Lapacho pri prechladnutí

- Inkovia volali lapacho božský strom a asi vedeli prečo. Strom má krásne kvety a silu ukrýva vo vnútornej kôre.

- Vzácna látka lapachol účinkuje aj ako antibiotikum, v tele dokáže zviesť boj s baktériami rôzneho druhu. Nie je to, samozrejme, povel na to, aby ste v sekunde zahodili do koša antibiotiká, ktoré vám predpísal lekár, ak ste vážne chorí. Lapacho je aj výborná zbraň proti vírusom, hubám a plesniam v tele aj na koži. Môže pomôcť psoriatikom.

- Lapachu sa oddávna pripisujú protirakovinové účinky. Štúdie amerického National Cancer Institute potvrdili, že kôra môže byť naozaj užitočná pri liečbe aj pôsobiť preventívne. Platí však, že všetko s mierou, pretože môžu hroziť hnačky či nevoľnosť.

- Čaj by ste nemali piť viac ako šesť týždňov bez prestávky, maximálne liter za deň. Tehotné ženy sa mu musia vyhnúť.

- Keďže ide o kôru stromu, treba ju najskôr povariť a potom ešte nechať lúhovať, preto sa pri jeho príprave vyžaduje trpezlivosť. Žiadne expresné nálevové vrecko.

Maté na večnú mladosť

- Yerba maté je známy aj ako juhoamerický zelený čaj. Získava sa z cezmíny paraguajskej tak, že sa z rastliny raz za tri roky otrhajú časti vetiev aj s listmi a vysušia sa.

- Teraz sa podržte, maté má vraj až o deväťdesiat percent viac antioxidantov ako oslavovaný zelený čaj. Dokáže tak výrazne posilniť imunitu a čo poteší hlavne ženy, spomaliť aj príznaky starnutia.

- Je ideálny potom, ako sa pohádate so svetom, pretože pôsobí upokojujúco.

- Skúste ho piť dvakrát denne a dostanete pod kontrolu spracovanie sacharidov a tukov v tele. Samozrejme, ak ich budete prijímať v rozumnej miere. Možno aj schudnete! Domorodci využívajú čaj ako tradičný prostriedok proti zažívacím problémom. Stimuluje tvorbu žlče a žalúdočných kyselín, okrem toho urobí poriadok v žalúdku tak, že vás nebude trápiť zlý dych.

- Poteší tých, ktorí to občas preženú s cvičením. Okrem toho, že spálite viac kalórií, pravidelné pitie čaju dokáže podľa fitday.com zabrániť tomu, aby sa do svalov vyplavovala kyselina mliečna. Zbohom, svalovica!

- Maté má ľahko trpkú chuť, tradične sa pripravuje v nádobe z vysušenej tekvice, kalabasy.

Čierny čaj na zdravé zuby

- Pripravuje sa z rastlinky s poetickým názvom Camelia sinensis, teda z čajovníka. Pite ho bez mlieka. Potešili by ste síce Angličana, ale táto prísada brzdí vstrebávanie a účinky prospešných látok. Mlieko obsahuje bielkovinu kazeín, ktorá bráni katechínom chrániť srdce a cievy. Dr. Joseph Vita z Bostonu tvrdí, že už po dvoch hodinách po vypití jednej šálky možno pozorovať zlepšenie činnosti ciev. Štúdia holandského Národného inštitútu verejného zdravia ukázala, že existuje súvislosť medzi pravidelným pitím čierneho čaju a zníženým rizikom cievnej mozgovej príhody.

- Dobrou správou pre všetkých, ktorí chcú mať zdravý úsmev, je, že v čaji sa nachádza fluorid. Posilňuje zubnú sklovinu a znižuje počet baktérií. Negatívom je však to, že pôsobí ako farbivo a úsmev bude síce zdravší, ale aj tmavší.

- Čaj obsahuje dosť kofeínu na to, aby vás vzpružil, ale lúhujte ho iba tri minúty. Po piatich minútach sa už uvoľní katechín, ktorý jeho účinok oslabí. Ale zasa odbúra stresový hormón kortizol. Tak si vyberte.

Zelený čaj pre pevné kosti

Pochádza z rovnakej rastlinky ako čierny, iba mu chýba fermentácia. Je to jeden z krokov v spracovaní čaju, pri ktorom sa lístky zvinú, tým sa narušia bunkové steny a začnú oxidovať. Čaj stmavne.

- Podľa časopisu Agricultural and Chemistry dokáže čaj pomáhať pri budovaní kostnej hmoty, takže všetky osteoporotičky by sa mu po porade s lekárom nemali vyhýbať. Vedci zistili, že hlavne za výdatnej pomoci epigalokatechínu EGC dokáže kosť zvýšiť svoj rast až o desiatky percent a lepšie si ukladať minerálne látky.

- Zelený čaj je známym spaľovačom tukov a epigalokatechín aj celkovo zlepšuje metabolizmus tukov v tele.

- Čaj síce chráni pred bakteriálnymi infekciami, ale treba mať na pamäti, že obsahuje pomerne veľa kofeínu, ktorý vo väčšom množstve odvodňuje, môže vyvolať búšenie srdca, závraty, nechuť do jedla či podráždenosť. Veľa tanínov zasa bráni vstrebávaniu bielkovín a železa, nadbytok xantínu zasa podporí tvorbu obličkových kameňov. Takže tri šálky denne je rozumná dávka.

Rooibos proti akné

- Pripravuje sa z keru čajovníkovca kapského a je to zázrak plný vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamín C, železo, zinok, vápnik, draslík, meď, skrátka všetko, čo poteší vaše telo aj pleť.

- Môžete ho piť na litre, pretože prakticky neobsahuje kofeín. Preto je skvelou alternatívou pre tehotné a deti, keď ich trápi jesenná viróza. Okrem toho zjemňuje kŕče, africkí domorodci ho používajú pri detských kolikách.

- Rooibos by mohli privítať všetci, ktorí sa boria s kožnými problémami. Podľa posledných výskumov pomáha napríklad pri akné, pohrome tínedžerov, ale aj mnohých dospelých. Nielen tým, že zmierňuje stavy úzkosti, čo je pri zapálených vyrážkach po celej tvári niekedy pochopiteľné, ale vriedky aj hojí. Časopis Pediatric International uverejnil štúdiu, ktorá zistila, že krysy po podávaní rooibosu vykazovali celkove zníženú zápalovú aktivitu v tele. Čo pomáha zvnútra, to pomáha aj zvonka, hovoria zasa vedci z japonskej univerzity Juntendo a potvrdzujú, že rooibos pomáha pri narušených štruktúrach kože, tlmí zápal, a dokonca zabraňuje poškodeniu DNA.

- Roztok na akné: Štvrtinu šálky rooibosu zalejte šálkou horúcej vody v nekovovej nádobe a nechajte stáť tridsať minút. Preceďte a vlažným roztokom si denne potierajte tvár.