Každá žena chce vyzerať čo najlepšie a mnohé už bežne využívajú metódy estetickej medicíny. Štatistiky dokonca hovoria o tom, že už existuje viac žien, ktorých sa dotkla ihla s kyselinou hyalurónovou či botulotoxínom, ako tých, ktoré to ešte na vlastnej koži nevyskúšali. Lekári hovoria tiež o tom, že máloktorá si uvedomuje alebo berie do úvahy, že skrášľovanie so sebou nesie aj viaceré úskalia a v istých prípadoch môže ísť dokonca o nezvratné zmeny či poškodenia.

Krásne s rizikom

Bohužiaľ, o komplikáciách po vpichnutí kyseliny hyalurónovej sa hovorí veľmi málo, pretože väčšina žien baží len po tom, aby mali v priebehu pár minút väčšie pery, vyplnené vrásky či skorigovaný nos. Aj táto kyselina, ktorá je síce telu vlastnou látkou, je v konečnom dôsledku časovaná bomba, ktorá nemusí, ale aj môže vybuchnúť.

„V minulosti boli naše kongresy o nových metódach v estetickej dermatológii alebo plastickej chirurgii, ale teraz sa téma preklopila. Hlavnou témou sa stáva liečba komplikácií,“ dozvedeli sme sa od dermatovenerologičky Alexandry Rozborilovej. Priznáva, že s počtom vylepšovaných žien stúpa aj počet zbabraných zákrokov na ich tvárach.

Na kozmetike nie!

„Ľudia majú pocit, že keď idú na estetický zákrok, ten musí na sto percent dopadnúť dobre a nehrozia žiadne komplikácie. Sú v tom, že drobný zákrok môže byť vykonaný kdekoľvek, aj mimo zdravotníckeho zariadenia, napríklad na pedikúre či kozmetike. Z mojej pozície je fér povedať, že každý zákrok prináša so sebou možné riziko, na ktoré musí byť vyškolený zdravotník pripravený. Verte, že na takej kozmetike či pedikúre na to nie je pripravený nikto,“ varuje MUDr. Rozborilová.

Hrozí aj slepota

Lekárka upozorňuje, že ten, kto aplikuje výplňové látky či botulotoxín, musí dokonale ovládať anatómiu ciev tváre. Pretože ak „trafí“ zlú cievu, želaný výsledok môže mať až katastrofické dôsledky.

„V istých prípadoch sa naozaj môže stať, že pacient zlým vpichnutím látky okamžite oslepne. Preto každého varujem,  treba si zvážiť, kde a kým si dá látku aplikovať,“ hovorí.

Varovný prst dvíha aj nad zľavovými portálmi: „Za cenu, ktorú občas ponúkajú, sa kvalitné látky jednoducho nedajú zohnať. Na kongrese som raz počula o prípade, keď človek skončil na riadenom dýchaní po aplikácii výplňovej látky, ktorá mala pôvod z Číny. Nikto ani len netuší, čo obsahuje takáto látka, preto musí byť vždy certifikovaná a jedinú istotu máte v zdravotníckom zariadení,“ prízvukuje odborníčka.