Odborníci bijú na poplach – počet ľudí so syfilisom sa u nás blíži k rekordnému číslu. Prevažujú novonakazení ľudia vo veku 25 až 34 rokov a najviac ich je v Bratislavskom kraji, upozorňuje Národné centrum zdravotníckych informácií.

Minulý rok nahlásili lekári 443 prípadov syfilisu, oproti roku 2021 je to nárast okolo 50 percent. Najviac je infikovaných mužov, s prevahou dominujú nad ženami. Chorí sa liečili hlavne ambulantne, v nemocnici skončilo 64 ľudí. Smutné je, že si na tento svet doniesli do vienka syfilis aj deti – infikovali sa od matky počas tehotenstva alebo pôrodu.

ČO DOKÁŽE UROBIŤ SYFILIS S KOSŤAMI, NÁJDETE V GALÉRII.

Prebieha vo fázach

Syfilis je sexuálne prenosná infekcia, ktorú spôsobuje baktéria Treponema pallidum. Treba vedieť, že ochorenie má niekoľko fáz a každá má svoje príznaky. „Pacient sa môže infikovať a roky o tom vôbec nemusí vedieť,“ hovorí Ing. Elena Gaboňová, riaditeľka odboru medicínskych laboratórií s celoslovenským dosahom.

Prvá fáza začína bezbolestným vredom – zvyčajne na genitáliách, konečníku alebo v ústach –, ktorý si však mnoho pacientov nevšimne. Vred sa objaví na mieste vniku baktérií do tela, zvyčajne sa vyvíja tri týždne po nákaze.

„Práve počas prvej fázy ochorenia dochádza k nákaze najčastejšie, keď sa baktéria Treponema pallidum prenesie z človeka na človeka kontaktom s vredmi – a to pokožkou alebo sliznicou. Mýtom je, že syfilisom sa môžeme nakaziť na toalete, v bazéne či používaním spoločného jedálneho riadu. Ak je však matka infikovaná syfilisom, môže infekciu preniesť na dieťa pri pôrode alebo cez placentu. Vtedy hovoríme o vrodenom syfilise,“ hovorí Ing. Gaboňová.

Vyrážky na tele

Po počiatočnej infekcii môžu syfilisové baktérie zostať v tele neaktívne až desaťročia, kým sa opäť aktivujú. Typický vred sa sám po cca 6 týždňoch uzdraví a prechádza do sekundárnej fázy sprevádzanej celotelovou vyrážkou. Tá začína zvyčajne v oblasti drieku a nesvrbí. V ústach a na genitáliách sa môžu tvoriť ďalšie vredy alebo bradavice. Fáza môže prebehnúť jednorazovo alebo sa môžu vyrážky v priebehu jedného roka opakovane vracať.

Počas sekundárneho syfilisu sa môže objaviť vypadávanie vlasov, horúčky či zdurené uzliny. „V primárnej alebo sekundárnej fáze dokáže infekciu syfilisu potlačiť aj jediná injekcia penicilínu. Predíde sa tak komplikáciám, ktoré môžu neskôr spôsobiť trvalé následky či smrť,“ hovorí riaditeľka.

Dá sa otestovať

Príznaky postupne odznejú, nejde však o vyliečenie. Syfilis prejde do latentnej fázy, ktorá môže trvať aj celé roky. Symptómy sa nemusia už nikdy prejaviť alebo ochorenie prejde do tretej fázy. Odborníčka zdôrazňuje, že vtedy už choroba poškodzuje mozog, cievy, nervy, oči či pečeň, spôsobuje trvalé následky či smrť. Takzvaný neurosyfilis, ktorý poškodzuje nervový systém a oči, sa však môže rozvinúť v ktoromkoľvek štádiu ochorenia.

Bez liečby dokáže syfilis poškodiť celé telo a zvyšuje riziko infekcie vírusom HIV. Spozornieť by mali tí, ktorí nemajú v láske kondóm a striedajú partnerov.

Ak ste si vedomí toho, že ste sa mohli nakaziť alebo máte príznaky, nie je čas na hanbu, napokon, lekári musia dodržiavať lekárske tajomstvo. Ak predsa len nedokážete zaklopať na dvere svojho lekára, ktorý by vás nasmeroval tam, kam treba, na úvod môžete skúsiť niektoré z laboratórií, ktoré vás otestujú anonymne aj bez odporúčania lekára. Nájdete ich na webe.

Zo vzorky krvi sa dá diagnostikovať nielen syfilis, ale aj žltačka typu B a C, tiež vírus HIV. Samozrejme, nie na druhý deň po rizikovom styku, v krvi sa najskôr musia vytvoriť protilátky.