Avokádo sa považuje za super potravinu, preto je čoraz obľúbenejšie aj v našich končinách. Všetci však používajú iba maslovú dužinu. Veľkú klzkú kôstku nevyhadzujú snáď len záhradníci, pretože sa z nej dá vypestovať pekná rastlinka. Menej sa vie, že kôstka sa dá jesť a je liečivá.

Lekárnička v kôstke

Účinky avokádovej kôstky sú naozaj široké. Teraz, v čase viróz, iste oceníte, že posilňuje imunitu. Milovníkov zabíjačiek možno zaujme, že znižuje vysoký cholesterol. Rovnako vysoký krvný tlak a tlmí zápalové procesy v tele. Uľaví vám pri nádche, astme, alergii a pri zápalových ochoreniach čriev. Pomáha aj pečeni, pankreasu, žlčníku, žalúdku a črevám. Keďže lieči akné, je po nej krajšia pleť. Navyše spomaľuje proces starnutia, pretože zvyšuje množstvo kolagénu. A prospieva aj vlasom. No hlavne je účinným bojovníkom s jednou z najobávanejších chorôb! Potlačuje totiž rakovinové bujnenie. Podľa najnovších výskumov zdravý tuk avokádových plodov a semien prispieva i k sebadeštrukcii leukemických buniek!

Liečivý prášok

Samozrejme, veľkú tvrdú kôstku nemôžete len tak schrúmať aj preto, že je horká. Najprv ju umyte a potom odstráňte vrchnú hnedú šupku. Dužinu nastrúhajte a usušte. V mlynčeku na kávu z nej potom už ľahko spravíte prášok, ktorý po lyžičkách môžete pridávať do smoothie, jogurtov, polievok, šalátov...

Kôstka v kúpeľni

Pre peknú pokožku: Zmiešajte 1 PL prášku z avokádových semien s 1 ČL panenského olivového alebo mandľového oleja a 1ČL kvalitného medu. Jemne vmasírujte do pokožky, nechajte 15 minút pôsobiť a umyte. Masku aplikujte dva razy do týždňa.