktoré vydávajú rôzne potenciálne alergény od orecha cez palinu až po roztoče. Keď zistím, na čo je vlastne človek alergický, najskôr prístrojom podporím pečeň a obličky, aby sa organizmus detoxikoval. Asi pri druhom alebo treťom sedení sa začína riadené znižovanie citlivosti na príslušný alergén. Aby prístroj vedel, na akej frekvencii má vysielať liečivé vibrácie, vložím doň genetický materiál pacienta – slinu alebo kvapku krvi.“ Terapia sa dá podporiť aj tým, že pacient odchádza domov s nalepeným biočipom, ktorý dokáže dva týždne vysielať vlnenie s potrebnou frekvenciou.

4. S ihlami v predlaktí

Účinným prostriedkom na zmierňovanie príznakov alergie je aj technika VAA. „Na predlaktiach existujú špeciálne citlivé body, do ktorých sa vpichnú ihly,“ hovorí MUDr. Slavomír Belcák, ktorý sa túto metódu naučil na univerzite v Šanghaji. Ubezpečuje, že vpich nie je bolestivý, pretože sa vedie len asi dva milimetre pod kožou. Miesto, kde sú ihly zasunuté, sa prelepí a človek môže odísť za svojimi povinnosťami. Najskôr na štyri hodiny, potom na osem a nakoniec aj na dvanásť. „Príznaky alergie ako slzenie, únava, pokles tlaku, výtok z nosa zmiznú veľmi rýchlo,“ dodáva. Dĺžka liečby je individuálna.

Zaujímavosť

Číňania aj Japonci dodnes používajú extrémnu liečebnú metódu liečby alergií. Keď už nezaberajú žiadne lieky, bylinky ani klasická akupunktúra ihličkami, vypália do príslušných akupunktúrnych bodov jazvu špeciálnou „cigarou“ naplnenou liečivou rastlinou. Jazva, ktorá na mieste vznikne, potom permanentne dráždi citlivý bod a alergia sa zmierni alebo úplne potlačí. Túto metódu vyskúšal aj slovenský lekár, ktorý si však neželá publicitu: „Trápila ma potravinová alergia, opúchal som. Pomohlo mi to takmer okamžite, už nikdy som napriek stretnutiu s alergénom neopuchol.“